Lidovky.cz

Česko

Hlasováním lidí z karantény se bude zabývat pracovní skupina. Má prověřit využití speciálních uren či komisí

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). foto: ČTK

Praha - Ministerstva vnitra a zdravotnictví vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat epidemiologickými opatřeními během podzimních krajských a senátních voleb a možností hlasování lidí v karanténě. Ministerstvo vnitra to v úterý sdělilo v tiskové zprávě.
  17:31aktualizováno  20:23

Současná legislativa karanténu považuje za překážku výkonu volebního práva. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro CNN Prima News uvedl, že pokud by se na podzim počty lidí v karanténě pohybovaly v řádech desetitisíců, tak by se v krajním případě mohlo diskutovat i o odložení voleb. Epidemiolog Roman Prymula navrhuje korespondenční volby, řekl to serveru iDnes.cz.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí uvedl, že do podzimních voleb nelze prosadit změny, které by umožnily lidem v karanténě volit a zároveň zamezily rizikům přenosu covidu-19. Vyjádření následně kritizovala opozice.

Lídři EU se pátý den summitu dohodli na fondu obnovy ekonomik. Podle Babiše je výsledek pro Česko úspěchem

„Samozřejmě, pokud ty počty budou šplhat do tisíců (desetitisíců), tak to stejně nebude jenom o volbách, to by znamenalo horší situaci než na jaře,“ řekl v úterý ministr CNN Prima News. Stát by pak podle něj musel reagovat nějakou formou mimořádného stavu, na což zákon pamatuje. „V tom nejhorším případě by se dalo diskutovat i o odložení voleb, ale to nechci rýsovat černé scénáře. A to prosím není nic, co bych navrhoval,“ dodal Hamáček. Podle něj je to až poslední možnost.

Hamáček v úterý dal pokyn k založení pracovní skupiny, která se kromě epidemiologických opatření bude zabývat i tím, jak lidem v karanténě hlasování umožnit. 

Korespondenční volby jako jedna z možností

„Nechci v žádném případě nikomu upírat jeho ústavní právo volit, zároveň ale musíme hledat zákonnou cestu, jak to lidem v karanténě umožnit a zda vůbec,“ vysvětlil ministr.

„Myslím si, že by bylo možné uzákonit korespondenční volby, byť jen pro ty, kteří jsou v karanténě,“ řekl iDnes.cz Prymula. Podle něj obecně platí, že když má člověk nějakou infekci, neměl by ohrožovat ostatní občany tím, že by šířil nákazu. „Běžně tato onemocnění handicapují jedince při volbách,“ uvedl.

Mluvčí doplnila, že pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidi umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995. 

Pracovní skupina by ale měla podle Hamáčka zohlednit, že letos jde o bezprecedentní situaci, kterou v tomto rozsahu česká legislativa nepamatuje, a prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.