Lidovky.cz

Česko

ČSSD chtěla prodloužení nouzového stavu, podle Babiše pro to není důvod. Hamáček vzdorovat nebude

Andrej Babiš a Jan Hamáček čekají na Letišti Václava Havla na přílet letadla se zdravotnickým materiálem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Nouzový stav v České republice platí do konce dubna, a třebaže komunisté avizovali ochotu podpořit prodloužení, vypadá to, že nouze s dubnem pomine. Ministři ANO v úterý ladili pozice a ukázalo se, že nikdo z nich není prodlužování nakloněn. Naopak ČSSD nouzovému stavu také jako jeden muž nakloněná je.
  19:39aktualizováno  22:53

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý v TV Prima uvedl: „Nevidíme pro to (prodloužení stavu nouze – pozn. red.) důvod. S koaličním partnerem si musíme vyříkat argumenty.“ Odehraje se to ve středu ve vládě, ministři ČSSD už sumář důvodů připravili. Opírají se hlavně o výhody centrálního nákupu ochranných pomůcek, který v nouzi nepodléhá pravidlům veřejného tendrování, a je tedy rychlejší.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se domnívá, že kvůli snazšímu nákupu zdravotnického materiálu není třeba nouzový stav prodlužovat. „My dneska máme i speciální ustanovení v zákoně o veřejných zakázkách, kterým se můžeme řídit,“ řekla v České televizi. Úřady podle Schillerové mohou přijímat opatření také podle zdravotního zákona.

Vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), který měl v plánu delší nouzi navrhnout, na Babišova slova reagoval tím, že to nemá smysl, když premiér nesouhlasí. „Začneme chystat ukončení centrálních nákupů k 30. dubnu,“ sdělil Hamáček České televizi.

Ministři ANO argumentují podle informací serveru Lidovky.cz hlavně tím, že když vláda chystá sérii rozvolnění, je prodlužování nouze matoucím signálem. Argumentaci za hnutí ANO chystá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. On i šéf resortu obrany Lubomír Metnar (za ANO) se domnívají, že centrální nákupy se dají zvládnout v režimu zákona o ochraně veřejného zdraví. Hlavní nákupní nápor už pominul, je smluvně zajištěná řada dodávek, daří se získávat pomůcky i od českých výrobců a největší hlad po rouškách, pláštích a respirátorech už byl nakrmený.

To neznamená, že je jich dost a nikde nechybí, ani to, že při přechodu na jiný systém nevznikne momentální zmatek. Zvláště hejtmani už vyjádřili obavy, jak to bude s dodávkami do krajů, až skončí nouzový stav a s ním i urychlené centrální nákupy.

Hamáček: Pokud nebude prodloužen nouzový stav, přinese to řadu komplikací

Poslanci v menšině

Prodloužení nouzového stavu by musela opětovně schválit sněmovna, většina opozice kromě komunistů už avizovala, že tentokrát bude chtít slyšet neprůstřelné argumenty. Jenomže ten, kdo začal pochybovat, jsou poslanci ANO. Během úterního jednání se ukázalo, že v klubu největší sněmovní strany je absolutní menšina těch, kdo mají chuť zvednout pro prodloužení ruku.

Podle informací serveru Lidovky.cz si část vlády za ANO nepřála, aby názorový nesoulad vyústil v koaliční konflikt, nechtěla ani ministry za ČSSD na sílu přehlasovat, byť by početně mohla. Pracovalo se s možností, že se Babiš s Hamáčkem dohodnou na kompromisu tak, aby na vládu už šla varianta, za niž se celé osazenstvo Strakovy akademie postaví.

Ústřední krizový štáb, jemuž Hamáček předsedá, by navrhoval prodloužení o 14 dní, víc bylo ve sněmovně neprůchozí. Kompromis by pak ale vypadal jako prodloužení o týden a to je doba, která už nedává mnoho smyslu. Jediné, co mohlo podle informací serveru Lidovky.cz zvrátit názor hnutí ANO, by byla výrazně neblahá čísla z Velikonoc. Jak moc se lidé během svátků samovolně promořovali, bude zřejmé z dat za úterý a středu.

Výkyv nahoru je tam patrný, ale prozatím nevypadal dramaticky. Vláda by naopak chtěla akcelerovat rozvolnění, když se nákaza „neurve“ – pak je ve hře, že poslední vlna ukončení restrikcí by byla dřív než 8. června.

Je to i proto, že rozvolňují okolní státy, Rakousko o něco rychleji než my, a začíná být politicky i ekonomicky neudržitelné obhájit, proč chce vláda držet mimořádný režim, když je tu mrtvých i nemocných méně než třeba v sousedním Německu. Podle informací serveru Lidovky.cz také premiér nelibě nesl vlnu reminiscencí na předlistopadové časy, které se valí veřejným prostorem kvůli zavřeným hranicím.

Hlavní argument je ale ekonomický – držet další měsíce podniky a provozovny zavřené znamená obrovské dopady do národního hospodářství. S nouzovým stavem nepominou všechny restrikce, ale bude to signál, že pomíjet budou. Je možné, že se nákaza přiřítí v druhé vlně, a pak by se zase opatření zostřovala. Kdyby měla ale ostrá trvat až do podzimu, řada firem už by to nezvládla.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.