Lidovky.cz

KAUZA LN: Operace Stoka. Detektivové rozkrývají spleť zakázek, o které se měly dělit vyvolené firmy

Česko

  5:00
Brno - Opravit fasádu, položit střechu, vyměnit okna či přestavět plynovou kotelnu. Na první pohled nejde o zakázky za balík peněz. Když se však takovýchto „drobnějších“ kšeftů sejde víc najednou, rázem jsou ve hře miliony. Na takový systém narazili policejní detektivové v Brně v kauze s krycím názvem Stoka, v níž od března stíhají devět politiků, úředníků a podnikatelů.

Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO). Podle serveru iDNES.cz se vyšetřovatelé zajímají o veřejné zakázky a radního Švachulu zadrželi. Ve stejný den policisté zasahovali na několika místech v Česku, přišli do pražského sídla firmy Kapsch a do bytu jejího ředitele, do Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi v Prostějově. foto: ČTK

Gangy vyměnily násilí za zločin bílých límečků. Nejvíce kauz souvisí s korupcí

LN se seznámily s kompletním zněním 45stránkového obvinění, na jehož základě lze vytvořit plastický obrázek systému „cinknutých“ zakázek v jihomoravské metropoli.

Jádrem trestního stíhání je rozbor 22 stavebních zakázek, u kterých mají policisté podezření, že byly za úplatek připravené pro předem domluvené firmy. Taktopreferovaných společností, se sídlem převážně v Brně, policisté napočítali úctyhodné množství – 18. V čele pomyslné pyramidy stál bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (někdejší člen ANO byl z hnutí vyloučen, dodnes zůstává ve vazbě, pozn. red.). Ten si dle vyšetřovatelů vytvořil v roce 2014 hierarchicky propracovaný tým kompliců, jehož styčným důstojníkem byl po několik let tajemný brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani.

Akce Stoka (grafika LN).

Právě jemudle policie nosil Švachula seznamy vytipovaných firem s cílem zjistit, kdo má o tu kterou zakázku zájem. Součástí „balíčku“ měly být i dokumenty s podklady k soutěži. „Cílem bylo zjistit, zda se dané společnosti budou daného výběrového řízení na v té době ještě nevyhlášenou veřejnou zakázku účastnit. A zda jsou firmy ochotny za vítězství v zadávacím řízení zaplatit z předmětné plánované zakázky 10 procent z její ceny zástupcům zadavatele,“ popsali policisté v obvinění. Aby vše fungovalo, bylo dle policie důležité, aby se jednotlivé firmy „u lizu“ protočily. „Švachulův“ systém počítal s tím, vítěz tendru sehraje v příští soutěži na veřejnou zakázku roli křoví.

Detektivové se při rozkrývání pozadí 22 stavebních zakázek, zadávaných Brnem, městskou částí Brno-střed či městskými firmami, opírají nejen o důkazy nashromážděné při domovních prohlídkách či prostřednictvím odposlechů, ale i o svědectví zainteresovaných osob. V takových kauzách policisté potřebují člověka zevnitř, který jim pomůže vysvětlit fungování chobotnice.

Čelíme tlaku podsvětí, říká šéf elitních detektivů Mazánek v rozhovoru pro LN

V případě Stoky narazili policisté již v počátcích vyšetřování na dva důležité muže – na zmiňovaného Talabaniho a jeho arabského obchodního spolupracovníka Jazu Hamu Aliho Basmana Mohameda. Talabani usiluje o status spolupracujícího obviněného, o totéž se podle informací LN od zdrojů blízkých vyšetřování snaží i někteří další z obviněných – například podnikatel Pavel Ovčarčin, kterého policie v březnu poslala do vazby.

Od střechy po kolektory

Seznam dle policie problematických zakázek mají LN k dispozici. Z výčtu vyplývá, že šlo o stavební zakázky všeho druhu v Brně.

Brněnská radnice Brno střed.

Například o opravu střechy v zakázce s názvem „Beethovenova 3/5“, o opravu bytů „Václavská 3“, opravy fasád domů v několika ulicích, ale také o vybudování gymnastického sálu v Základní škole Bakalovo nábřeží, rekonstrukce plynové kotelny či stavební práce na Zelném trhu v centru moravské metropole. Policisté se snažili vypátrat, jakým způsobem se ve více než 20 tendrech mělo uplácet.

Jedním z projektů, na který se detektivové zaměřili, byla zakázka na „odvlhčení primární kolektorové sítě ve statutárním městě Brně“, jejímž objednavatelem byl městský podnik Technické sítě Brno. Zakázku na rekonstrukci podzemních tunelů, kudy vedou dráty a trubky, získala za 38,3 milionu korun firma Aiseco. Obviněný podnikatel Talabani policistům vydal dokumenty, které jejich pátrání posunuly kupředu.

Operace Stoka: policie získala šifrované vzkazy, kontem obviněného Švachuly proteklo 20 milionů

„Na dokumentu je uvedena ručně psaná poznámka 1,5 milionu korun jako úplatek za tuto sjednanou zakázku,“ konstatují v obvinění vyšetřovatelé. Zmiňovaný úplatek jednoho a půl milionu korun se měl následně porcovat: 500 tisíc korun si dle policie rozdělili komplicové včetně Talabaniho, zbylý milion měl putovat do kapsy tehdejšího místostarosty Švachuly.

Obvinění jakékoliv protiprávní jednání odmítají; firma Aiseco, jejíž manažery policie nijak nepostihla, na dotazy LN do uzávěrky vydání neodpověděla.

Problémová byla i výměna oken

Další projekt, který neunikl zájmu policie, byla zakázka „Orlí 11 – výměna oken a oprava fasád ve dvoře“. Obviněný Švachula dle mínění detektivů opět vytvořil seznam devíti firem, jež si údajně měly vybrat, která z nich se zakázky ujme. Tendr s cenovou nabídkou za 3,3 milionu korun získala stavební firma PSK Brno. Detektivové v tomto případě zpozorněli.

Majitelem PSK Brno je podnikatel Michal Renát, který je zároveň členem představenstva firmy Syner Morava. Tato společnost je součástí vlivného stavebního impéria Syner Group. Detektivové dospěli k podezření, že v případě této zakázky padl úplatek ve výši 7500 eur (zhruba 205 tisíc korun). „Výše uvedený Michal Renát je v telefonickém kontaktu s Petrem Liškutinem (bývalý vedoucí investic na Brně-střed za ANO a jeden z obviněných, který strávil tři měsíce ve vazbě, pozn. red.),“ konstatovali v textu obvinění detektivové.

LN zaslaly firmě PSK Brno dotaz, co si myslí o zájmu policie o inkriminovanou zakázku. Odpověď však do uzávěrky vydání nedorazila. Centrála skupiny Syner dle svých slov o žádných problémech firmy svého manažera Renáta neví. „Ke společnosti PSK Brno nemáme žádné informace, neboť není součástí naší skupiny, pouze jsme byli Ing. Renátem informováni o tom, že tato firma ani žádný její zástupce nebyli z ničeho obviněni,“ řekl LN mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Zdůraznil, že dceřinou společnost Syner Morava žádné policejní úkony nepotkaly. „Soutěže o veřejnou zakázku ‚Orlí 11 – výměna oken a oprava fasád ve dvoře‘ se žádná z našich společností neúčastnila a nemohly tedy proběhnout žádné vyšetřovací úkony dotýkající se jakékoliv z našich společností,“ dodal Paclt.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.