Lidovky.cz

V Česku stoupl počet nakažených na 434. Jsme ve válce, uvedl Babiš. Škody půjdou do desítek miliard

Česko

  8:09aktualizováno  20:25
Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil za nedostatek roušek. Vláda dle něj pro jejich pořízení udělala maximum, poukázal na celosvětový zájem o nákup této komodity. Vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) situace mrzí. Situace kolem koronaviru bude stát podle premiéra Českou republiku mnoho miliard až desítek miliard korun. Česko má již 434 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Příklady táhnou. Na úterní tiskové konferenci už mají všichni představitelé roušky, jako tomu je již i na Slovensku. V pondělí jim bylo nenošení vytýkáno. foto: Reprofoto/Twitter: František Lutonský

Zda někdo udělal chybu by se ale podle ně mělo řešit až po krizi, zřízena by podle něj mohla být třeba vyšetřovací komise. Za nedostatek roušek vládu kritizuje opozice i mnoho lidí. Kvůli nedostatku roušek si je lidé šijí sami.

Babiš zopakoval, že stát měl slíbenou dodávku na pondělí, ke které ale nedošlo. „Všem se omlouváme, myslím si, že jsme udělali maximum,“ řekl. Dodal, že vláda situace zvládne a požádal o pochopení.

Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra si jednotlivá ministerstva každé dva roky aktualizují své krizové plány. Například ministerstvo zdravotnictví plán pro případ pandemie, ministerstvo průmyslu a obchodu plán na ropnou bezpečnost nebo ministerstvo zemědělství plán na potravinovou bezpečnost. „Další krizové plány řeší ministerstva vnitra, obrany a dopravy. SSHR pak podle těchto plánů nakupuje nouzové zásoby. Poslední aktualizace těchto plánů byla v polovině loňského roku,“ sdělil Švagr.

Zástupci vlády slíbili, že se ochranné pomůcky dostanou do ČR v nejbližších dnech, nákup vyjednal v Číně Hamáček. Babiš řekl, že v současné době, kdy jediný výrobce schopný uspokojit poptávku je Čína, je důležité mít v této zemi kontakty. Naznačil, že Hamáčkovi se podařilo dodávku vyjednat i díky kontaktům prezidenta Miloše Zemana. Oba také vyzdvihli přístup čínské ambasády.

Podle Hamáčka by se do konce týdne měly do České republiky dostat miliony roušek. Nakupovat respirátory pro obyvatele se podle něj stát nechystá, protože je to velmi drahé a není to potřeba. Řekl, že ve chvíli, kdy všichni budou používat roušky, klesne riziko, že někoho nakazí. Zatímco respirátory chrání jejich nositele, roušky naopak zabraňují rozšíření nákazy do okolí. Lidé jsou totiž infekční ještě před tím, než se projeví první příznaky nemoci. Někteří nemoc absolvují zcela bez příznaků.

Tisková konference po mimořádném zasedání vlády k situaci kolem šíření nového...
Náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu během koronavirové krize...

Zástupci vlády rovněž oznámili rozhodnutí o tom, aby na ošetrovné měli lidé nárok po celou dobu uzavření škol. Babiš podpořil návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, podle kterého by na ošetřovné měli nárok také živnostníci.

Jsme ve válce

 Bude proto potřeba změna rozpočtu, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Rozpočet na letošní rok počítá zatím se schodkem 40 miliard korun.

Premiér řekl, že by se mohly omezit například investice do armády, třeba nákup pásových bojových vozidel pěchoty.

Ve středu začne letecký most s Čínou. České stroje nejdřív dopraví materiál domluvený vládou

„Bude nás to stát strašně miliard, možná desítky miliard,“ řekl Babiš. Má už představu asi tří zdrojů, ze kterých by bylo možné situaci řešit. „Je jasné, že bude potřeba změna rozpočtu,“ dodal.

Je podle něj otázka, zda se neodloží některé nákupy. Zmínil otázku pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), za které by ministerstvo obrany mělo zaplatit přes 50 miliard korun. „Asi teď okamžitě nepotřebujeme BVP, ale potřebujeme jiné věci na tuto válku (s koronavirem),“ poznamenal. Nová BVP armáda potřebuje k přezbrojení 7. mechanizované brigády. K jejímu přezbrojení se ČR zavázala v NATO do roku 2026. Otázku investic chce řešit v nejbližší době.

