Lidovky.cz

Česko

Epidemie covid-19 v Česku ztrácí sílu. Koncem května očekávají statistici celkem asi 8500 nakažených

Ředitel Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek hovoří 21. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci k zahájení studie testování reprezentativního vzorku populace na přítomnost onemocnění COVID-19. Vpravo je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). foto: ČTK

Praha - Podle nejnovějších predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci května v ČR celkem asi 8500 nakažených covidem-19. Počítá s průměrným růstem v příštím měsíci o 15 případů denně. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Před týdnem statistici předpovídali na konci května 9000 nemocných.
  8:30aktualizováno  11:07

Od 1. března do čtvrtečního rána bylo laboratorně potvrzeno 7581 případů nemoci způsobené novým typem koronaviru. Před týdnem ÚZIS odhadoval na konci dubna 7800 případů. „Predikovali jsme interval 7500 až 83000 a máme méně než 7600. Doposud predikce velmi dobře sedí. Epidemie se pohybuje na spodní hraně odhadu,“ řekl Dušek. Na konci dubna je interval 7900 až 9700 případů.

„Roste počet vyléčených, což považujeme za velmi dobrou zprávu,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z celkového počtu je jich už více než 40 procent.

Jeden nakažený covidem-19 v ČR nakazí dál méně než jednoho dalšího člověka, podle Duška je to útlum epidemie, která ztrácí sílu. Reprodukční číslo je 0,7. Klesá také počet zachycených případů na počet testů. Pozitivních bylo dosud asi tři procenta ze všech, testů je mezi 7500 až 9000 denně. Z denně testovaných je nakažených asi 0,7 procenta.

Z covid-19 se vyléčil miliontý pacient, bilance aktivně nakažených atakuje dvojnásobnou metu

ÚZIS připravil také tři dlouhodobější scénáře. První počítá se současným lepšícím se vývojem a vrcholem epidemie už na konci března. Na konci května by mělo být denně zhruba 61 případů, v červnu 36, červenci 21 a od září do prosince už jen jednotky případů. Scénář mírného zhoršení počítá s pozvolným nárůstem případů a průměrným počtem 1,1 další nákazy na jednoho nakaženého. Ze zhruba 144 nových případů denně na konci května by se situace zhoršila až na prosinových 246.

Nejhorší scénář počítá s reprodukčním číslem 1,3 a vrcholu epidemie na konci listopadu. „Už na konci května budeme vědět, kterým z nich se vydáme,“ řekl Dušek. První model podle něj počítá s kumulativním počtem nakažených do 10 000 lidí, druhý s 13 000 a nejhorší s 19 000

Zhruba 15 procent nakažených se potřebuje léčit v nemocnici. Akutálně je to asi 350 lidí. „Jsme ve fázi chystání se na druhou vlnu pandemie, pokud vůbec dorazí,“ řekl předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

Léčba v méně nemocnicích

Nemocnice podle něj zvažují plošné testování všech pacietnů, kteří jsou přijímaní na hospitalizaci. Některé už k němu přistoupily. „Chystáme koncentraci péče o pacienty s covidem-19 do menšího počtu nemocnic v daném regionu tak, abychom umožnili ostatním návrat do normální péče,“ řekl novinářůn.

VFN a Bulovka dostaly remdesivir pro deset pacientů, fakultní nemocnice v Motole a Brně na lék čekají

Odborníci považují za úspěch, že v rizikové věkové skupině nad 65 let je setrvale zhruba pětina z celkového počtu nakažených, počet nemocných nad 75 let klesl na devět procent.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.