Lidovky.cz

Česko

Lékaři se bojí ordinovat bez ochranných pomůcek. Nezavírejte ordinace, apelují na ně úředníci

Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Ústí nad Labem - Odbor zdravotníků Ústeckého kraje apeluje na lékaře, aby nezavírali své ordinace a ulehčili tak záchranářům a nemocnicím. Nemají své pacienty na nemocnice odkazovat. Odboráři to napsali v prohlášení, které uveřejnili na stránkách kraje.
  15:54aktualizováno  18:20

Někteří doktoři mají obavy kvůli koronaviru ordinovat bez ochranných prostředků, zejména bez respirátorů typu 3. Těch je nedostatek v celé České republice.

‚V čekárně jen jeden člověk, nejdříve do ordinace volejte.‘ Praktičtí lékaři přijali opatření

Podle krajských odborářů respirátory FFP3 mají k dispozici pouze ti, co přichází do kontaktu přímo s infikovanými pacienty nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Ostatní včetně záchranářů a nemocničního personálu mají k dispozici respirátory typu 1 a 2 či obyčejné ústenky.

Sdružení praktických lékařů doporučilo zachovat v každém regionu síť otevřených ordinací. Vyhrazené ordinace by měly začít fungovat nejpozději od pondělí 23. března. Mělo by jít hlavně o pracoviště mladších lékařů. Ostatní budou ordinovat na dálku po telefonu či internetu.

„Vraťte se do ordinací a pomáhejte společně se postavit proti koronaviru,“ vyzvali praktiky krajští odboráři. Pokud už se doktoři rozhodnou provoz své ordinace přerušit, mají o tom bezodkladně informovat krajský úřad, dodali.

Radní Loun Michal Kučera (TOP 09) požaduje od hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby se lékařům za prohlášení svých úředníků omluvil. „Prohlášení týmu odboru Krajského úřadu považuji za mimořádně pitomé,“ uvedl v tiskové zprávě Kučera. Vidí za ním strach a bezmocnost. „Doháníme tu nevídanou neschopnost premiéra dodat to, co slibuje,“ doplnil. Výzvu k omluvě podporuje také předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Vyjádření kraje ČTK zjišťuje.

V případě, že pacient pociťuje příznaky akutní infekce dýchacích cest, například dušnost, suchý kašel nebo horečku nad 38 stupňů Celsia, které mohou signalizovat nákazu novým typem koronaviru, má lékaře kontaktovat telefonicky. Praktický lékař nebo krajská hygienická stanice pak může nemocného doporučit k testům, které jsou pak hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Testovat lidi bez uvedených příznaků podle odborníků není efektivní, protože byť by byli nakažení, nemusí se virus v těle prokázat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.