Lidovky.cz

Česko

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym. Důstojník FSB měl přivézt ještě další jed


Šéf BIS Michal Koudelka. | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Praha - Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal se 14. březen a na Letiště Václava Havla v Praze přicestoval vysoce postavený důstojník ruské tajné služby FSB.

Čekal na něj šéf bezpečnosti ruské ambasády, aby ho odvezl. Začal příběh, jenž významně zasáhl česko-ruské vztahy a pro trojici pražských komunálních politiků znamená život pod policejní ochranou. LN se podařilo na základě vlastního dvoutýdenního pátrání zrekonstruovat, co příletu ruského agenta předcházelo a co následovalo.

Autor:

Případ by zřejmě nikdy nespatřil světlo světa, kdyby na přesun cizího zpravodajského důstojníka nedostala tip česká kontrarozvědka BIS. Právě u ní přistál dopis od anonyma. Obsahoval několik sdělení, která zalarmovala české bezpečnostní složky. Anonym uvedl identitu důstojníka FSB včetně toho, že u sebe má mít jedno nebo dvě zavazadla a v nich dva jedy.

Vedle ricinu ještě saxitoxin

Dosud se psalo, že u sebe měl mít ricin, kromě toho však agent přepravoval údajně i saxitoxin. Po požití zmíněných smrtících jedů se dostavují počáteční příznaky podobné onemocnění covid-19.

BIS podala trestní oznámení kvůli úniku informací v kauze Rusa s ricinem. Šetří to Bradáčová

Anonymní pisatel rovněž upozornil, že hrozí nebezpečí dvěma pražským politikům – primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a starostovi Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS). Zatímco první z nich podporoval přejmenování adresy ruské ambasády na náměstí Borise Němcova po zavražděném vůdci ruské opozice, druhý inicioval pomník vlasovcům. Obojí je Kremlu trnem v oku.

Anonym přidal varování, že moskevští agenti v Evropě chystají likvidaci představitelů ruské opozice v zahraničí. Záležitost získala na významu ve chvíli, kdy BIS ztotožnila konkrétního důstojníka FSB, který do Prahy 14. března skutečně přilétl. Seděly také informace ohledně dvou zavazadel, jež převážel. Ve spolupráci se zahraničními partnery se navíc podařilo potvrdit i další detaily z anonymu. Potvrdit se podařilo mimo jiné to, že se v Evropě vyskytuje síť agentů ruských tajných služeb, kteří mají za úkol umlčet lídry ruské opozice v cizině.

Následovalo okamžité rozhodnutí ve vztahu k českým politikům. Primátor Hřib a starosta Novotný dostali na pokyn policejního prezidenta Jana Švejdara speciální policejní ochranu. Do skupiny chráněných osob následně přibyl i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), jímž vedená radnice nechala odstranit z náměstí sochu sovětského maršála Ivana Koněva.

Tajné služby příjezd ruského agenta s ricinem nepotvrdily, řekl Zeman. BIS a rozvědku považuje za zbytečné

Zpravodajci kontrarozvědky zároveň intenzivně prověřovali, zda Rus u sebe skutečně měl dva zmíněné jedy. Drobná odbočka. Zpravodajské služby nemají povinnost v případě, dozvědí-li se o trestné činnosti, dotyčného hned zatknout. Má-li případ zpravodajské pozadí, tajná služba se snaží zjistit terč útoku, kdo jej nařídil a s kým dalším mohl dotyčný akci nachystat.

Už během vyšetřování se ukázalo, že podezřelý Rus s diplomatickým pasem ve skutečnosti pracuje pro FSB, hlavní bezpečnostní službu Ruské federace. Jejím úkolem je působení na domácím teritoriu a ochrana vnitřní bezpečnosti. Agent patří k jejímu 5. odboru, který má na starosti „blízké zahraničí“; tam spadá většina sousedních států Ruska.

Ještě větší pozornost pak vzbudila skutečnost, že jej na ruzyňském letišti vyzvedl bezpečnostní důstojník ruské ambasády v Praze. To naznačuje, že „návštěva“ i to, co s sebou přivezla, byla mimořádně důležitá a vyžadovala zvláštní ochranu. Pro kontext je třeba zmínit, že diplomat, jeho zavazadla a vůz s diplomatickou státní poznávací značkou se těší výsadám dle mezinárodních smluv. Bez zcela jasných podezření jej nelze kontrolovat ani stíhat.

Narušená operace

Ještě před vyšetřením kardinální otázky – zda s sebou důstojník FSB přivezl smrtící jedy – však došlo k vyzrazení skutečnosti, že Češi o možném riziku vědí. Indiskrecí došlo k úniku informací. Týdeník Respekt 27. dubna otiskl článek nazvaný Muž s ricinem, v němž popsal přílet Rusa s diplomatickým krytím. Stále se však jednalo o živou kauzu BIS. Byť v textu bylo několik nepřesností, přesto obsahoval dost na to, aby případné podezřelé varoval.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dostal kvůli kauze s ricinem policejní ochranu.

