Lidovky.cz

Česko

Čeští meteorologové prodloužili výstrahu před silným větrem. Podívejte se na jejich předpověď

V úterý bude vítr v Česku dosahovat až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 km/h. foto: FB/Český hydrometerologický ústav

PRAHA - Česko se druhým dnem potýká se silným větrem. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy až do středeční 18. hodiny. „Nárazy západního větru by přes den měly ještě dosahovat rychlosti 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 km/h,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Výstraha platí pro celou republiku.
  12:07

„V čerstvém západním až severozápadním proudění bude do střední Evropy pronikat chladný oceánský vzduch,“ informovali meteorologové. 

Ve středu už by podle nich měly být nárazy větru nižší s rychlostí mezi 55 až 70 kilometry v hodině. V celém Česku ale výstraha nižšího stupně nebezpečí platí až do středeční 18. hodiny.

Vítr sice není už tak silný jako v pondělí, stále ale působí problémy v dopravě a dodávkách elektřiny. Komplikace se týkají zejména jižních a středních Čech. Bez proudu zůstalo v úterý ráno 56 000 domácností v Česku a vlaky nejezdily asi na dvacítce lokálních tratí, zejména na jihu Čech a v okolí Sázavy.

Spadlé stromy dělají potíže i na silnicích. Dálnici D3 u Soběslavi na Táborsku v úterý zhruba na hodinu zavřel spadlý strom, do kterého narazila dvě auta. Kvůli popadaným stromům je uzavřená třeba i silnice v Libici nad Sázavou nebo mezi Chotěboří a obcí Dolní Sokolovec na Vysočině.

Spadlý strom na koleje.
Spadlý strom na koleje.

Kvůli větru nejezdí v Česku ani lanovky, úterý jsou mimo provoz opět oba úseky kabinové lanovky na Sněžku či některé lanovky ve skiareálu Špindlerův Mlýn. Lanovka na Sněžku jezdí do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce i v úterý dosahoval vítr v nárazech rychlosti orkánu, tedy více než 117,7 kilometru v hodině. 

Následky větru pomáhají likvidovat hasiči, kteří měli v pondělí třicetkrát více práce než v běžný den. Nejhorší situace byla ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze, přes den se přidával Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj. V odstraňování škod pokračují i v úterý. 

Bouře má nejméně devět obětí

V celé Evropě si bouře nazvaná Sabine či Ciara vyžádala nejméně devět lidských životů, a to ve Velké Británii, Slovinsku, Švédsku a Polsku. Česko má jednu oběť, kvůli stromu spadlému na silnici zemřel při dopravní nehodě muž na Sokolovsku. Nepřímou obětí je i řidička osobního auta, která v pondělí narazila na Olomoucku do hasičské cisterny jedoucí likvidovat následky silného větru.

Déšť doprovázený silným větrem v úterý hlásí ze severovýchodu i jihovýchodu Německa, rakouští meteorologové před větrem varovali především obyvatele a návštěvníky hor. Výstraha před bouřkami a místními záplavami platí nadále na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí dál panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili.

V Německu v noci na úterý hasiči vyjížděli k popadaným stromům především na jihu. V okolí Freiburgu a na bavorských hranicích s Českem a Rakouskem jsou kvůli tomu uzavřeny některé silnice. Celkově je v úterý podle agentury DPA ale situace v Německu ve srovnání s pondělím výrazně klidnější. Provoz na železnici by se měl vrátit do normálního stavu, ojedinělé problémy kvůli popadaným stromům se ovšem podle mluvčího německých drah nedají vyloučit.

Hrozí i záplavy

I podle německých meteorologů bude bouřlivé počasí panovat i v několika příštích dnech, vítr ale již nebude dosahovat takové rychlosti jako ten, který doprovázel bouři Sabine. Obyvatelé na pobřeží Severního moře nicméně musí dál počítat s nebezpečím místních záplav, na další povodně ze vzedmutých vod Labe se připravují také v Hamburku.

I v Rakousku v úterý čekají dozvuky bouře Sabine. Rychlost větru na horách by podle místní meteorologů mohla dosáhnout až 150 kilometrů za hodinu. Silný vítr předpokládají především v Horních a Dolních Rakousech, které hraničí s jižními Čechami a jižní Moravou. Několik silnic je kvůli popadaným stromům stále uzavřeno v rakouské části Podyjí. Nejsilněji bude v úterý vítr vát na severní straně alpských vrcholů, extrémní stupeň nebezpečí meteorologové vyhlásili pro sever Vorarlberska a Tyrolska.

Počasí se ve srovnání s pondělím uklidnilo i ve Francii. Oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování už platí jen na severozápadním pobřeží země, které mohou postihnout záplavy, a na severu Korsiky. Na středomořském ostrově v úterý dopoledne naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu, postupně bude ale slábnout. Omezena je kvůli němu lodní doprava.

Francie se vrací k normálu

Také ve Francii se doprava na železnici a na silnicích vrací k běžnému stavu. Podle mluvčího železnic SNCF je provoz omezen jen na několika málo místech, například v Normandii. Žádné zpoždění kvůli bouři ve Francii zvané Ciara nehlásí už ani letecká doprava. Pracovníci energetických společností postupně obnovují dodávky elektřiny. Bez proudu je tam nyní jen 15 000 domácností, především na severozápadě Francie. V noci na úterý to podle agentury AFP bylo ještě 130 000 domácností.

V Británii dál platí varování před silným větrem a sněhem v Severním Irsku, Skotsku a na severozápadě Anglie. „Bouře Ciara je pryč, ale je stále větrno. Dál platí varování před sněhem a mrznutím a to v závislosti na tom, kde se nacházíte,“ řekla stanici Sky News Bonnie Diamondová z britského meteorologického úřadu.

Na Slovensku nejsou hlášeny po pondělní bouři žádné větší škody. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Slovenští meteorologové vyhlásili na úterý nižší stupeň výstrahy, než jaké platily v pondělí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.