Lidovky.cz

Česko

Babiš je podle auditu ve střetu zájmů, píše týdeník. Jde o finální verzi, tvrdí Evropská komise

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) potvrdilo, že obdrželo auditní zprávu Evropské komise ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Z vyjádření ministerstva vyplývá, že dokument nyní nelze zveřejnit, protože nejde o finální verzi, řízení ještě trvá a Evropská komise žádá o důvěrné zacházení. Mluvčí MMR Vilém Frček v neděli ČTK sdělil, že Česko má dva měsíce od obdržení české verze zprávy na vyjádření a případné vznesení připomínek. Dle vyjádření Evropské komise pro Radiožurnál však o finální verzi auditu jde.
  14:22aktualizováno  2. prosince 7:51

„Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo auditní zprávu, s kterou se v pondělí seznámí odpovědní zaměstnanci. Evropská komise opět žádá o důvěrné zacházení s dokumentem, protože řízení stále trvá. Rozhodně nejde o finální podobu auditní zprávy,“ uvedl pro ČTK mluvčí MMR Frček. Českou odpověď včetně případných připomínek bude ministerstvo pro místní rozvoj připravovat ve spolupráci se všemi dotčenými resorty, dodal.

Dle Zástupců Evropské komise (EK) je ale dokument konečný. „Skutečně jde o finální zprávu,“ řekl Radiožurnálu mluvčí EK. „Nejdříve musíme – v daném termínu – zaslat český překlad zprávy. Poté budou mít české úřady dva měsíce na to, aby zaslaly zprávu, jak plní obsažená doporučení,“ dodal.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) taktéž hovořila v České televizi o dvouměsíční lhůta pro vyjádření připomínek, která začne v okamžiku, kdy MMR obdrží oficiální překlad zprávy do češtiny. Zatím má resort podle ní jen anglický originál. „Rozhodně nejde o finální návrh zprávy,“ neshodla se Dostálová s mluvčím EK.

Audit Evropské komise podle zdrojů týdeníku Respekt potvrdil, že Babiš je ve střetu zájmů a údajně porušuje české i evropské právo. Premiér to v neděli znovu odmítl a trvá na tom, že žádný zákon neporušil.

Že je premiér ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů, konstatovala EK v jarní předběžné auditorské zprávě, jež unikla do médií. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

Babiš v sobotu odpoledne v Otázkách Václava Moravce České televize v reakci na dokončení auditu EK uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Na zveřejnění auditu prý nemá vliv.

Evropská komise zaslala do Česka audit k dotacím vyplaceným skupině Agrofert

Ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka řekl České televizi, že české ministerstvo pro místní rozvoj by mělo auditní zprávu zveřejnit. Je podle něj ve veřejném zájmu, aby se do ní mohla veřejnost podívat.

„Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon ‚lex Babiš‘ byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů,“ řekl Babiš. Lex Babiš je nazývána novela zákona o střetu zájmů, na jejímž základě musel vložit svoji firmu do svěřenských fondů.

Leyenová a Michel stanuli v čele orgánů EU při příležitosti 10. výročí lisabonské smlouvy

Audit podle Babiše není konečný. Poukazoval na to, že komise dopracovala audit jen „několik minut“ před tím, než skončila a začala fungovat nová komise. „Jestli se to zveřejní, nebo nezveřejní, já na to nemám žádný vliv,“ prohlásil premiér.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Ondráčka je zkorumpovaný udavač, řekl Babiš

„Z toho tajení a nervozity je evidentní, že ten audit dopadl v neprospěch premiéra Babiše,“ řekl České televizi Ondráčka. Znamená to podle něj, že komise potvrdila svůj původní verdikt, že Babiš je ve střetu zájmů. Babiš tak podle Ondráčky lhal v posledních třech letech, kdykoli řekl, že neovládá holding Agrofert nebo že není ve střetu zájmů. Babiš by proto podle něj neměl zůstat premiérem.

Senát vyzval ministerstva k pozastavení dotací Agrofertu. Mají se vyjasnit podezření z auditů

Babiš naproti tomu nazval Transparency International udavačskou neziskovkou. „Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat,“ řekl. „Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku,“ zdůvodnil obvinění ze zkorumpovanosti.

