Lidovky.cz

Česko

‚Toxický‘ Rus ještě Česko potrápí. Jde o psychický nátlak, dopadá to i na veřejnost, míní exšéf rozvědky Bublan


František Bublan, senátor za ČSSD a bývalý ministr vnitra. | foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Premium
PRAHA - Někdejší šéfové tajných služeb, které LN oslovily, vnímají kauzu „Rus s ricinem v Praze“ rezervovaně. Exředitel rozvědky František Bublan soudí, že jde o provokaci, jež má jiný cíl, své rozpaky neskrývá ani Karel Randák, který se zároveň zastal Bezpečnostní informační služby.

Cílený únik informace do médií o příjezdu důstojníka ruské tajné služby FSB do Prahy skrz anonym mohl vést k tlaku na politiky, kteří jsou Moskvě trnem v oku. Myslí si to František Bublan, někdejší ministr vnitra, který v letech 2001 až 2004 také vedl Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědku.

Policejní ochranku kvůli informaci o příletu podezřelého Rusa do Prahy nyní mají pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta pražské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). 

„Ti tři politici znejistili, protože se mohou bát, že se jim něco stane. Jde o psychický nátlak. Dopadá to i na veřejnost. Lidé si řeknou, že když se vůči Rusku budeme nějak chovat, kdoví co se nám může stát. Vyvolá to strach,“ řekl pro Lidovky.cz František Bublan, bývalý ředitel ÚZSI a exministr vnitra.

Autor:

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym. Důstojník FSB měl přivézt ještě další jed

Spíš než likvidaci nepohodlných politiků považuje za reálné, že v případu, o kterém jako první informoval 27. dubna týdeník Respekt v článku nazvaném Muž s ricinem, jde o snahu otestovat náladu české společnosti. „Něco takového se vypustí a to pak vyvolá reakci na sociálních sítích a ve veřejnosti. Rusové si z toho mohou vydedukovat, jak je společnost rozložená a co ještě snese. To dnes hraje velkou roli,“ uvedl Bublan.

Za pravdu mu nepřímo dal i jeho nástupce v čele ÚZSI Karel Randák. I podle jeho odhadu mohla akce s ruským zpravodajským důstojníkem v Praze sledovat jiný cíl. „Dovedu si představit milion jiných scénářů. Takový člověk k nám skutečně přijel, plánovitě to bylo vyzrazeno – a mezitím sem přijel někdo jiný v téměř stejné době. Pozornost se upoutala jedním směrem, a tak si ten druhý mohl dělat, co chtěl,“ řekl pro Lidovky.cz Randák, který se zároveň zastal Bezpečnostní informační služby (BIS), jež minulý týden podala trestní oznámení kvůli úniku informací z tohoto citlivého případu.

Oni si vybrali mě, nikoliv já je, vzpomíná bývalý zástupce šéfa české rozvědky

Vyzrazení informace o příletu agenta se zpravodajským krytím do médií výrazně omezilo možnost zjistit, co bylo jeho úkolem. „Rád bych se zastal BIS. To zveřejnění případu napáchalo neuvěřitelné škody. Pokud totiž o cizím zpravodajci opravdu věděla, mohla ho sledovat, rozkrýt jeho stykovou bázi, tedy s kým bude komunikovat. Takto je to všechno pryč,“ řekl Randák. Zároveň dle exředitele rozvědky není nepředstavitelné ani to, že by si Rusové dovolili provést likvidaci nepohodlných politiků na Západě. „Rusy bych v žádném případě nepodceňoval. Jsou ve stavu, že si mohou dovolit téměř cokoli,“ řekl s odkazem na anexi Krymu, který Moskvě prošel bez výrazných globálních dopadů.

Stejně zajímavé, jako je pátrání po motivu příletu muže s údajně „toxickým“ kufrem, je teď sledovat, co se bude dít dál. Jako první se nabízí okamžité zatčení. To ale není tak jednoduché. Jde-li o diplomata, který je v Česku akreditovaný u ministerstva zahraničních věcí, chrání jej vídeňská úmluva o diplomatických výsadách a imunitách. Díky nim nesmí být diplomat stíhán, natož zatčen cizím státem. Jedinou možností je prohlásit ho za persona non grata. To se oficiálně sdělí protější straně. Ve lhůtě, jež se počítá v hodinách, pak dotyčný musí zemi opustit.

Nedotknutelnost ambasády

Jednodušší variantou by bylo, pokud by u sebe měl pouze diplomatický pas, avšak akreditaci u české diplomacie ne. V takovém případě by mohl být agent zatčen, stíhán či soudně vyhoštěn. To by však předpokládalo, že bude získán důkaz jeho trestné činnosti. A to se zjevně dosud nestalo. Stále není potvrzeno, že Rus u sebe jedy – přesněji ricin a saxitoxin – při příjezdu do Prahy opravdu měl. To může souviset s jinou diplomatickou výsadou, a sice ochranou diplomatických zavazadel. Pokud je ke kufru vystaven průvodní dopis a je-li opatřen pečetí s výsostnými znaky cizího státu, nelze ho podle mezinárodních úmluv otevřít.

V Česku nebyla vláda, která by efektivně spolupracovala se zpravodajskými službami, tvrdí bývalý člen rozvědky

Ruský zpravodajský důstojník nyní může využívat i nedotknutelnosti a diplomatické ochrany ruské ambasády v Praze, kam nesmí policie bez souhlasu vstoupit. „Při nějakém vhodném okamžiku pak může vyklouznout a odjet třeba do Německa,“ naznačil zdroj serveru Lidovky.cz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.