Lidovky.cz

Česko

Zeman udělí rekordních 43 vyznamenání. Mezi oceněnými jsou váleční hrdinové i aktér potyčky na koupališti


Prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium
PRAHA - Co Miloš Zeman nastoupil do funkce, drží se při udělování státních vyznamenání jasného receptu – mezi oceněné zahrne nesporné hrdiny, vzpomene si na své staré spojence a pro štiplavost dodá koření v podobě vysloveně kontroverzních osob. Prezident se mustru drží i letos, ale navzdory spekulacím, že kvůli jeho zdravotní kondici bude vyznamenaných méně, je tomu naopak. Je jich nejvíc za dobu, co dlí na Hradě.

Exprezidenta Klause čeká letos státní vyznamenání. Zesnulému Karlu Gottovi udělí Zeman Řád bílého lva příští rok

Celkem podle informací LN obdrží státní medaili 43 osob. Tím Zeman zdolá svou metu z loňska, to jich ocenil 41. Nejmenší číslo patří k jeho prvnímu roku ve funkci: roku 2013 vyznamenal 29 lidí.

Identita řady adeptů již vyšla najevo, třeba exprezident Václav Klaus či kněz Petr Piťha, LN nyní zjistily další jména. 

Kdo spadá do skupiny, která vyvolá bouřlivé reakce.
Kdopak zlobil a nedostal tak pozvánku.

Do skupiny, která vyvolá bouřlivé reakce, spadá bývalý starosta Vídně Helmut Zilk či David Michajlak, aktér potyčky na koupališti v Dubí.

Zilkovi už měl připnout metál Václav Havel v roce 1998, ale krátce před ceremoniálem se objevily informace o údajné Zilkově spolupráci s StB. Havel záměr stáhl a později – v roce 2008 na Zilkově pohřbu – se za to omluvil. Podezření se totiž nikdy spolehlivě neprokázalo. Zeman to může pojmout tak, že plní rest za Havla.

Michajlak se loni zastal bílé ženy proti skupině Romů, skončil zraněný. Útočníci jsou obžalovaní, stejně tak někteří účastníci protestu, který po rvačce v Dubí uspořádala dělnická strana. Pro jedny je Michajlak hrdinou, jiní míní, že měl rasové předsudky.

Státní vyznamenání nedostane Kiska ani Robertson. Sněmovna je vyškrtla ze seznamu

Navržení vyznamenaní už mají nezbytnou kontrasignaci od premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle informací LN bylo pár jmen, která se mu nelíbila. Pero mu skřípalo hlavně u Miloslava Kaly, předsedy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zeman ale neustoupil.

NKÚ nedávno označil stát za největší brzdu pokroku: plno řečí, výsledky žádné, dala by se shrnout Kalova kritika. Babiš obvinil Kalu, že „dělá politiku“. Zeman si pak oba pozval a nabádal je k užší a radostnější spolupráci.

Kdo dostane k 28. říjnu státní vyznamenání.

Zeman také s oblibou vyznamenává úspěšné byznysmeny. Loni tak ocenil slovenského miliardáře Pavola Krúpu známého díky finanční společnosti Arca Capital a hlavně svým sveřepým tažením proti uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. Letos si pro medaili do Vladislavského sálu má přijít sedmdesátiletý průmyslový magnát Rudolf Ovčaří. Někdejší spolumajitel České zbrojovky podniká, vlastnil kupříkladu výrobnu šamotu v Kadani či vedl dozorčí radu Třineckých železáren.

‚Tři bojovníci…’ Kdo jsou Krúpa, Vitásková a Lorencová, jimž dá Zeman státní vyznamenání?

Do stejné skupiny a zároveň s přívlastkem letitého blížence patří majitel brněnské strojírenské skupiny Alta Vladimír Plašil. Zeman na ni myslí často: jsou to čtyři roky, co usiloval, aby se mluvčí skupiny Antonín Murgaš stal velvyslancem v Kyjevě. To nevyšlo, nedostal bezpečnostní prověrku. A jsou to dva roky, co během pompézní podnikatelské mise do Ruska vedené Zemanem podepsala Alta jeden z významných kontraktů.

Dalším vyznamenaným má být právník a mecenáš Pavel Smutný, jenž se podílel na vzniku Národního rozvojového fondu, kam banky pustí peníze, aby odvrátily riziko zvláštní daňové sazby. Coby předseda izraelsko-české komory zapadá ideově do dlouhodobé pozice zdejší zahraniční politiky, která si na vřelém přátelství s židovským státem velmi zakládá.

Do kolonky podnikatelé spadá také Jan Antonín Baťa, který po smrti věhlasnějšího bratra Tomáše vládl obuvnickému impériu. Ani on není přijímaný jednoznačně – někteří historici mu mají za zlé, že za druhé světové války výslovně nepodpořil londýnskou exilovou vládu. Nebo se tak dlouho handrkoval s Británií o cenu milionu párů těžkých pracovních bot, až Němci obsadili Norsko, kde byla dotčená obuv uskladněná. Angličané Baťu podezírali, že to udělal schválně, protože na tom byl s Němci domluvený. Jeho pověsti uškodil i výrok soudu z května 1947, opřený o Benešovy dekrety, který ho označil za kolaboranta a zrádce národa. Později se prokázalo, že Baťův koncern v době války poskytoval značné finanční částky odboji.

Početná má letos být množina válečných hrdinů. Dle zdrojů LN obdrží vyznamenání nejstarší československý žijící pilot RAF Emil Boček, již zesnulý štábní kapitán z druhé světové války Josef Ocelka či například strážmistr Karel Kněz, který se zásadně podílel na ochraně a krytí telegrafisty skupiny Silver A Jiřího Potůčka v Ležákách a okolí.

Člen hnutí ANO navrhuje Babiše na státní vyznamenání. Stabilizuje stát a bojuje proti korupci, píše

Nejznámějším zástupcem skupiny „sportovci, umělci, osobnosti kulturního života“ bude hokejista Jaromír Jágr. Populární hráč dostal letos studenou sprchu, protože na jaře jel v prezidentské delegaci do Číny. Část veřejnosti mu nemohla odpustit, že seděl po boku hradního rádce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře.

Medaili má na Hradě obdržet také motocyklový závodník Libor Podmol, jenž před první přímou prezidentskou volbou svým podpisem podpořil Zemanovu kandidaturu. Filmařskou branži by měl reprezentovat herec a zpěvák Josef Zíma, známý z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele, nebo srbský režisér Emir Kusturica, který má, podobně jako hlava státu, rád Vladimíra Putina a nesnáší Kosovo.

Zeman není zvaný

Slavnostní ceremoniál se uskuteční o nadcházejícím pondělí – všichni, jichž se dekorování bude týkat, již o svém vyznamenání vědí. Prezidentská kancelář už také spustila obesílání hostů, kteří se slavnostní akce zúčastní, přičemž do Vladislavského sálu se vejde až 800 lidí. Pozvání standardně dostávají politici, diplomaté, představitelé církve, osobnosti umělecké a společenské scény.

K tradičním aspektům oslav 28. října patří i to, že ti, kdo „zlobili“, pozvánku nedostanou. Třeba šéfžalobce Pavel Zeman. Nebyl pozvaný loni a dle všeho nebude ani letos, minimálně zatím mu z Hradu nic nepřišlo. Jsou to zároveň zhruba dva roky, co se nejvyšší státní zástupce odmítl sejít s hlavou státu, protože jeho úřad tehdy zrovna dohlížel na vyšetřování Lesní správy Lány spadající pod prezidentskou kancelář. V kauze policie viní několik osob a firmu z manipulace zakázky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.