Lidovky.cz

Česko

Komentář čínského ministra zahraničí na adresu Vystrčila byl nemístný, uvedl Babiš

Andrej Babiš foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha/Bled (Slovinsko) - Komentář čínského ministra zahraničí, že předseda českého senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za svou oficiální cestu na Tchaj-wan, byl nemístný a nepatřičný. Novinářům to po své pondělní účasti na Bledském strategickém fóru ve Slovinsku řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
  16:22aktualizováno  17:05

Záležitost se bude řešit po služební lince, odkázal na pondělní předvolání čínského velvyslance Čang Ťien-mina na ministerstvo zahraničí. 

Vystrčil ‚zaplatí vysokou cenu‘, vzkázal Peking. Předseda Senátu mluví o zásahu do vnitřních záležitostí Česka

Babiš řekl, že o záležitosti mluvil s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD), který ho do Slovinska doprovázel. „Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země,“ uvedl Babiš ke schůzce velvyslance s náměstkem Martinem Tlapou, která se uskutečnila v pondělí po poledni.

Tlapa si čínského velvyslance Čang Ťien-mina předvolal v pondělí na Petříčkův pokyn. Podle Černínského paláce vyjádřil se slovy šéfa čínské diplomacie zásadní nesouhlas. Prohlášení, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny, označil Tlapa za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.

Petříček ve vyjádření zveřejněném na twitteru uvedl, že ČR nemohla čekat a reakce musela přijít hned v pondělí. Slova čínského ministra podle něj nebyla rozhodně diplomatická. „Jsou za hranou a mezi dvěma suverénními státy bychom se měli bavit jinak,“ řekl Petříček. Tlapa podle něj velvyslance vyzval, aby se ČR a Čína zaměřily na věcnou diskusi a praktickou spolupráci. „Emoce by měly jít stranou,“ řekl.

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl čínský ministr zahraničí Wang I, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“.

Petříček uvedl, že Čang Ťien-min na schůzce vysvětlil čínskou pozici tak, že otázka územní celistvosti je pro zemi citlivou záležitosti. „Věříme, že čínská strana bude vnímat, že v demokratickém systému ČR jsou jasně rozdělené kompetence mezi vládu, která je garantem zahraniční politiky, a Parlament,“ dodal Petříček. Česko nemění svou pozici ohledně přístupu k celistvosti čínského území, dodal.

Vystrčil na Tchaj-wanu povečeřel s šéfem tamní diplomacie, cestu při tom označil za historickou

S Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, chce Česko podle Petříčka spolupracovat v ekonomické oblasti či vědě a výzkumu. „Věříme, že toto bude čínská strana brát v potaz,“ dodal.

Podle sinologa Martina Hály měl Wang svým turné po Evropě „žehlit renomé“ Číny pošramocené „právě takovými projevy diplomacie vlčích válečníků“. Poznamenal, že ke stejnému projevu se nakonec uchýlil v případě Vystrčilovy cesty i on sám. „Urážky a výhrůžky na adresu suverénních států okamžitě anulují jeho snahu předvést Peking v Evropě v lepším světle,“ sdělil ČTK ředitel projektu Sinopsis.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.