Lidovky.cz

Česko

Tajné služby se bojí zápasu s Kosovem. Cizinci si lístek nekoupí, Češi jen proti občance


Zápas českého týmu s Kosovem. | foto: ČTK

Premium
PRAHA - Prezident Miloš Zeman nedávno probudil k životu protikosovský sentiment – přeje si, aby Česko odvolalo uznání tohoto státu. Když se přičte, že zdejší fotbaloví „ultras“ lnou k Srbsku, od něhož se balkánská země odtrhla, vychází z toho třaskavá směs. Proto věnují blížícímu se kvalifikačnímu zápasu Česka s Kosovem v Plzni maximální pozornost pořadatelé, policie i tajné služby. A svorně se shodují na mimořádném riziku, že se něco semele.

Zdravý rozum zvítězil. Čeští fanoušci nebudou muset jet pro vstupenky na Kosovo zbytečně až do Plzně

Nejde o klasické chuligánské nešvary, tentokrát je nástraha v geopolitických souvislostech. Všichni se obávají, aby se na stadionu neroztáhly transparenty a neozvala hesla, která by zpochybnila samostatnost Kosova. „Sledujeme rizika spjatá s možným zneužitím zápasu k manifestaci vlastních politických cílů,“ sdělil LN zdroj ze zpravodajské komunity.

Jedna věc je ohrožení bezpečnosti, kdyby se hra proměnila v nacionalistický střet, druhá možné dopady na reprezentační tým. Pořadateli evropského mistrovství UEFA už došla se zavlékáním ideologie na hřiště trpělivost, další případy hodlá trestat exemplárně, třeba i sebráním kýžených bodů. O jeden z incidentů se postarali právě Češi, kteří si v září na mač v Prištině vezli srbskou vlajku, dron (aby ji pustili nad pažit), nože a pyrotechniku.

Fotbalová asociace ČR nástrahy zápasu, který se koná za dva týdny, nezastírá. „Bezpečnostní opatření jsou intenzivnější a výjimečná. Ale nechceme a ani nemůžeme být zcela konkrétní,“ řekl LN mluvčí Petr Šedivý.

Fotbalovou reprezentaci čeká balkánská mise. Nejdříve vyzvou Kosovo, poté Černou Horou

Nezvyklý je už prodej lístků: nárok mají jen Češi a proti občance. Ukázat ji musejí i při vstupu na stadion. Jediná vlajka, s níž mohou přijít, je česká, dovolené nejsou ani oděvy a plachty s nacionalistickým potiskem. Před stadionem na to bude číhat policie.

Fanoušci Kosova během kvalifikačního zápasu ME.

Policie bude mít před Doosan Arenou monitorovací vůz, kriminalisty v civilu, antikonfliktní tým i hlídky v uniformě. Dovnitř vstoupí, až kdyby jí dal pořadatel echo, že se děje něco, co vlastními silami nezvládá.

„Všichni kolegové budou od rána monitorovat cesty do Plzně, budeme dohlížet na fanoušky. Zaznamenali jsme, že se budou scházet na náměstí a odtamtud půjdou pochodem na stadion. Ještě shromažďujeme informace o tom, kolik přesně a jak tvrdých fanoušků přijede,“ popsala LN mluvčí policie Plzeňského kraje Martina Korandová.

Ukaž občanku

Atmosféra kolem plzeňské události je o to napjatější, že pro českou reprezentaci to bude veledůležitá chvíle. Pokud za dva týdny nad výběrem Kosova vyhraje, má zaručený postup na mistrovství Evropy v kopané; jinak trvá nejistota a rozhodne až úplně poslední utkání.

