Lidovky.cz

Česko

Česká armáda bude ‚úkolovat‘ družice NATO. Ambiciózní projekt chválí i opozice

Družice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium
Praha - Létající drony už čeští vojáci nějakou dobu používají. Bezpilotní prostředky mohou dálkově navádět na místa, která potřebují prozkoumat z výšky. Nyní ale dostanou možnost podívat se z takového nadhledu, jaký žádný běžný dron neumožní.

Prvního ledna armáda dostane unikátní příležitost „ovládat“ satelity na oběžných drahách kolem Země a jejich průzkumné snímky vyhodnocovat. Právě toho dne totiž v Česku začne oficiálně pracovat nové satelitní centrum NATO, jehož zřízení vládu přišlo na několik stovek milionů korun.

Jak to funguje? Do střediska přijde požadavek na průzkum nějaké oblasti. Dejme tomu stezky v afghánských horách, kudy má zakrátko projít alianční patrola. Čeští experti v centru „zaúkolují“ některý ze satelitů, jenž nad oblastí proletí, aby dané místo vyfotografoval. Díky vysoké přesnosti a výkonným počítačům dokáže středisko učiněné zázraky. „Na stezkách, kterými se chodí, sem tam pod někým ‚ujede‘ kamínek, cesta se tím mění. Systém je schopen tyhle změny ‚vidět‘ a ukázat, kde se pohybovali nepřátelé a podobně,“ řekl LN velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD).

Výsledky práce českých analytiků poslouží všem státům Aliance. Ač slouží hlavně vojákům, mohou pomoci i při záchraně životů civilistů – například během záplav nebo rozsáhlých požárů.

Vědci objevili 20 nových měsíců Saturnu, má jich nejvíc ze všech

Zřizování satelitní centrály NATO je součástí snahy posunout české vojsko do 21. století. „Reagujeme na nové trendy a technologie. O tom svědčí vytváření velitelství kybernetických sil, satelitního střediska České republiky či praporu bezpilotních systémů,“ řekl na nedávném shromáždění armádní generality ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Česká družice VZLUSAT-1.
Archivní foto americké družice UARS

Češi se k vybudování střediska zavázali v rámci členství v Alianci. Podle bývalého šéfa generálního štábu Jiřího Šedivého má takový krok své dobré opodstatnění.

Komplikace dva kilometry od Měsíce. Indický modul se těsně před přistáním odmlčel

„Nejsme jediná země, která takovéto centrum má. Ale máme jednu velkou výhodu, jíž je opravdu dlouhá tradice v topografii a leteckém snímkování. Tím pádem u nás vyrůstají odborníci, kteří mají široké znalosti toho, jak vyhodnocovat letecké a nyní i satelitní snímky. Protože jsme v tom úspěšní, vzniká u nás uvedené zařízení,“ řekl LN Šedivý.

V případě analýzy satelitních snímků totiž nejde jen o to, jak výkonný software „špionské“ fotky analyzuje, velkou roli stále hrají zkušení experti, kteří mají řadu věcí prostě „v oku“.

Utajená centrála

„Musíte přesně vědět, jak vypadá (vojenská) technika z velké výšky, pod různým úhlem, jak vypadají její stíny a jak se stíny vyhodnocují. Skutečný expert vám neřekne jen to, že se na fotografii nachází náklaďák. Podá vám k tomu i celou řadu dalších informací,“ popisuje Šedivý.

Vznikající centrum spadá pod Vojenské zpravodajství (VZ), řada informací o něm je proto tajná a na veřejnost se nedostane. Sami armádní zpravodajci se nicméně chlubí tím, že půjde o výjimečné pracoviště jak v evropském, tak i ve světovém měřítku.

Družice Proba-2 na oběžné dráze

„Bude využívat družice s velmi vysokým pozemním, spektrálním a radiometrickým rozlišením, dokáže tak získat snímky, na kterých bude možné rozlišit předměty až do velikosti 50 centimetrů či různé druhy povrchů a materiálů,“ uvedlo VZ.

Jak už bylo řečeno, analytici budou pracovat ve prospěch armád Severoatlantické aliance. Jejich výstupy tak budou pochopitelně hojně využívat i čeští vojáci, zejména během působení v zahraničních misích. Budou tak moci sledovat protivníka doslova „přes kopec“.

NATO letí do vesmíru

Sojuzu s androidem Fjodorem se nepodařilo připojit se k ISS. Přibližovací manévry bude muset zahájit znovu

Satelitní centrum navíc umí posloužit i civilistům. Díky snímkům z družic lze sledovat, jak se rozlévá voda během záplav nebo šíří oheň při rozsáhlých požárech. Také je ale možno zjišťovat třeba pohyby mostních konstrukcí.

„Takové sledování případného pohybu mostů na D1 je typický projekt civilně vojenské spolupráce. Dálnice slouží našim občanům, může ale být využita pro přesun aliančních sil. Počítačové algoritmy přitom dokážou odhalit i drobné změny tak důležitých staveb,“ vysvětlil velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

Projekt chválí i opozice. „Řadí nás k několika málo státům v alianci, disponujícím touto schopností,“ řekla LN šéfka sněmovního obranného výboru Jana Černochová (ODS).

Vesmír je v současnosti vedle reakce na kybernetické hrozby hlavní doménou, na níž se aliance hodlá zaměřit. „Neumístíme zbraně na oběžnou dráhu, musíme ale chránit naše zájmy,“ pronesl k „orbitálním“ zájmům paktu jeho lídr Jens Stoltenberg.

Černochová proto vznesla námět, zda by Česko do budoucna nemělo usilovat, aby mělo v rámci NATO vlastní satelit. „V ČR je řada firem, které se podílejí na vesmírných programech a byly by schopny se do projektu ,českého satelitu‘ zapojit,“ řekla LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.