Nejen v reakci na to se tuto středu uskutečnilo setkání šéfa BIS Michala Koudelky a policejního prezidenta Jana Švejdara se členy sněmovního výboru pro bezpečnost. Všichni přítomní poslanci napříč politickými stranami se jednomyslně usnesli, že české bezpečnostní složky postupovaly správně. Detaily kauzy nechtěli komentovat.

Civilní kontrarozvědka rovněž podala trestní oznámení, aby se únik prověřil. Oznámení dostala na stůl Lenka Bradáčová, šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze. A mluvčí BIS Ladislav Šticha v reakci na dotaz LN neskrýval rozladění z vyzrazení. „Vzhledem k tomu, že v minulých dnech došlo k úniku části klasifikovaných informací, což negativně ovlivnilo naši práci, jsme podali trestní oznámení. Z vyšetřování plyne, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS,“ uvedl Šticha. Zároveň tak nepřímo potvrdil, že nešlo o novinářskou kachnu.

Všechno špatně

Zpackaný případ má několik vážných dopadů. Není jasné, jak dlouho ještě budou mít tři zmínění čeští komunální politici policejní ochranu, neboť dosud není zřejmé, zda se do Česka smrtící látky skutečně dostaly, či ne. Také se neví, jestli se měli stát terčem útoku. V Česku přitom podle informací LN stále pobývá zmíněný důstojník FSB s diplomatickým pasem, který měl být podezřelým kurýrem.

Policie mě chrání kvůli Rusovi, který mě má zlikvidovat, říká starosta Prahy 6. Cílem je prý i Hřib a Novotný

Česko si zadělalo na problémy i ve vztazích s Moskvou. Oficiálně totiž nelze bez důkazu o transportu jedu hnát Ruskou federaci k odpovědnosti ani žádat o vyhoštění jejího velvyslance. Rusko situace okamžitě využilo. Ústy svého šéfa diplomacie se po zveřejnění případu kauze vysmálo.

„Jestliže jste u jakéhokoli cestujícího objevili vražednou látku, jak to, že jste ho vpustili? A jak to, že jste mu umožnili zůstat na vašem území? To je dle mého nemyslitelné,“ řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov a ještě si přisadil: „Kdo se zdravým rozumem bude s něčím takovým souhlasit a věřit všem těmto výmyslům?“ Rusko zároveň zmíněným třem českým politikům vyhrožuje trestním stíháním za jejich politická rozhodnutí.

Z Prahy naproti tomu zněla vesměs krotká prohlášení. Premiér Andrej Babiš sice odmítl zásahy zvenčí, neukázal však na Rusko. V reakci na kauzu řekl, že Česká republika si nenechá líbit, aby cizí mocnosti ovlivňovaly její politické záležitosti, avšak situace dle něj nevyžaduje radikální kroky, jakým by bylo právě vypovězení ruského velvyslance. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si už počátkem dubna pozval na kobereček Alexandra Zmejevského, ruského velvyslance v Praze, k žádnému razantnímu kroku však nedošlo.

CzechLeaks

Výčet negativ pokračuje. U části veřejnosti se otřásla důvěra v práci českých tajných služeb. Ozval se i tradiční kritik práce BIS a obhájce Putinova Ruska prezident Miloš Zeman. Kauzu bagatelizoval. „Pobavilo mě, že ten údajný ruský agent měl přijet s ricinem, protože moje malé znalosti chemie říkají, že ricin je jakési projímadlo... Každopádně kdyby to byla pravda, musely by to potvrdit zpravodajské služby, což se zatím nestalo,“ uvedl Zeman v Českém rozhlasu.

Do nezáviděníhodné pozice se pak dostala česká strana u spojenců. Ti úniky takto citlivých informací nemají rádi. A o to víc, pokud existovala možnost, že se přes důstojníka FSB v Praze zpravodajci dostanou k případným zabijákům protikremelské opozice ve svých zemích.

Jistě se odmlčí i anonym, který Česku prozradil přílet ruského zpravodajce, o němž by se kontrarozvědka jinak nemusela vůbec dozvědět. Zcela nepochopitelné se proto jeví, kdo měl zájem na medializaci. Pomineme-li BIS, jež by podala trestní oznámení sama na sebe, a šéfa policie Švejdara, který by riskoval bezpečnost chráněných politiků, o něž pečovali jeho lidé, věděl o ruském agentovi omezený okruh ústavních činitelů. Podle informací LN to byli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a šéfdiplomat Petříček. Největší podezření podle dosavadních poznatků ulpívá na resortu zahraničí.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Česká diplomacie se odmítla k případu vyjádřit. „Probíhající vyšetřování nebudeme komentovat,“ napsala LN Zuzana Štíchová, mluvčí ministerstva zahraničí. Za ohrožení utajované informace ve stupních utajení „tajné“ a „přísně tajné“ hrozí až osm let za mřížemi. A také správní řízení a pokuta od Národního bezpečnostního úřadu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.