Lidovky.cz

Česko

Už se ví, kde bude pohřben Karel Gott. Přál si odpočívat tam, kde se cítil doma, uvedla manželka

Rakev s ostatky Karla Gotta v sále Žofína. Z paláce zní Gottovy písně. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Místem posledního odpočinku zesnulého zpěváka Karla Gotta bude hřbitov na pražských Malvazinkách. Oznámila to v pátek vdova Ivana. Místo bylo zvoleno podle umělcova přání. „Přál si odpočívat tam, kde prožil velkou část svého života, kde to měl rád a kde se cítil doma,“ uvedla Gottová. Konkrétní místo uložení oznámí později.
  13:52aktualizováno  15:15

Manželka zpěváka v pátek také poděkovala lidem za vyjádření soustrasti. Byl jich velký počet a stále přicházejí. „Vaše slova podpory jsou pro naši rodinu, v těchto nesmírně těžkých časech, velkým povzbuzením,“ dodala. Věří také, že všichni, kteří měli zpěváka rádi, si k němu vždy najdou cestu.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve své vile na pražské Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit v pátek 11. října v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49 000 lidí. O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam se přišli s Gottem rozloučit příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Sobota byla zároveň dnem státního smutku. Zpěvákovy ostatky pozůstalí nechali převézt do motolského krematoria ke zpopelnění.

Lidé chodí zapalovat svíce, pokládat květiny a vzkazy
Manželka zesnulého Karla Gotta, Ivana Gottová

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. S kamerou v zádech, měl čisté svědomí, říká Špátová

Pietním místem se ihned po oznámení zpěvákova úmrtí stala spontánně pražská Bertramka, kde zpěvák dlouhá léta žil. Lidé tam řadu dní nosili svíčky, květiny, fotografie a další předměty. Dary ulici u vily zcela zaplavily. Město nechalo ulici uklidit minulý týden, lidé tam ale dál nosili svíčky. Gottova rodina si vzkazy a dárky ponechá.

Pietní místa vznikla na řadě míst Česka. Jedním z nich byl třeba Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kam Gott jezdil od dětství za příbuznými a kde jsou pohřbeni Gottovi rodiče.

Lidé také začali navrhovat, jaká místa by se mohla po zesnulém zpěvákovi pojmenovat. Hlavnímu městu místopisná komise tento týden doporučila čtyři možnosti pojmenování veřejného prostranství. Návrhy Praha nyní projedná s Gottovou rodinou. Konečné rozhodnutí o případném pojmenování místa má městská rada.

Výběr informací o hřbitově na pražských Malvazinkách, kde bude pohřben Karel Gott:

  • Hřbitov Malvazinky, který patří mezi největší v Praze, leží na západním okraji Smíchova, zhruba kilometr od Gottovy vily na Bertramce. Založen byl na tehdy ještě samostatném Smíchově v roce 1876 v oblasti bývalých vinic. Jméno - podobně jako celá tato část Prahy - dostal podle malostranského měšťana Tomáše Malvazy, který zde míval pozemky svých hospodářských usedlostí. Nahradil původní Malostranský hřbitov, který se v té době ocitl na hranici obytné zástavby.
  • Jeho rozloha činí 7,5 hektaru, což je jen zlomek proti Olšanům (50 hektarů) nebo Ďáblickému hřbitovu (29) hektarů, přesto ale Malvazinky patří mezi největší pohřebiště v Praze. Podle dostupných údajů je zde pohřbeno přibližně 55 000 lidí. Na hřbitově je celkem 8420 hrobů, 680 míst pro uložení urny a 12 hrobek, v jeho areálu jsou také dvě rozptylové loučky. Právě zde v roce 1961 vznikla první oficiální loučka pro rozptyl na českém území. K západní straně pak přiléhá menší Nový židovský hřbitov na Smíchově.
  • Dominantou hřbitova na Malvazinkách je novorománský kostel sv. Filipa a Jakuba (což jsou patroni Smíchova), postavený v letech 1894 až 1896 podle návrhu Adolfa Duchoně. Kostel nahradil původní svatostánek z 11. století, který kdysi stával na dnešním Arbesově náměstí a roku 1891 byl přes nesouhlas smíchovských obyvatel zbořen. Část materiálu ze zbořeného kostela ale byla použita pro výstavbu nového, do kterého byly přemístěny také barokní plastiky od Ferdinanda Brokofa.
  • Na Malvazinkách je pohřbena řada osobností, od umělců až po politiky (třeba Antonín Novotný). Je zde například místo posledního odpočinku spisovatelů Jakuba Arbese, Ladislava Klímy, Jiřího Gruši, Egona Bondyho nebo Ondřeje Sekory, pohřbeni zde jsou také divadelník Petr Lébl, filmař František Vláčil, filozof Milan Machovec, herci Ferenc Futurista, Eman Fiala či Antonie Nedošinská. Z hudebníků mají na Malvazinkách hrob dirigent Štěpán Koníček nebo rocker Milan "Mejla" Hlavsa.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.