Lidovky.cz

Česko

Aktivisté vnikli do sídla Severní energetické a vyvěsili transparent. Další protestují před úřadem vlády

Aktivisté z hnutí Limity jsme my pronikli do sídla těžařské firmy Severní energetická v Mostě a vyvěsili transparent s nápisem Konec uhlí bez výjimek. foto: ČTK

MOST - Aktivisté z hnutí Limity jsme my pronikli v pondělí ráno do sídla těžařské společnosti Severní energetická v Mostě a na budovu vyvěsili transparent s nápisem Konec uhlí bez výjimek. Policie na místě zajistila 11 lidí, které převezla na mostecké obvodní oddělení pro podezření z přestupku. ČTK to řekla mluvčí policie Ludmila Světláková. Zásah před budovou těžaře skončil krátce po 10:00.
  10:40aktualizováno  11:03

Elektrárna Chvaletice loni zvýšila emise škodlivin, vykazuje nejvyšší nárůst ze sledovaný firem

„Chceme upozornit na to, co dělá Severní energetická, soukromá společnost, která vlastní kontroverzní elektrárnu Chvaletice a která si žádá o výjimky, aby mohla ještě více znečišťovat ovzduší. Zisk jde do soukromých rukou, ale změny klimatu a dopady neseme my všichni v České republice,“ řekla ČTK Veronika Dombrovská z hnutí Limity jsme my.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Společnost Severní energetická (Sev.en). „Nemá cenu vést diskusi s fanatiky a výtržníky,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. Podle mluvčí každý bojuje za zdravé životní prostředí po svém. „Zatímco jedni porušují zákony a exhibují v médiích, my investujeme miliardy do ekologizace a přírodě blízké rekultivace,“ řekla.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my pronikli do sídla těžařské firmy Severní...
Policista vyvádí aktivisty z hnutí Limity jsme my ze sídla těžařské firmy...

Protestuje se i v Praze

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsadili aktivisté, protestují proti prodeji elektrárny

Dalších zhruba 50 aktivistů převážně z hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) demonstruje před úřadem vlády v Praze před dnešním jednáním takzvané uhelné komise. Požadují okamžitý konec uhelných elektráren v Česku. Protest začal kolem 10:00, podle informací ze sociálních sítí hnutí má skončit ve 11:30.

Demonstrující drží nejrůznější transparenty proti uhlí jako „Uhlí nebo život!“, „Uhlí patří pod zem!“, „Chceme živou planetu!“ nebo „Z vysloužilých dolů přečerpávací elektrárny!“. Symbolicky také vysypáním uhlí ze sáčku do připravené rakve uhlí pohřbili.

Dalším důvodem pondělního protestu je podle hnutí prodej hnědouhelné elektrárny Počerady skupině Sev.en Energy. Ze stejného důvodu na konci října několik aktivistů obsadilo rypadlo na lomu ve Vršanech na Mostecku. Akci tehdy ukončili po zhruba třech dnech. „Protest aktivistů vnímáme hlavně jako protest proti kapitalismu. Proto nás nepřekvapuje, že aktivisté neberou v úvahu škody ve výši stovek tisíc korun, které svou okupací kolesového rypadla K800 způsobili,“ řekla ČTK Sáričková. Management lomu bude podle mluvčí v souladu se zákonem škodu po aktivistech vymáhat.

Konec uhlí bez odkladu

Hnutí Limity jsme my poukázalo také na pondělní zasedání takzvané uhelné komise, která má určit datum konce těžby a spalování uhlí. Koná se v Praze. „Cílem uhelné komise musí být ... bezodkladný konec uhlí, bez kterého se neobejde řešení klimatické krize. Nicméně složení uhelné komise je nevyrovnané ve prospěch zájmů uhlobaronů. O konec uhlí a spravedlivou transformaci na čistou energii, která nepoškodí zájmy lidí pracujících v uhelném průmyslu, se musíme zasadit my všichni,“ uvedla Dombrovská. 

Uhelná komise má řešit útlum těžby uhlí v Česku, ale také celkový energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Devatenáctičlenné komisi, která se schází rámcově každý měsíc, předsedají ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

Podle ČTK komise připraví scénáře pro konec uhlí v ČR v jednotlivých letech od roku 2030 dále. Hotové by měly být v lednu.


Výběr větších protestů aktivistů v uhelném průmyslu za posledních deset let:

10. června 2009 - Devět aktivistů ekologické organizace Greenpeace vylezlo ráno na třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II patřící společnosti ČEZ. Požadovali, aby firma při plánované obnově elektrárny použila buď nejekologičtější technologii spalování uhlí, nebo provoz do roku 2015 úplně uzavřela. Pět aktivistů z komína sestoupilo večer, ostatní protest ukončili 11. června.

12. října 2009 - Aktivisté z Greenpeace protestovali na střeše Strakovy akademie proti návrhu, který podle nich mohl vést k prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Na střeše budovy rozvinuli transparent s nápisem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Dva aktivisty přiměla k opuštění střechy jednotka rychlého nasazení.

6. dubna 2011 - Čtyři aktivisté Greenpeace překonali plot Strakovy akademie, kde právě zasedal kabinet, aby protestovali proti možnému prolomení těžebních limitů uhlí. Na zahradě sídla vlády vztyčili několik desítek křížů, které měly symbolizovat hřbitov obcí, jež v minulosti kvůli těžbě zanikly. Akce trvala zhruba 15 minut.

22. října 2013 - Aktivisté z Greenpeace protestovali na budově Národního divadla v Praze proti prolomení těžebních limitů. Na budovu vyvěsili dva čtyřicetimetrové transparenty s nápisem "Vyvlastnit a zbourat?" a s portréty politiků, kteří patří mezi přední zastánce prolomení limitů a bourání obcí. Krátce před polednem transparenty z budovy aktivisté sami sundali.

24. června 2017 - Více než stovka aktivistů vnikla do lomu Bílina u Braňan na Mostecku a zůstala pod jedním ze dvou rypadel. Severočeské doly kvůli tomu musely přerušit těžbu. Do lomu vnikli aktivisté, kteří pobývali na klimatickém kempu v Horním Jiřetíně.

30. června 2018 - Několik set aktivistů z různých evropských zemí protestovalo u dolu Bílina na Mostecku proti těžbě uhlí. Ráno se 16 z nich připoutalo na vrcholu rypadla. Od té doby v místě stála těžba, rypadlo lidé opustili zhruba po 15 hodinách.

29. října 2019 - Osm aktivistů ráno obsadilo rypadlo v hnědouhelném Lomu Vršany. Protestovali proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Aktivisté z hnutí Against Coal kromě zastavení těžby žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice. Protest ukončili až po téměř třech dnech.

25. listopadu 2019 - Aktivisté z hnutí Limity jsme my pronikli ráno do sídla těžařské společnosti Severní energetická v Mostě a na budovu vyvěsili transparent s nápisem Konec uhlí bez výjimek. Policie na místě zajistila 11 lidí. Zásah před budovou těžaře skončil krátce po 10:00.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.