Lidovky.cz

První pacient léčený remdesivirem má i po půl roce zdravotní potíže. Díky EU je lék běžně dostupný, zachraňuje životy

Česko

  16:03
Praha - Ve čtvrtek uplynulo přesně půl roku od chvíle, kdy se v Česku potvrdil první komunitní přenos koronaviru. Zdrojem byl taxikář Robert Markovič z Prahy. Lékaři mu život tehdy pravděpodobně zachránili podáním experimentálního léku remdesivir, zatím nejúčinnějšího známého preparátu proti covidu. Právě tím Evropská unie do října zdarma zásobuje české lékaře, což podle nich vede k úbytku závažných případů onemocnění.

Taxikář Robert Markovič. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Chůze je ještě docela problém. Bojím se, jak mám ty svaly takové měkké a povadlé. Člověk ty nohy za sebou trošku tahá. Levá ruka je bez citu,“ uvedl nakažený taxikář zhruba půl roku od propuštění z nemocnice pro deník Blesk. Jeho případ byl tehdy zlomový ne proto, že by byl prvním nakaženým v Česku, ale protože jako první z nakažených neměl vazbu na lidi, kteří pobývali na severu Itálie. Vláda v návaznosti na jeho případ zavedla v půlce března přísná opatření, jež měla zabránit rychlému šíření koronaviru.

V Thomayerově nemocnici lékaři třiapadesátiletého taxikáře nejprve přijali s podezřením na obyčejný zápal plic, avšak po pěti dnech ho převzala Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Pacient, kterému kvůli onemocnění selhaly plíce, byl pro svůj závažný stav napojen na ECMO, tedy přístroj poskytující srdeční a respirační podporu osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu k udržení života. 

Remdesivir dostal v Evropě zelenou k užívání, proti covidu-19 zatím oficiální vakcína neexistuje

Jeho kritický stav se začal zlepšovat až v době, kdy od americké firmy Gilead dorazily do Čech první ampule s remdesivirem. „Pacienta jsme léčili vším, co jsme měli. Když se jeho stav začal zlepšovat, přišel remdesivir,“ uvedl tehdy lékař Martin Balík, s tím, že nelze s jistotou říct, zda pacientovi opravdu pomohl právě experimentální lék. Jeho stav se totiž začal zlepšovat v důsledku přijatých opatření už před podáním remdesiviru. Ten mu lékaři z VFN nicméně podávali nitrožilně po dobu deseti dnů a jeho stav se zlepšil natolik, že mohl být po dvou měsících propuštěn do domácího léčení.

A jelikož přes veškeré pokusy stále neexistuje specializovaný lék, který by byl určen přímo pacientům s koronavirem, do dnešního dne zůstává remdesivir tím nejúčinnějším, co mohou čeští i zahraniční lékaři závažným případům poskytnout. 

Podle primáře brněnského anesteziologického a resuscitačního oddělení (ARO) Fakultní nemocnice u sv. Anny Vladimíra Šrámka je právě stabilní přísun léku tím, co napomáhá faktu, že je u nás méně závažných případů než dřív. 

„Je méně nemocných, kteří dospějí do stavu, kdy jim selhává více orgánů najednou – ledviny a podobně. To teď vidíme méně než na jaře. Myslím, že v tom hraje velkou roli remdesivir,“ uvedl Šrámek v rozhovoru pro týdeník Respekt. Lék je podle něj nyní v celé republice běžně dostupný a lékaři pouze hledají správný algoritmus, jak ho dávat pacientům, kterým má šanci pomoct.

Ještě na začátku července to přitom vypadalo, že na Evropu se při dodávce remdesiviru nedostane. V té době totiž Trumpova administrativa nakoupila více než 500 tisíc dávek, což pokrylo veškerou produkci Gileadu za červenec a 90 procent z produkce v srpnu a září. Podle vlastních slov byl americký prezident připraven přeplatit jakékoliv nabídky ostatních zemí, a přestože s jeho taktikou odborníci nesouhlasili, nezdálo se, že by mohl kdokoliv podniknout jakékoliv kroky, které by Trumpovo jednání zastavily.

„Prezident Trump uzavřel úžasnou dohodu, díky které zajistil Američanům přístup k prvnímu autorizovanému léku proti covid-19,“ řekl americký ministr zdravotnictví Alex Azar. „Chceme v maximální možné míře zajistit, aby jej mohl získat každý americký pacient, který remdesivir potřebuje,“ dodal.

Lék do té doby nemohla vyrábět žádná jiná firma, jelikož Gilead Sciences měla na přípravek, původně určený k léčení eboly, patent. S tím, jak se pandemie vyvíjela, však firma přistoupila na to, že se lék může vyrábět i mimo Spojené státy. A Evropská komise tak na konci července podepsala s farmaceutickou společností Gilead smlouvu na zajištění léčebných dávek přípravku Veklury, tedy obchodní značce remdesiviru. 

„Smlouvu v celkové výši 63 milionů eur (1,65 miliardy korun) bude financovat nástroj pro mimořádnou kontrolu, který zřídila Komise. Zajistí se tak léčba přibližně 30 000 pacientů vykazujících závažné příznaky covidu-19. To pomůže pokrýt stávající potřeby v příštích několika měsících a zajistí se spravedlivé rozdělení na úrovni EU na základě klíče pro rozdělování,“ uvádí tisková zpráva Zastoupení Evropské komise v České republice.

Test léku remdesivir přinesl pozitivní výsledky, účinný může být už po pěti dnech, oznámil Gilead

V praxi zásobování lékem proběhlo tak, že firma Gilead dala Česku darem několik tisíc ampulí, kterým se podle Šrámka léčilo více než 150 nemocných. Po vyčerpání těchto zásob pak Evropská komise od firmy lék koupila a dodala členským státům zdarma. Poslední taková dávka má přijít do konce října a od listopadu si má Česká republika lék kupovat sama. Co se týče dalších měsíců, využije Česko podle ministra zdravotnictví mechanismu společného nákupu členských států EU skrze Evropskou komisi.

„Smlouva je prozatím uzavírána na šest měsíců, ale může být prodlužována až do okamžiku, kdy Gilead navýší své výrobní kapacity natolik, že bude schopen dodávat léky na trhy členských států EU standardní cestou,“ uvedl pro server Lidovky.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.