Lidovky.cz

Česko

Prymula: Po Velikonocích má přijít inteligentní karanténa, pomůže s ní armáda. Nepoužívejte respirátory s ventilem

Roman Prymula. foto: ČTK

Praha - Cílem je přechod na takzvanou chytrou karanténu, uvedl po úterní schůzi Ústředního krizového štábu jeho předseda Roman Prymula. Lidé by podle něho zároveň neměli používat respirátory s ventilem.
  15:31aktualizováno  16:56

Důvod, proč nemají lidé využívat respirátory s ventilem, ale raději klasické roušky, vysvětlil Prymula tím, že rouškou chrání člověk své okolí, naopak respirátor může vylučovat do prostředí škodlivé viry. „Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátor. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí.“

Inteligentní karanténa

Prostějovská nemocnice propustila druhého pacienta vyléčeného z nákazy koronavirem v Olomouckém kraji

Po Velikonocích má v Česku začít platit inteligentní karanténa, která elektronicky zmapuje, kde všude se nakažený vyskytoval. Plošné omezení pohybu všech obyvatel by se mělo postupně uvolňovat a do izolace by měli být umístěni jen ti, kteří přišli do kontaktu s nakaženým.

„Člověk, který je testován jako pozitivní, je vytrasován elektronicky. Odhalíme, kudy přesně se pohyboval pět dnů zpátky a v rámci pohovoru s ním zjistíme, s kterými osobami se na jeho pětidenní cestě potkal,“ vysvětlil Prymula. Vzpomínková interaktivní mapa infikovanému pomůže se rozpomenout.

Osoby, které přišly do kontaktu s nakaženým, stát informuje o tom, že musí jít do povinné karantény. „Budeme se je snažit v co nejkratším čase odebrat, abychom byli schopni izolovat tyto konkrétní větve epidemie, aby nedocházelo k dalšímu šíření v populaci,“ pokračoval náměstek ministra zdravotnictví Prymula.

Elektronické trasování nakaženého stát může spustit jen s jeho souhlasem. „Chceme, aby to fungovalo na bázi dohody, myslím si, že každý by souhlasit měl,“ řekl serveru Lidovky.cz Prymula. Pohyb nakaženého bude mapován zejména pomocí dat z jeho mobilního telefonu, případně podle platební historie. Trasování nakažených díky technologiím vyvinula skupina IT firem Covid19cz ve spolupráci se všemi mobilními operátory v Česku. Vláda tento model mapování již minulý týden schválila.

Pomůže armáda

„Pro tento systém potřebujeme posily. My jsme oslovili Armádu České republiky a pan premiér rozhodl o tom, že armáda bude významným posilovacím prvkem s řadou pravomocí,“ uvedl Prymula. Armáda bude nově koordinovat činnost krajských hygienických stanic a zabezpečovat transporty jednotlivých odběrových týmů.

Potenciálně riziková osoba, která přišla do kontaktu s nakaženým, se musí neprodleně dostavit na testování na příslušném odběrovém místě. Pokud nemá auto, je k ní domů vyslán odběrový tým. Cesta městskou hromadnou dopravou je totiž v takovém případě naprosto nepřípustná. „Musíme významně posílit kapacity, kde budou vzorky testovány. Jednáme zejména s akademickými institucemi,“ uvedl Prymula.

Na základě vzpomínkové mapy se budou dezinfikovat přímo místa, kde se nakažený pohyboval a kde by mohlo dojít k přenosu viru na další osoby. Na místa budou vyjíždět speciální týmy v čele s armádou.

Systém chytré karantény má naostro začít platit po Velikonocích, týden před nimi ale bude spuštěn „pilotní projekt“. „Vyzkoušíme, jaké má systém limitace a co jsme schopni posílit,“ uvedl Prymula. Inteligentní karanténa je podle něj jediným řešení, jak zamezit tomu, aby byla celá republika v karanténě. Přísná protikoronavirová opatření by se tak po Velikonocích měla postupně rozvolňovat.

