Lidovky.cz

Česko

Vláda schválila vznik nové rady. Má dohlížet na chytrou karanténu a bude mít osm členů

Český premiér Andrej Babiš na summitu v Bruselu v červenci 2020. foto: Johanna Geron, Pool Photo via APČTK

PRAHA - Vznik nové Rady vlády pro zdravotní rizika, jež má dohlížet na chytrou karanténu, kabinet na pondělním jednání zasedání schválil. V čele nového orgánu bude premiér Andrej Babiš (ANO). Tým má mít podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly osm členů, místopředsedy mají být ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
  15:11aktualizováno  20:07

Sloužit má i pro jiné hrozby, než je nynější koronavirová epidemie, uvedl Babiš. Avizoval také vznik nového zákona o hygieně, který má centralizovat řízení nynějších 14 krajských hygienických stanic.

V radě jsou také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), dva vládní zmocněnci - pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Řídící tým chytré karantény bude vést hlavní hygienička, zasednou v něm také dva zástupci armády a dva zástupci zdravotnictví. „Stát musí budovat vlastní kapacity,“ uvedl Babiš. Chytrá karanténa podle něj není jen technologie, ale je systém.

Kraje v pondělí během jednání hejtmanů dostaly od rady požadavek na shrnutí dat o množství ochranných pomůcek a kapacitách odběrů a laboratoří, řekl člen rady Běhounek. Podklady chce sebrat do pátku.

Vláda v pondělí projedná převzetí chytré karantény armádou, o možnosti mluví i Babiš

Chytrá karanténa umožňuje zlepšit vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, třeba za pomoci dat z mobilních telefonů. Babiš v neděli uvedl, že se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musejí přejít na modernější metody fungování.

Vláda podle Vojtěcha také schválila parametry spolupráce mezi ministerstvem zdravotnictví a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) pro projekt chytré karantény, a to konkrétně výjimku pro zadávání veřejných zakázek na IT řešení v rámci NAKIT. „Abychom skutečně zvládli veškeré projekty zasmluvnit a uskutečnit v rámci času, který je velmi napjatý,“ řekl Vojtěch.

Pochybnosti o funkčnosti projektu vyjádřili nejen opoziční politici, ale i Hamáček, který zmínil, že by se chytré karantény měla znovu ujmout armáda. Ta projekt řídila do konce května, kdy ji převzal resort zdravotnictví. Vojtěch namítal, že elektronická komunikace už funguje, rezervy jsou ve fungování laboratoří, které by měly testovat vzorky potenciálně nakažených od pondělí do neděle.

V pondělí Vojtěch řekl, že logistickou stránku týkající se odběrových míst či laboratoří by měla mít v systému chytré karantény více na starosti armáda, ministerstvo zdravotnictví se více zaměří na odbornou stránku, tedy epidemiologickou situaci, opatření či komunikaci s hygieniky.

Americká firma Moderna zahájila velký test vakcíny proti covidu-19. Studie se zúčastní na 30 tisíc dobrovolníků

Půjde o to, že tu organizační stránku, logistickou stránku týkající se odběrových míst, týkající se laboratoří a podobně, tam by měla mít silnější roli armáda a ministerstvo zdravotnictví bude mít stránku odbornou týkající se epidemiologické situace a opatření a komunikace s hygieniky a podobně,“ uvedl Vojtěch. „Pravdou je, že armáda pro nás je cenným partnerem. Ona má tým, který my tady (na ministerstvu zdravotnictví) ještě zatím budujeme pod paní hlavní hygieničkou,“ dodal.

Podle něj by rada měla mít na starosti nejen covid-19, ale do budoucna případně i jiné zdravotní hrozby. Rada by měla fungovat jako dohlížející poradní orgán vlády. Pod radou má být řídící výbor, kde bude hlavní hygienička a další odborníci, řekl Vojtěch.

Na ministerstvu zdravotnictví by podle něj měl v nadcházejících měsících vzniknout pohotovostní odbor, který by měl logistiku řešit. Úřad už vypsal konkurzy na místa. Tým měl podle původních záměrů ministerstva vzniknout přes léto.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.