Místopředseda vládní ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček v sobotu po jednání expertního týmu v Lánech řekl, že auditní zprávu ještě neviděl. Podle jeho názoru by se s ní v první řadě měla seznámit vláda. „To, jestli ten dokument může být odtajněn, je především otázka na Evropskou komisi, protože ta jej nějakým způsobem vede v nějakém režimu. I posledně jsme to právě řešili, že by to musela být Evropská komise, aby tu předchozí auditní zprávy odtajnila, což sama komise řekla, že tak nemůže udělat. „A já myslím, že samozřejmě sociální demokracie se chce seznámit s obsahem té auditní zprávy. Na základě toho bude také jasně reagovat,“ dodal.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek oznámil, že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna ale fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

Dosud pozastavené dotace fond uvolnil pro dvě firmy z holdingu Agrofert, zjistil web iROZHLAS.cz. Společnost Kladrubská dostane téměř tři miliony na nový nakladač. Dalších více než 48 milionů korun získá firma Lipra Pork na modernizaci chovů prasat v závodech v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Mělníku či Semilech.

Výběr informací ke kauze možného střetu Andree Babiše

  • O možném Babišově střetu zájmů se mluví prakticky od jeho vstupu do politiky a zejména poté, co se v roce 2013 jeho hnutí dostalo do Sněmovny a Babiš v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí. Agrofert, jehož byl tehdy majitelem, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Výrazné bylo i Babišovo angažmá v médiích, skupina Mafra patří k největším mediálním domům v ČR.
  • Podle novely zákona o střetu zájmů, přijaté začátkem roku 2017 přes odpor hnutí ANO a veto prezidenta Miloše Zemana, smějí členové kabinetu ovládat firmy, ty ale nemají přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Omezení platí pro firmy, v nichž ministři drží nejméně čtvrtinový podíl. Zákon zakazuje členům vlády i dalším činitelům (poslancům či senátorům) provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Babiš v reakci na normu v únoru 2017 vložil akcie firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.
  • Začátkem loňského července Evropský parlament (EP) schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, která zakazují politikům v exponovaných funkcích dotace pobírat. Koncem listopadu dospěla právní služba Evropské komise (EK) k závěru, že omezení se týkají i Agrofertu. Právníci tvrdí, že Babiš ve svěřenském fondu.
  • Komisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak se střetu zájmů zbavit. Buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy. EP vyzval komisi k řešení možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali i pozastavení dotací.
  • Koncem letošního května a na začátku června dorazily do Česka dvě předběžné auditní zprávy EK, které se týkaly Babišova možného střetu zájmů. V první z nich komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně má jako premiér vliv na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací pro Agrofert. Odpověď na zprávu předali zástupci ministerstva pro místní rozvoj na konci srpna stálému zastoupení ČR v Bruselu. Babiš vracení peněz vyloučil.
  • Obsah druhé zprávy, která se týkala zemědělských dotací, není známý. Kvůli ní ale tehdy SZIF uvedl, že nebude Agrofertu proplácet dotace od února 2017, kdy Babiš firmu vložil do svěřenských fondů. Opozice se v reakci na předběžné auditní zprávy EK v červnu neúspěšně pokusila vyslovit Babišově vládě nedůvěru. V půlce června pak Senát ustavil komisi k vyhodnocení unijních auditů. Ředitel SZIF Martin Šebestyán v září řekl, že trvá na tom, že v případě dotací pro Agrofert nebyl zjištěn Babišův střet zájmů.
  • Na základě předběžných závěrů své komise vyzval koncem října Senát k tomu, aby ministerstva pozastavila vyplácení dotací Agrofertu do doby, než se vyjasní podezření z auditů EK. Senátní komise už dříve dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů. Piráti prostřednictvím senátora Lukáše Wagenknechta podali také žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhují, aby konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce střetu zájmů.
  • SZIF 28. listopadu oznámil, že začne proplácet dotace Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Jedná se o dva projekty, za které fond vyplatí dotaci v celkové výši 51,2 milionu korun. Podle SZIF neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení dotací. Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.
  • V pátek 29. listopadu Evropská komise zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Obsah zprávy komise označila za důvěrný. Týdeník Respekt v neděli uvedl, že podle jeho zdrojů audit EK potvrdil, že Babiš je ve střetu zájmů. Premiér údajně porušuje české i evropské právo.
  • Kromě EK se Babišovým možným střetem zájmů zabýval i Městský úřad v Černošicích, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. Úřad vedl s premiérem správní řízení. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Koncem září úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku a řízení bylo pravomocně zastaveno. Kraj posuzoval Babišovo odvolání proti rozhodnutí úřadu v Černošicích, který premiérovi uložil již podruhé pokutu 200 000 Kč. Začátkem listopadu ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zastavení řízení nepřezkoumá.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.