Ohledně odkladu zavedení závěrečných vln EET Babiš osloví ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Řekl, že nyní na to neumí odpovědět. Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že o to na vládě nediskutovali. Poznamenal, že by byl pro odložení.

Počet nakažených stoupl na 434

Česko má k úterním 18:00 už 434 případů nákazy novým koronavirem. Od pondělního večera tak přibylo 90 případů. Nejvíce nakažených je stále v Praze. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Testů na koronavirus bylo v Česku provedeno zatím celkem zhruba 6600, uvedl odpoledne po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Počet vyléčených zůstává zatím podle ministerstva stejný, a to tři lidé.

Tři uzdravení pacienti, kteří se léčili v ústecké nemocnici, jsou z Děčína. Tito lidé, kteří lyžovali v severní Itálii, byli mezi prvními nakaženými novým typem koronaviru.

Zatímco tři lidé se již z nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem už plně vyléčili, tři jiní nakažení jsou podle dosavadních informací vlády ve velmi vážném až kritickém stavu. „To jsou dva řidiči a jedna paní na Bulovce. Všichni jsou na jednotce intenzivní péče, pod ventilací. Bohužel stav jednoho z pacientů je vážný, ti dva další jsou údajně stabilizovaní,“ řekl premiér Andrej Babiš odpoledne.

V Česku se nákaza koronavirem poprvé prokázala 1. března. Kvůli šíření koronaviru platí v republice nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit. Situaci bude vláda řešit znovu ve středu i ve čtvrtek.

„To jsou dva řidiči a jedna paní na Bulovce. Všichni jsou na jednotce intenzivní péče, pod ventilací. Bohužel stav jednoho z pacientů je vážný, ti dva další jsou údajně stabilizovaní,“ uvedl odpoledne Babiš k nejtěžším případům.

Tři uzdravení pacienti, kteří se léčili v ústecké nemocnici, jsou z Děčína. Lidé, kteří lyžovali v severní Itálii, byli mezi prvními nakaženými novým typem koronaviru. Onemocnění se v Česku poprvé prokázalo 1. března.

Kvůli nemoci platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit. Situaci bude v úterý znovu řešit vláda.

Další oficiální údaje mají být známy kolem 18:00.

Ohrožená výjimka pro pendlery

Babiš také vyzval zaměstnance německých a dalších zahraničních firem, kteří dojíždějí do práce přes hranice, aby po návratu do Česka dodržovali vyhlášená bezpečnostní opatření proti šíření nového typu koronaviru. Jinak pohrozil zrušením výjimky, která takzvaným pendlerům umožňuje přejíždět hranice ve chvíli, kdy byly pro ostatní kvůli epidemii koronaviru uzavřeny. 

Dodal, že by zvážil jiný postup pro zaměstnance v Německu a jiný pro pracovníky v Rakousku, kde jsou na Češích částečně závislé zdravotní služby.

Vláda má podle Babiše signály, že ne všichni pendleři dodržují zákaz vycházení ven mimo bezodkladné cesty. „Nezbude, než zavést povinnou karanténu pro toho, kdo se vrací domů z Německa,“ pohrozil a vyzval k odpovědnosti. I tito zaměstnanci by podle něj měli „chodit jen do práce a domů“.

O případném zpřísnění bude Babiš ještě dnes jednat s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Otázkou podle něj je, jestli změnu provést selektivně. Zatímco pro Německo by podle něj výpadek českých zaměstnanců nic neznamenal, Rakousko by mělo problémy se zajištěním zdravotnictví.

Kvůli informacím, že ne všichni obyvatelé země dodržují zákaz neshromažďovat se, zvažuje Hamáček posílení policie. „Budeme muset přitvrdit, policie se snaží takovým lidem to rozmlouvat. Pokud to nebude po dobrém, budeme muset použít pořádkové jednotky,“ uvedl.

Vláda v neděli v noci zakázala s účinností od půlnoci na pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření koronaviru volný pohyb lidí po celé republice. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Stát také zakázal až na výjimky, například kamionovou dopravu, překračování hranic. Takzvaným pendlerům dala výjimku, mohou zajíždět až sto kilometrů od hranic.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.