Lidovky.cz

Česko

Starší z bratrů odsouzených za posprejování Karlova mostu se odvolal, kauza tak pokračuje

Hlavní líčení s dvojicí německých turistů, kteří v polovině července údajně posprejovali Karlův most. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Jeden z německých turistů viněných z posprejování Karlova mostu podal odvolání. Třicetiletý Benjamin Wittig nesouhlasí s ročním podmíněným trestem a stotisícovým peněžitým trestem, které mu za poškození jedné z nejvýznamnějších pražských památek uložil Obvodní soud pro Prahu 1. Informovala o tom soudkyně Pavla Hájková. Kauzou se tak bude muset zabývat odvolací pražský městský soud.
  12:47

Obvodní soud v listopadu rozhodl, že graffiti na pilíř Karlova mostu nastříkali Wittig a jeho třiadvacetiletý bratr Niclas Steiger. Oběma uložil stejné podmíněné a peněžité tresty, zároveň je na pět let vyhostil z České republiky. 

Dva cizince, kteří posprejovali Karlův most, chytli strážníci přímo při činu. Hrozí jim až tři roky vězení

Zatímco Steiger vinu od počátku přiznával a již v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme, starší z bratrů obvinění odmítl. „Mohu potvrdit, že odvolání proti rozsudku podal obžalovaný Wittig,“ uvedla dnes Hájková.

Vlevo pilíř Karlova mostu po zásahu amatérské čističe, vpravo po něm.
Graffiti z Karlova mostu, které v sobotu začali odstraňovat restaurátoři, přes...

Dvojici podle jejího verdiktu usvědčily výpovědi svědků, kteří shodně uvedli, že viděli sprejovat oba muže. Wittig však tvrdil, že nápis o rozměrech pět krát dva metry nastříkal na pilíř mostu pouze jeho bratr. Steiger jeho tvrzení potvrdil. Dodal, že nevěděl, na jak významnou památku graffiti umístil. Bratři však mohli podle soudkyně takto vypovídat i kvůli tomu, že po odsuzujícím rozsudku pravděpodobně přijde Wittig o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Soudkyně sice ve svém rozsudku uznala, že hlavnímu městu Praha vznikla posprejováním mostu škoda, kvůli způsobu odstranění nápisu však ponechala na magistrátu, aby si náhradu vymohl v civilním řízení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.