Lidovky.cz

Historie

OBRAZEM: Splněný sen českých egyptologů. Národní muzeum zaplnily unikátní artefakty od Nilu

Kanopy kněze Iufay. Čtyři kanopy, které sloužily k uložení vnitřních orgánů vyjímaných z těla zemřelého při mumifikaci, patřily knězi Iufayovi, který žil v období na přelomu 26. a 27. dynastie. Na výšku měří téměř čtyřicet centimetrů a byly nalezeny v pohřební komoře Iufayovy hrobky v západním Abúsíru. foto:  Dan Materna, MAFRA

Obrazem
PRAHA - Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a stejně tak jejich objevy, které je ode dneška možné vůbec poprvé spatřit za hranicemi Egypta. Výběr svých nejvýznamnějších nálezů za desítky let své práce v zemi u Nilu představují v Národním muzeu na výstavě Sluneční králové. Návštěvníky přenese až ke kořenům starověkého Egypta, představí památky z doby stavitelů pyramid.
  5:00

„Jde o první výstavu věnovanou královskému pyramidovému poli v Abúsíru a hrobkám vysokých hodnostářů – mužů, žen, členů královské rodiny ze třetího až prvního tisíciletí před Kristem,“ řekl LN ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta. 

V barevném stínu pyramid. Největší sál Slunečních králů, jehož barevné stíny...
Fragment sloupu s hyeroglyfickými nápisy. Jde o jeden z nejtěžších exponátů v...

Expozice mapuje období egyptské říše, kdy v lokalitě Abúsír vznikaly velké pyramidové komplexy. Název výstavy odkazuje na panovníky páté dynastie starověkého Egypta, kteří uznávali jako hlavní božstvo slunečního boha Rea a z nichž čtyři si svoje pyramidové hrobky postavili právě v Abúsíru. Celková pojistná hodnota artefaktů je podle muzea miliarda korun a jejich hmotnost činí přes deset tun.

„Jsme svědky splněného snu několika generací českých egyptologů a doufám, že se výstava stane perlou výstav nejen v Česku, ale i v Evropě,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Začíná výstava Sluneční králové. V Národním muzeu bude k vidění na 300 předmětů starých i 5000 let

Většina artefaktů pochází z egyptského muzea v Káhiře, které exponáty zapůjčuje velmi sporadicky. Čím si Česko vysloužilo tuto výsadu? „Česko je již od 60. let velmi stabilní partner mého ministerstva, posledních šest let to mohu potvrdit osobně. Tato výstava je toho důkazem. Jsem velmi rád, posíláme první takto velkou egyptskou výstavu do České republiky, řekl egyptský ministr pro památky a cestovní ruch a také egyptolog Chálid Anani.

Podle něj jde o 90 artefaktů, které se podařilo odkrýt během společného dlouholetého bádání českých a egyptských týmů. „Vystavované předměty jsou mnohem více než jen pouhé kameny, poodhalují nám základy velké civilizace,“ doplnil Ananí. Další artefakty jsou zapůjčeny ze světových muzeí.

Výstava je doplněna multimediálními prvky i architektonickým řešením interiérů, její součástí je i doprovodný program, přednášky českých egyptologů, tématické programy pro děti a speciální komentované prohlídky.

Základní vstupné na samotnou výstavu stojí 250 korun, vstupenky je možné zakoupit i online na webových stránkách Národního muzea, mají platnost 30 dnů ode dne zakoupení. Otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin. Výstava potrvá do 7. února.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.