Lidovky.cz

Česko

Soud potvrdil vinu chirurgů přerovské nemocnice za smrt pacienta. Muž zemřel po operaci kýly

Soud - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

OLOMOUC - Olomoucký krajský soud v úterý definitivně potvrdil vinu dvojice chirurgů přerovské nemocnice zodpovídajících se ze smrti čtyřiašedesátiletého pacienta. Muž zemřel před 3,5 roky pár dní po plánované operaci břišní kýly. Lékaři Stanislav Kalabus a Richard Polzer dostali za usmrcení z nedbalosti roční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Oba lékaři v úterý znovu vinu odmítli a žádali zproštění obžaloby. Jejich odvolání však soud odmítl. Lékařům původně hrozilo až šest let vězení.
  12:14aktualizováno  15:25

Podle společnosti Agel, pod kterou přerovská nemocnice spadá, nadále pracují v přerovské nemocnici. Nemocnice provedla veškerá nápravná opatření tak, aby podobným událostem zamezila, uvedla Radka Miloševská z Agelu.

Soudkyně Michaela Burešová řekla, že obžalovaní ve fázi, kdy se stav pacienta zhoršoval, nezjišťovali příčinu jeho stavu a nepodnikli aktivní kroky k záchraně jeho života. Nenařídili podle ní základní vyšetření včetně odběrů. „Podle našeho názoru je zde příčinná souvislost mezi jejich jednáním, či spíše opomenutím, a smrtí pacienta. Nebýt jejich neadekvátního jednání, byla by šance na přežití pacienta větší,“ uvedla soudkyně.

V Německu falešná lékařka neodbornou anestezií zavinila smrt čtyř pacientů

Pacient zemřel v přerovské nemocnici 1. února 2016 po čtyřech dnech hospitalizace. Druhý den po operaci byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, tam se však jeho stav zhoršoval. Lékaře zalarmovala nakonec pacientova rodina. Řádné vyšetření odhalilo akutní zánět pobřišnice, ani následná urgentní operace muži život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu.

Obhájci zdůraznili, že na smrti pacienta měly vliv různé okolnosti a lékaři za jeho smrt vinu nenesou. „Není zde dána odpovědnost mého klienta ani spoluobžalovaného. Je to sice smutná záležitost, ale musí zde platit zásady trestního řízení,“ uvedl Kalabusův obhájce. „Je mi líto, jak léčba dopadla. Myslím si, že jsem ale udělal vše, co bylo v mých silách. Nic jsem nezanedbal,“ uvedl lékař Kalabus.

Žalobkyně však na vině trvala. Uvedla, že i podle znalce byl stav pacienta před operací natolik dobrý, že mohl zákrok podstoupit a jeho předchozí onkologické onemocnění na to nemělo vliv. „Jeho úmrtí lze považovat za následek nedostatečné péče. Situace by byla podle něj (znalce) řešitelná, pokud by byla podchycena včas,“ uvedla. Trest je podle krajského soudu přiměřený, uložený je při spodní hranici trestní sazby. Lékaři činnost zakázánu nemají, neukládal jim ji okresní soud a nepožadoval ji ani žalobce s tím, že by to bylo vůči životní profesi obou obžalovaných příliš drastické.

Podle Radky Miloševské ze společnosti Agel, pod kterou přerovská nemocnice spadá, pracují oba lékaři nadále v této nemocnici. „V souvislosti se soudním řízením s lékaři přerovské nemocnice vyjadřujeme hlubokou lítost nad úmrtím pacienta. Výrok soudu, který stanovil vinu obou lékařů, respektujeme, ale při neznalosti oficiálního znění rozsudku je pro nás velmi obtížné celou záležitost nyní blíže komentovat,“ řekla mluvčí společnosti. Podotkla, že nemocnice do pravomocného výroku soudu ctila presumpci neviny, a proto oba lékaři nadále pracují v přerovské nemocnici. „Po seznámení se se zněním rozsudku budeme dále postupovat v souladu s platnými předpisy,“ uvedla Miloševská.

Přerovská nemocnice provedla podle ní veškerá nápravná opatření tak, aby podobným událostem zamezila. Loni byla v nemocnici provedena akreditace externích nezávislých auditorů. Šetření podle potvrdilo správnost všech interních procesů a uspořádání v přerovské nemocnici, dodala mluvčí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.