„Pravděpodobně půjdeme zpětně, jak byla opatření zaváděna. Hromadné akce, kultura, koncerty a fotbalové zápasy budou jedny z posledních, které uvolníme,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jako jedna z posledních bude obnovena i školní docházka. „Dovedu si představit, že budeme uvolňovat opatření týkající se všeobecného omezení pohybu lidí, že uvolníme nějaké služby, které jsou potřeba,“ pokračoval Vojtěch. Samotné Velikonoce ale budou podle něj ještě v „přísném“ režimu a tradiční chození koledníků nebude možné. 

Jak vznikají nové české respirátory a proč jsou výjimečné? Koncept výroby je revoluční, říká Doležalová z ČVUT

Ubytování pro bezdomovce

Krizový štáb začne jednat s hejtmany o zřízení náhradních ubytování pro bezdomovce v krajích. Opatření má přispět k ochraně před šířením nákazy a má pomoci dostat situaci pod kontrolu. V případě nakažení by bylo možné oddělit zdravé od nemocných, upřesnil Prymula. Praha i některé kraje už situaci začaly řešit samy.

„Chceme oslovit hejtmany krajů - tak, jak zní návrh ministerstva vnitra, abychom tento systém připravili a abychom tuto komunitu (lidí bez přístřeší) byli schopni v improvizovaném režimu zvládnout tak, abychom poskytli náhradní ubytování. Pokud by byl zavlečen virus, což už se v některých případech stalo, aby došlo k oddělení zdravých od nemocných,“ uvedl Prymula.

Odběrové sady

Zásoby odběrových sad na testování z nosohltanu jsou podle Prymuly na dva až tři dny dopředu. Dalších 30.000 přiletí ve středu letadlem. Nedostatek některých látek, které k vyhodnocování vzorků používají laboratoře, má podle něj pomoci vyřešit zapojení kapacit Akademie věd ČR, která připravuje vlastní postupy. Fungovat by mohla od pátku Prymula.

Fakultní nemocnice v Motole v úterý informovala, že má zásoby odběrových sad jen zhruba na čtyři dny, používá jich asi 200 za den. Docházejí jí i chemikálie k vyhodnocování vzorků.

„Dvě nejužší místa jsou odběrové sady na odběry z nosohltanu. Zabezpečujeme jí jednou malou lokální firmou, jsme připraveni na dva nebo tři dny dopředu, více lokálně vyrobit nedokážeme,“ uvedl Prymula, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví. Dalších 30.000 sad je podle něj v letadle, které přiletí ve středu.

Větší problém jsou podle něj chemikálie. Záleží na použitém přístroji. „Ty, které jsou z americké provenience naráží na to, že Amerika nechce povolit distribuci reagencií do jiných zemí nebo ji aspoň maximálně omezuje,“ vysvětlil. Může se podle něj stát, že USA sety a materiály nebude pouštět vůbec.

Proto chce podle Prymuly Česko začít od pátku využívat kapacity Akademie věd, která by vyvinula vlastní metodu na těchto dodávkách nezávislou. „Uvažujeme, že bychom zcentralizovali proces vyšetřování vzorků tak, abychom měli data srovnatelná a přehledně k dispozici,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví.

Na lékaře se nedostalo

Dodávky ochranných pomůcek některé kraje nerozdělily tak, jak se původně naplánovalo. Ochranný materiál tak nezbyl třeba na praktické lékaře či ambulantní specialisty, prozradil Prymula. S hejtmany chce dohodnout nastavení zásobování.

„Naplánovali jsme distribuci dodávek do jednotlivých regionů. Ne ve všech regionech byla respektována. Máme výtky od určitých profesních i zdravotnických skupin, že v konkrétním regionu na ně dodávka nevyzbyla, protože byla zkonzumována na jiné etáži,“ uvedl Prymlula.

Různé druhy respirátorů a další pomůcky mají používat vybrané profese a různé skupiny pracovníků. Podle šéfa štábu naplánovanou dodávku nedostali vždy třeba praktici či ambulantní specialisté. Zmínil kraj Jihomoravský kraj a Vysočinu.

„To by se stávat nemělo. Je to státní majetek. My ho distribuujeme na úroveň krajů zdarma. Mělo by být respektováno, které skupině byl ochranný prostředek alokován,“ uvedl šéf štábu. O nastavení zásobování chce jednat s hejtmany. Dodal, že nedostatek ochranných pomůcek by se měl díky leteckým dodávkám „v tomto týdnu odstranit“.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.