Lidovky.cz

Česko

Babiš znovu kritizoval Hohlmeierovou, problematice prý nerozumí. Sám to schytal za absenci na interpelacích

Český premiér Andrej Babiš. foto: ČTK

Karlštejn (Berounsko) - Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek opět kriticky vyjádřil o německé europoslankyni Monice Hohlmeierové, která se zabývá jeho možným střetem zájmů. Už v minulosti o ní prohlásil, že je pomatená. Ve čtvrtek řekl, že Hohlmeierová problematice vůbec nerozumí a že urazila české zemědělce. To, jak se o ní vyjádřil dříve, považuje za správné. Čím konkrétně urazila české zemědělce, neuvedl. Vyjádřením premiéra Babiše se už zabývá i předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
  12:41aktualizováno  21:18

Babiš: Europoslanci Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, jejich kolegyně Hohlmeierová je pomatená

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin vyzval premiéra k omluvě oficiální formou, v opačném případě chce věc projednat za týden v senátním zahraničním výboru.

Mise předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Hohlmeierové v Česku dospěla k závěru, že ČR nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů. Premiér nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského vlastizrádci, Hohlmeierovou označil za pomatenou. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zvažuje, že se kvůli jeho výrokům obrátí na Česko. K reakci Sassoliho vyzvala Hohlmeierová dopisem.

Czernin písemně vyzval Babiše k omluvě za jeho neakceptovatelnou urážku Hohlmeierové. „Pokud tak neučiníte, stavíte Českou republiku do role státu nekultivovaného a nenáležejícího do rodiny evropských zemí,“ napsal premiérovi.

Symbolickou omluvou za Babišovy výroky měla být kytice, kterou ve čtvrtek večer v Bruselu Hohlmeierové předala zástupkyně spolku Milion chvilek. „Je nám líto, že paní poslankyně musí čelit důsledkům lží a urážek pana premiéra Babiše jen proto, že dělá svou práci,“ uvedl spolek v prohlášení.

Premiér svůj výrok považuje za správný

Babiš ve čtvrtek při návštěvě Karlštejna v reakci na poslední vývoj kauzy uvedl, že Sassoli dostane dopis od českých zemědělců, protože Hohlmeierová je podle něj urazila. „Ona té problematice vůbec nerozumí, a to jak jsem se o ní vyjádřil, je vlastně správný výrok,“ řekl premiér novinářům. Agrární komora už Sassolimu napsala a podle premiéra by bylo dobré, kdyby si dopis pečlivě přečetl. Rád si s ním také promluví na Evropské radě.

Bavorská policie vyšetřuje výhrůžky zaslané europoslankyni Hohlmeierové. Babiš o ní prohlásil, že je pomatená

Komora na svém webu tvrdí, že Hohlmeierová nejedná nestranně, přiznává sympatie k některým nevládním organizacím a politickým hnutí. Agrární komora upozorňuje, že se europoslankyně nesetkala s jejími zástupci, ale se zástupci menšinové Asociace soukromého zemědělství. 

„Na což má samozřejmě plné právo, pokud by se setkala i s dalšími organizacemi. Přičemž si z této schůzky odnesla nepravdivou informaci, že české zemědělství dělí na soukromé zemědělce, kteří jsou utlačováni druhou stranou spektra, tedy velkými holdingy a jejich akcionáři. 

Podle komory jsou v ČR podporovaní spíš malí zemědělci

Nic mezi tím nejspíš podle paní Hohlmeier neexistuje,“ uvádí komora. Podle komory jsou také v ČR více podporovaní malí zemědělci. Komoře předsedá Zdeněk Jandejsek, který do ní přišel z funkce ředitele firmy Rabbit Trhový Štěpánov. Koncern má obrat v miliardách korun.

„Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová v dopise se středečním datem rozeslaném novinářům. Sassoliho požádala, aby Babišovy výroky probral s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Babišovi má pak podle ní šéf EP dát jasně na srozuměnou, že jeho reakce je „netolerovatelná“.

Piráti i lidovci se ohrazují proti Babišovým výrokům o europoslancích, KDU-ČSL požaduje veřejnou omluvu

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Opozice kritizuje Babiše za absenci u interpelací

Kromě toho Piráti i další opoziční poslanci ve čtvrtek opět kritizovali premiéra  Babiše kvůli absencím na pravidelných debatách o písemných interpelacích. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dokonce mluvil o možném svolání mimořádné schůze sněmovny, na které by plénum mělo ministerského předsedu vyzvat k tomu, aby na interpelace chodil.

„V 90 procentech případů premiér nechodí na písemné interpelace a místo toho obdivuje Karlštejn,“ řekl Michálek. Babiš se z dopoledního jednání Sněmovny omluvil z pracovních důvodů, na Karlštejně se účastnil zahájení rozsáhlé opravy hradu za více než 150 milionů korun. Na odpoledních ústních interpelacích už ve Sněmovně byl. „Vy z toho tady děláte show,“ vzkázal Pirátům ministerský předseda.

To, že na písemné interpelace chodit nebude, vyhlásil ve Sněmovně už zhruba před měsícem. Piráty tehdy nařkl z exhibování. Pirátští poslanci totiž nedávno podali na premiéra dvě desítky shodných písemných interpelací. Tázali se, zda na jejich projednávání do Sněmovny ještě někdy přijde. Babiš jim písemně odpověděl, že se letos určitě uvidí. „Asi nejsem sám, kdo si v těchto odpovědích všiml jistého nepřekonatelného logického rozporu,“ prohlásil ve čtvrtek Michálek.

Babiš při odpoledních ústních interpelacích, které ho, jak uvedl, baví, připomněl i Michálkův písemný dotaz na to, jaký má program. „Já chodím do práce od rána do večera, to ještě spíte všichni,“ prohlásil. Premiér vzkázal poslancům, že pokud s ním chtějí nějaký věcný problém řešit, mají za ním přijít.

„Místo abyste debatovali věcně, zatěžujete Sněmovnu politickými prohlášeními,“ reagoval dopoledne na Michálkovo vystoupení poslanec ANO Jaroslav Kytýr. Uvedl ale také, že účel interpelací nezpochybňuje a Babiše nehájí.

Rovněž poslanec KSČM Jiří Valenta uvedl, že mu vadí to, že premiér na písemné interpelace nechodí. Ke kritikům docházky premiéra i dalších členů vlády se přidal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a Václav Votava z koaliční ČSSD. Podle Jurečky není normální říkat, že interpelace jsou žvanírna. Votava soudí, že premiér by měl odpovídat i v případě, že se mu interpelace nelíbí nebo ho popuzuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.