‚Kosovo uznávat nemáme.’ Hlasy celé romské vesnice tam koupíte za pytle mouky, říká bývalý pozorovatel z OBSE

„Chtěl bych požádat všechny české fanoušky, aby se zdrželi ve spojitosti s Kosovem jakýchkoliv, ale zejména politických narážek, projevů a gest, ať už ve formě slovní, nebo v písemné či grafické formě na transparentech nebo nápisech na oblečení. Jsem přesvědčen, že to poslední, co by kdokoliv chtěl, je bodový postih vůči českému národnímu týmu, který by v konečném důsledku mohl znamenat třeba i nepostup na EURO 2020,“ apeluje předseda FAČR Martin Malík.

Původně se počítalo, že se lístky prodají normálně přes internet, ale v půlce října asociace vyhlásila, že to „na základě poznatků nejen v rámci Česka“ nepůjde. Asociace je stále v čilé komunikaci s kosovskou i českou policií.

Nervozita Čechů je pochopitelná, protože za řádný a férový průběh akce zodpovídá domácí pořadatel, i kdyby to nebyl on, kdo se proti dobrým mravům či přímo zákonům proviní.

Mimochodem zmíněný poslední zápas, jenž český výběr čeká, se bude hrát v Bulharsku před prázdnými ochozy. To mají Bulhaři za trest od UEFA, protože při duelu s Anglií jejich příznivci hajlovali a na sportovce černé pleti pokřikovali rasistické vulgarismy doprovázené napodobováním opičích zvuků. Šest lidí na to konto sebrala policie a šéf bulharského fotbalu Boris Michajlov na výzvu premiéra rezignoval.

Kvůli zvýšené senzitivitě vůči nacionalistickým chuligánům si do Plzně nemůže koupit lístek žádný cizinec, byť má povolení k pobytu. Tady si je mohou pořizovat jenom Češi, 627 běžných vstupenek prodávala kosovská fotbalová asociace. Ta už má vyprodáno a příznivci hostů na rozdíl od domácích svoji identitu u vstupu prokazovat nemusejí.

Nadmíru pečlivá prohlídka u vstupu ale čeká i na ně. Pod zvýšeným dohledem budou návštěvníci akce i uvnitř. „Všichni členové ochranky, nejenom v sektoru pro hostující fanoušky, budou podrobně proškoleni, aby byli připraveni na všechny možné situace,“ doplnil mluvčí FAČR Šedivý.

Snaživí Srbové

Kosovská otázka, pod jejíž tíhou si reprezentace zahraje, tu nějaký čas dřímala mimo hlavní zájmový koridor. Prezident se nicméně postaral o to, aby se to změnilo. První výkop uskutečnil krátce předtím, než měl kosovský předseda vlády Ramuš Haradinaj přijet do Prahy na setkání zemí V4, kde se hovořilo o rozšiřování EU o další kus Balkánu. Dosáhl svého, z Kosova nikdo nepřijel a premiéři Visegrádu se závěrem shodli, že by Srbsko v Unii chtěli.

‚Mám rád Srbsko a Srby. A nemám rád Kosovo,‘ řekl Zeman po příletu do Bělehradu. Vučić mu poděkoval

Srbsko považuje Kosovo pořád za svoje území a tamní diplomacie se dlouhodobě snaží, aby opadl počet zemí, jež samostatné Kosovo uznaly, a to pod polovinu počtu členů OSN.

Mladičká republika – vyhlásila samostatnost v roce 2008 – zatím má zastání u většiny, ale nikoli u všech. Přímo z unijních států odmítly Kosovo uznat Slovensko, Kypr, Španělsko, Rumunsko a Řecko, v OSN je to také třeba Rusko. Vesměs jejich nejvyšší motivací je, aby se pak neosmělovaly jejich domácí nespokojené menšiny.

Česká vláda prezidentovo ponoukání, aby rozšířila výše popsaný klub, nevyslyšela. Do zápisu z pravidelného jednání ústavních činitelů si Zeman prosadil jen měkkou formuli, že české uznání Kosova si tehdejší vláda nenechala schválit sněmovnou, což je polovičaté, ale platné.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.