Lidovky.cz

Česko

V Česku zemřel na koronavirus třetí pacient, 71letá žena v pražské nemocnici. Vyléčených je už deset

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - V Česku zemřel třetí pacient nakažený koronavirem. Jedná se o ženu narozenou v roce 1949, která byla kvůli plicnímu onemocnění od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Oznámil to v úterý večer na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
  8:40aktualizováno  22:40

Podle ministra měla zemřelá žena kromě nákazy koronavirem i další zdravotní problémy. Vojtěch také oznámil, že přibyli další dva lidé, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem. Vyléčených je tak už v Česku celkem deset.

„Koronavirus u ní (zemřelé ženy) zjistili ve VFN. Bohužel se nakazila v rodině. Je mi to moc líto. Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou,“ uvedl Vojtěch. „Máme ale také dobré zprávy. Ústecký a Plzeňský kraj hlásí vyléčené. Jejich počet tak vzrostl na deset,“ doplnil. 

Jako druhý zemřel v úterý muž narozený v roce 1975, který byl hospitalizován v Havířově. Měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba. V Česku je aktuálně 1394 případů nákazy novým typem koronaviru. Během úterý přibylo zatím 107 nakažených.

Koncem dubna by v Česku mohl vzrůst počet nakažených až na 15 tisíc. Prioritou je navýšení testování

„Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient ročník 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil,“ napsal ministr. Vyjádřil soustrast jeho blízkým. Muže do zdravotnického zařízení převezla záchranná služba.

„Pro jeho záchranu nemocnice udělala vše, ale pomoci mu už ani specializovaná intenzivní péče nedokázala. Pacient měl totiž rozsáhlé nádorové onemocnění s pokročilými metastázami do dalších orgánů. Nákaza koronavirem jeho smrt bohužel uspíšila,“ uvedla mluvčí nemocnice Irma Kaňová.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová řekla, že muž byl nejprve pozitivně testován na koronavirus. Až později se ukázalo, že má rakovinou v pokročilém stadiu. „Pracoval jako skladník. Začal trpět kašlem, měl teplotu. Nechal se vyšetřit a testy prokázaly nákazu,“ uvedla. Když se jeho zdravotní stav zhoršil, převezla ho sanitka do nemocnice a lékaři odhalili i rakovinu.

Muž byl hospitalizován na infekčním oddělení na stanici připravené pro pacienty s pozitivním výsledkem testu na koronavirus. „Jeho zdravotní stav se velmi rychle zhoršoval, proto byl přeložen na k tomu účelu vytvořenou a komplexně vybavenou jednotku intenzivní péče, kterou jsme speciálně vyčlenili právě pro pacienty nakažené koronavirem s těžkým průběhem onemocnění“ uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Podle něj zdravotníci stav pacienta konzultovali také s kolegy z Fakultní nemocnice Ostrava. „Přestože naši lékaři a sestry dělali maximum, byl boj s tak rozsáhlým multiorgánovým selháním kvůli pokročilému nádorovému onemocnění marný. Tento stav byl bohužel doplněn a komplikován těžkým zápalem plic, způsobeným v souvislosti s koronavirovou nákazou, který by normálně pro člověka v jeho věku nebyl tak fatální,“ doplnil Schellong. Podle něj je nemocnice připravena poskytnout rodině psychologickou podporu.

První případy nemoci COVID-19 byly v ČR potvrzeny 1. března. Do úterního rána se nákaza potvrdila u 1289 lidí, většina z nich má mírný průběh a stůně v domácí karanténě. Hospitalizovaných je podle akutálních dat Ústavu zdavotnických informací a statistiky zhruba deset až 11 procent nakažených, pětina z nich potřebuje intenzivní péči. První vyléčné potvrdila 16. března Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, celkem mělo dva negativní testy s odstupem nejméně 24 hodin sedm pacientů, jsou tak považovaní za vyléčené.

V Česku je 1394 nakažených

V Česku je aktuálně 1394 případů nákazy novým typem koronaviru. Během úterý přibylo zatím 107 nakažených. Osm lidí se dosud z nemoci vyléčilo, dva pacienti zemřeli. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Osmý pacient se vyléčil v úterý, uzdravený muž byl propuštěn z infekčního oddělení Nemocnice Prostějov. V úterý ale také přibyl druhý mrtvý. Šlo o muže narozeného v roce 1975 a hospitalizovaného v Havířově. Měl pokročilou rakovinu, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli.

Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl v úterý novinářům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Vyléčil se osmý pacient

V České republice se z nákazy novým koronavirem vyléčil osmý člověk. Na Twitteru to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Uzdravený muž byl v úterý propuštěn z infekčního oddělení Nemocnice Prostějov. V Olomouckém kraji je to už druhý pacient vyléčený z onemocnění COVID-19. 

Prvním byl muž z Japonska, který infekční oddělení prostějovské nemocnice opustil v pondělí.

„Máme osmého vyléčeného pacienta. Dobrá zpráva přišla z Olomouckého kraje,“ uvedl Vojtěch. Mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská ČTK řekla, že lékaři v úterý z infekčního oddělení propustili šestašedesátiletého muže, který se vyléčil z COVID-19. V nemocnici strávil deset dní. „Po celou dobu hospitalizace měl pouze lehký průběh onemocnění,“ uvedla Miloševská.

V Nemocnici Prostějov je nyní devět pacientů s potvrzeným onemocněním COVID-19, jejichž zdravotní stav brzké propuštění do domácí péče zatím nedovoluje.

