Lidovky.cz

Česko

Startují e-neschopenky. Lékaři očekávají chaos, vznikne potíž s vystavením dokladu


Lékař (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Premium
PRAHA - Člověk, jemuž nyní vypíše lékař neschopenku, ji bude muset ještě sám doručit zaměstnavateli. Od Nového roku ale toto martyrium díky e-neschopence odpadá – lidé s horečkou a opuchlýma očima budou moci z ordinace rovnou do postele.

Do ruky již nedostanou od lékaře tři díly papírové neschopenky, z níž jednu musejí ihned donést do zaměstnání, ale pouze jediný list – papírový průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce, který si nechají u sebe jako doklad. Zůstává jim však nadále povinnost zvednout telefon a dát vědět v práci, že marodí.

Očekává se nicméně, že kvůli spuštění elektronického systému zavládne od ledna v ordinacích chaos. Praktičtí lékaři totiž přestanou vystavovat neschopenky za ambulantní specialisty. V minulosti bylo běžné, že pacient se zlomenou nohou šel po ošetření na chirurgii ke svému praktikovi, aby si od něj nechal vystavit neschopenku. Nyní však v jeho ordinaci narazí na plakát s informací, že nemocenskou mu má vystavit ošetřující lékař, tedy chirurg.

Elektronické neschopenky budou plně zavedeny až na začátku příštího roku

„Jsme si vědomi toho, že to přinese trochu zmatku v čekárnách praktických i ambulantních lékařů, ale věříme, že se to během ledna srovná,“ tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Praktici za minulý rok vystavili přibližně 1,8 milionu neschopenek, přičemž zhruba polovinu z nich za zubaře, ortopedy, onkology či urology.

Tímto krokem praktici reagují na skutečnost, že vláda odmítla zavést za vystavení e-neschopenky úhradu. „Kdybychom honorovali každou e-neschopenku 92 korunami, tak se obávám, že by nám stoupl počet e-neschopenek,“ uvedla k tomu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vláda se navíc shodla na tom, že elektronizace má celý proces zjednodušit, a nedává proto smysl novou úhradu zavádět.

Změna čeká příští rok také e-recepty. Od června bude mít lékař, lékárník i záchranář v jejich systému přístup k seznamu všech léků, které pacient bere.

Vládou odmítnutý požadavek lékařů, aby dostávali úhradu za vystavení neschopenky, podpořil například sněmovní výbor pro zdravotnictví. Jeho předsedkyně Věra Adámková (za ANO) řekla, že peníze za podobný výkon mají například lékárny, kterým pojišťovny platí 15 korun za výdej léku na recept.

Část doktorů zvažuje bojkot

Chaos může nastat i z dalšího důvodu. Panují obavy, zda systém e-neschopenek zvládne počáteční nápor. Vždyť loni bylo na nemocenské denně na 211 tisíc Čechů.

Část lékařů ze Zlínska chce proto v lednu systém zcela bojkotovat a dál vypisovat papírové neschopenky, i když jim za to hrozí pokuta až deset tisíc korun. Další mluví o tom, že zůstanou u papírových neschopenek, když je nový elektronický systém bude zdržovat v práci.

E-neschopenky možná nebudou od července povinné. Ani částečně

E-neschopenka totiž nebude zcela elektronická, pacienti budou dál dostávat papírový průkaz. Lékařům vadí, že v rámci takzvané elektronizace do něj budou muset ručně vepisovat termíny příštích kontrol, případné změny v době vycházek a podobně. Ty samé údaje budou muset vyplňovat také elektronicky.

„Jsme schopni přijmout to, že budeme tisknout jeden díl neschopenky. Co považuji v 21. století za nesmyslné, že do něj budu ručně dopisovat termíny kontrol,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Formulář by měl sloužit také k tomu, aby se pacienti prokázali případným kontrolám. Jenže kontrolor, který jde k nemocnému, přece ví, že dotyčný je v pracovní neschopnosti, a není tedy jasné, proč by měl chtít ještě vidět doklad.

Očekávalo se navíc, že se lékaři se s novým systémem zbaví povinnosti potvrzovat trvání dočasné pracovní neschopnosti – tedy takzvaného lístku na peníze –, což se nestane.

„Nerozumím tomu, proč bychom se administrativního nešvaru v podobě lístku na peníze nemohli zbavit. Dokud nezadám do systému, že neschopenka skončila, je logické, že stále trvá. Původní smysl, který lístek na peníze měl, se s elektronizací vytrácí,“ dodal Šonka.

Jenže návrh praktických lékařů u ministerstva práce a sociálních věcí neprošel. A další nelogičnost: po skončení pracovní neschopnosti má tiskopis zůstat založený v kartě pacienta. Řada lékařů už dnes ale vede už jen elektronickou dokumentaci.

Příprava trvala léta

Nové e-neschopenky by lékaři měli od ledna používat ve svém lékařském programu nebo v aplikaci na e-portálu České správy sociálního zabezpečení. Vyplněný formulář doktor odešle okresní sociální správě a vytiskne nemocnému jako průkaz. Informace o začátku nemoci i konci dostane zaměstnavatel do datové schránky. Po přihlášení na e-portál firma získá údaje o pracovníkově místě pobytu či vycházkách.

E-neschopenka měla být předskokanem elektronizace zdravotnictví. Ministerstvo ji začalo připravovat už v roce 2009. Zákon o povinnosti zasílat správě sociálního zabezpečení elektronické neschopenky byl účinný od roku 2013. Počítal s tím, že od ledna 2014 e-neschopenky zcela nahradí dosavadní papírové formuláře. Jenže to se nakonec stane až nyní.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.