Lidovky.cz

Česko

Poslanci začali navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Jedná se o více než 10 miliard korun

Prezident Miloš Zeman při projednávání státního rozpočtu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Poslanci už začali předkládat své individuální návrhy na přesuny peněz uvnitř návrhu státního rozpočtu na příští rok. Poté, co rozpočet prošel prvním čtením, už nemůžou měnit jeho celkové parametry, můžou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Někteří opoziční poslanci chtějí například odebrat státní dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu.
  10:15

Vláda schválila nové národní památky. Připomínají boj proti německým a sovětským okupantům

Dosud předložené návrhy celkem přesouvají přes deset miliard korun, nejvyšší sumu chce přesunout Dominik Feri (TOP 09).

Odebrat dotaci svazu bojovníků chce například Věra Kovářová (STAN). Peníze chce místo toho dát Československé obci legionářské na rekonstrukci Larischovy vily v Pardubicích. Alternativně chce převést polovinu této částky. „Larischova vila, nyní ve vlastnictví Československé obce legionářské, je spjata s tragickým osudem obyvatel nedaleké obce Ležáky. V podzemních prostorách vily byly v souvislosti s atentátem na (Reinharda) Heydricha vězněni čeští vlastenci z okolí,“ uvádí ve svém návrhu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního...
Zeman ve sněmovně.

S obdobným návrhem přišel Jakub Janda (ODS). Dotaci chce rozdělit mezi jiné spolky, například Spolek pro zachování odkazu českého odboje nebo Památník Šoa Praha. „Spolek pod současným vedením - tj. především pod předsedou Jaroslavem Vodičkou a aktivitám, které svým jménem zaštituje, vystupuje v přímém rozporu nejen se svým původním posláním, ale i s hodnotami svobody, demokracie a prozápadní orientací České republiky,“ zdůvodňuje Janda svůj návrh.

Jan Hrnčíř (SPD) chce v rozpočtu ministerstva školství odebrat dvě miliardy korun na inkluzi. Přesunout je chce na speciální školy, kde podle něj budou daleko přínosnější pro výchovu a vzdělávání dětí.

Poslanci Radek Zlesák (ANO), Antonín Staněk (ČSSD), Ivo Pojezný (KSČM), Lenka Kozlová (Piráti), Miloslava Rutová (ANO), Pavel Žáček (ODS) a Tomáš Martínek (Piráti) chtějí z peněz na státní dluh převést 20 milionů korun do rozpočtu ministerstva školství na podporu mládeže. Přidat 28 milionů na stejný účel chtějí i poslanci Starostů. Peníze chtějí brát také z peněz na státní dluh.

Sněmovna již popáté řeší zvýšení daní. Filip ukončil debatu, jeho postup vyvolal kritiku pozice

Devět pozměňovacích návrhů vložil do sněmovního systému poslanec Feri (TOP 09). Chce například vzít dvě miliardy ministerstvu zemědělství na podporu agropotravinářského komplexu a přesunout je ministerstvu životního prostředí na prevenci odvodňování krajiny. Z dotací na agropotravinářský komplex chce vzít další miliardu a dát ji na památky.

Deset milionů chce dále vzít ze slev na jízdném pro studenty a seniory a dát je chce krytí nákladů vzniklých v souvislosti s posílením dohledu v insolvenčních věcech. Stejnou částku ze slev chce přesunout na činnost Fondu ohrožených dětí. Z peněz na slevy chce vzít ještě miliardu na vědu a vysoké školy, další tři miliardy chce ze stejného zdroje přesunout do regionálního školství. Miliardu z peněz na slevy chce rozdělit rovným dílem mezi grantovou a technologickou agenturu.

Poslanci můžou předkládat své individuální návrhy do konce druhého čtení rozpočtu. Sněmovna by se k němu měla dostat 27. listopadu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.