Lidovky.cz

Žalobu Transparency International proti Babišovi bude soud řešit v lednu

Česko

  14:10
Praha - Krajský soud v Praze začne 7. ledna řešit spor o dobré jméno Transparency International (TI) proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žalobu organizace podala v červenci, dožaduje se omluvy za opakované slovní útoky. Novinářům to v pondělí řekl ředitel organizace David Ondráčka. Předseda vlády uvedl, že na svých slovech o zkorumpovanosti Transparency trvá a že s ním Ondráčka vede spor z osobních pohnutek.

Ředitel nevládní organizace Transparency International David Ondráčka. foto:  Michal Šula, MAFRA

Žaloba na premiéra. Babiš poškozuje naše dobré jméno, uvádí Transparency International

Nevládní organizace se v červenci rozhodla žalobou bránit proti 17 Babišovým výrokům, v nichž ji označil za zkorumpovanou nebo ji jinak dal do souvislosti s korupcí. U soudu se chce brát za své dobré jméno, žádá po premiérovi omluvu.

Premiér podle Ondráčky od té doby slovní útoky stále stupňuje, což ukázala například nedělní reakce Babiše na zprávy o výsledku evropského auditu jeho střetu zájmů v pořadu České televize. Babiš v něm nazval TI udavačskou neziskovkou. „Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat,“ řekl. „Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku,“ zdůvodnil obvinění ze zkorumpovanosti.

Babiš novinářům v Madridu na klimatickém summitu OSN uvedl, že od svých výroků ustoupit nehodlá. „Já jsem se k tomu vyjadřoval v Otázkách Václava Moravce, že zkorumpovaná neziskovka Transparency dostává peníze od ministerstev. Je to osobní záležitost pana Ondráčky, který chtěl u nás dělat ministra vnitra. (...) Já na tom trvám, myslím, že neziskovky by neměly dostávat peníze od státu, když dělají politiku a vyjadřují se politicky. Dostávají peníze z Bruselu i od OLAFu,“ uvedl premiér. OLAF je zkratka Evropského úřadu pro boj proti podvodům.

TI Babiše několikrát veřejně vyzvala, aby od útoků a urážek upustil. Sekretariát TI v Berlíně uvedl, že česká pobočka globální sítě jedná nezávisle a objektivně v souladu se základními hodnotami a cíli celé organizace.

TI dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývala Evropská komise, a na podnět organizace také Městský úřad v Černošicích.

Nařčení na adresu Transparency vysvětluje podle serveru Aktuálně.cz Babiš tak, že chce kriticky poukázat na její financování mimo jiné z grantů vypsaných českými ministerstvy či orgány Evropské unie. Podle premiéra nelze na podnět, který organizace poslala EK kvůli podezření na jeho střet zájmů, nahlížet jako na nestranný. Svou obranu staví i na tom, že nezisková organizace je aktérem veřejného života. Zmiňuje, jak ho ředitel Transparency David Ondráčka opakovaně vyzýval k rezignaci. Je proto podle Babiše legitimní učinit objekt kritického zájmu i ze samotné nevládní organizace.

TI je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci. Podporuje změny k větší integritě v hospodářství, politice a společnosti. Prosazuje také ochranu takzvaných whistelblowerů, tedy těch, kteří díky své práci, postavení a interním informacím oznámí podezření na korupci. Sleduje v ČR také předvolební kampaně či strukturu financování politických stran a hnutí.

Z výroční zprávy TI za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, TI na projekty získala od ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo International Visegrad Fund. Z darů získala TI zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu TI a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.