Infekční oddělení prostějovské nemocnice je jediným svého druhu v Olomouckém kraji. V pondělí byla nákaza koronavirem prokázána u čtyř zdravotníků z infekčního oddělení prostějovské nemocnice, kteří byli v kontaktu s lékařem, u něhož ji test potvrdil o víkendu.

Již dříve se potvrdila nákaza koronavirem u lékaře z urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci, který předtím pobýval v Řecku, nikoho dalšího z testovaného personálu nemocnice a pacientů nenakazil. Mezi pozitivními je i lékař z Uničova, z nejpostiženější oblasti. Dva nemocné v pondělí evidovala ve svých řadách policie, oba pocházejí z Litovle.

V Olomouckém kraji se v úterý počet potvrzených případů nákazy koronavirem zvýšil z pondělních 99 na zatím 116. Nové případy přibyly zejména na uzavřeném Litovelsku a Uničovsku, kde jich je celkem 79. Více nákaz je také na Prostějovsku či Olomoucku.

Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté

Česko bylo před týdnem po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila kvůli koronaviru k omezení pohybu obyvatel. Opatření o několik dní později doplnil zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Jsou zavřené školy, restaurace, kulturní i sportovní zařízení i většina obchodů s výjimkou těch, které prodávají potraviny či drogerii, nefunguje většina služeb, mnohé firmy včetně velkých automobilek přerušily výrobu.

V pondělí kabinet omezení volného pohybu osob v celé České republice a další restriktivní opatření prodloužil zatím do středy 1. dubna.

Koronavirus se objevil 1. března, první mrtvý za tři týdny

1. března - Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy. Všichni nakažení přicestovali z Itálie. V dalších dnech počet pozitivních testů stoupal. Vláda zavedla první omezení, zastavilo se letecké spojení se severní Itálií a Jižní Koreou. Již dříve byly zastaveny lety do Číny.

10. března - Počet případů nákazy překročil pět desítek, lékaři jich ohlásili 63. Stát zakázal s určitými výjimkami návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů. Od 18:00 byly zakázány divadelní, hudební a filmová představení a další akce s účastí nad 100 lidí. Od 11. března byly uzavřeny základní, střední a vyšší odborné školy, učiliště a vysoké školy.

12. března - Počet nakažených překročil sto (bylo jich 116). Vláda vyhlásila na 30 dnů stav nouze, od rána 13. března zakázala akce s účastí nad 30 lidí s výjimkou schůzí ústavních orgánů, soudů či pohřbů. Byl zakázán vstup do sportovních a kulturních zařízení. Omezen byl večerní a noční provoz restaurací a uzavřeny ty v nákupních centrech.

13. března - Vláda rozhodla o karanténě pro občany vracející se z 15 rizikových zemí. Češi tam nesměli cestovat. Od půlnoci byly zavedeny kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem a byl omezen počet otevřených přechodů. Začal platit zákaz vstupu (až na výjimky) pro cizince z rizikových oblastí, zavedena byla dvoutýdenní karanténa pro ty, kdo se vrátí z rizikových zemí. Bylo zakázáno cestovat do ciziny autobusy, vlaky a loděmi.

- Vláda zakázala od 16. března Čechům a cizincům s dlouhodobým a trvalým pobytem vycestovat do zahraničí a cizincům vstup do ČR.

14. března - Vláda rozhodla s účinností od 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Uzavřeny byly restaurace s výjimkou zaměstnaneckého stravování.

15. března - Vláda zakázala s účinností od půlnoci do 24. března 06:00 volný pohyb lidí po celé ČR. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Kabinet rozhodl o aktivaci Ústředního krizového štábu.

16. března - Hygienici uzavřeli Litovel, Uničov, Červenku a další obce v Olomouckém kraji, kde se vyskytl velký počet případů nákazy. Ze stejného důvodu byla uzavřena i Kynice na Havlíčkobrodsku.

- Byly ohlášeny první tři případy vyléčení z nemoci COVID-19. Do dnešního dne je vyléčených celkem deset.

18. března - Počet potvrzených případů překročil pět stovek (bylo jich 560). Nad ránem přistál v Praze vojenský speciál, který z Číny dopravil 150.000 rychlotestů na koronavir, v dalších dnes přilétly z Číny i zásoby ochranných pomůcek. Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od půlnoci na čtvrtek 19. března. Vláda též vymezila dvě hodiny, kdy smějí nakupovat jen lidé starší 65 let.

21. března - Počet případů nákazy překročil tisícovku, bylo jich 1047.

22. března - V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem. Pětadevadesátiletý muž trpěl řadou zdravotních problémů.

23. března - Vláda prodloužila zákaz volného pohybu lidí či maloobchodního prodeje (s výjimkou potravin, drogerií, lékáren a dalších nezbytných potřeb) a provozu restaurací, který měl skončit 24. března, do 1. dubna. Vláda rovněž rozhodla, že pendleři mají buď skončit, nebo si za hranicemi najít ubytování. Kabinet schválil i změny v termínech maturit a přijímacích zkoušek na střední školy.

24. března - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila návrhy několika zákonů: ošetřovné dostane širší okruh lidí, EET se pozastaví na dobu stavu nouze a následující tři měsíce, stát odpustí živnostníkům část zdravotních odvodů a část záloh na sociální pojištění, posunou se také termíny maturit a přijímacích zkoušek. Sněmovna schválila i zvýšení schodku rozpočtu na 200 miliard Kč.

- Zemřeli další dva nakažení lidé, muž (1975) v Havířově a žena (1949) v Praze. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze začala podávat lék remdesivir pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Celkový počet případů nákazy k 18:00 byl 1394.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.