Lidovky.cz

Česko

Jak pracovat s prvňáky? Učit děti psát písmena přes aplikace prostě nelze, musí se zapojit rodiče, říká ředitelka


Prvňáčci z Újezdu nad Lesy | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Původní zpráva
Praha - Přechod škol na výuku na dálku, jež povinně začíná i na prvním stupni základní škol a potrvá zatím do 1. listopadu, se nejvíc podepíše na těch nejmladších školácích. Šest týdnů po začátku školního roku si ještě nestačili zvyknout na systém práce při učení, ve svém věku nemají dost pozornosti a bez pomoci dospělých se při vzdělávání neobejdou.

Pro prvňáky a jejich učení bude podle expertů nyní důležitý zejména úzký kontakt mezi rodiči a učitelkou.

Autor:

„Výuku z domova vidíme v případě prvňáků, ale i žáků druhých tříd jako velmi problematickou. Lze to zvládnout pouze na několik dnů, rozhodně ne týdnů, nezbytná je intenzivní pomoc rodičů. Malé děti z prvních i druhých tříd se jen obtížně budou přihlašovat přes počítač na školní účty, vždyť ještě neumějí číst a pořádně ani psát a nepoznají znaky na klávesnici. Jako řešení bych viděla možnost individuálních hodin pro děti ve škole,“ řekla pro Lidovky.cz ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková.

Týž názor zastává i Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel ZŠ v Praze- Klánovicích. „Prvňáci a druháci nezvládají psaní na klávesnici, je to značně zdlouhavé. A výukové videokonference nemohou trvat příliš dlouho, protože děti pak bolí ze sledování obrazovky oči a jsou nesoustředěné,“ uvedl Černý. Zmínil, že obecně platí, že čím jsou děti mladší, tím větší mají problémy s distanční výukou.

„Usilovali jsme o to, aby otevřené zůstaly alespoň první a druhé třídy, hygienici a epidemiologové to bohužel nedovolili. Doufám, že jejich opatření splní to, co se od něj očekává, protože jinak by to byla pro děti jenom obrovská škoda,“ doplnil šéf Asociace základních škol. Instituce také varovala, že případné protažení uzávěry prvního stupně by mohlo mít vážné následky na úroveň vzdělání dětí.

„Učit děti psát písmena prostřednictvím aplikací určených pro vzdálenou výuku prostě nelze. Byť se učitelé budou sebevíc snažit, výsledek nikdy nebude takový, jako kdyby děti chodily standardně do školy. Obrovský díl práce tak bude naložen na ramena rodičů,“ uvedla Zdenka Chaloupecká, ředitelka pražské ZŠ v Dolních Chabrech.

Od středy budou uzavřeny všechny školy kromě mateřských. Ošetřovné bude nově minimálně 400 korun denně

Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi upozornil, že většina škol dosud nestihla nakoupit notebooky pro učitele, na které stát uvolnil sumu 1,3 miliardy korun. „A podobně jako při jarní odstávce škol stále není vyřešeno připojení na internet u žáků ze sociálně slabých rodin. Školy nemají ani dostatek volných notebooků pro zapůjčení žákům z rodin, které IT vybavení nemají,“ poznamenal Sárközi.

To potvrdil i Černý, podle nějž školy potřebnou techniku začátkem září sice objednaly, ale řada jich zboží dosud nedostala. „Najednou to objednali všichni, takže to, co dřív trvalo do týdne, nyní trvá měsíc a déle,“ řekl.

Vysvětlovat, být v kontaktu

‚Krok ochromující celou společnost.‘ Školská asociace nesouhlasí s možným uzavřením 1. stupně základních škol

Podle místopředsedkyně Rady Asociace pracovníků pedagogicko-psychologických poraden Pavly Kubíčkové bude potřeba, aby pedagogové měli přiměřené nároky a zaměřili se spíše na upevňování toho, co jednotlivé děti už zvládaly, a na individuální konzultace. „Není to tolik o vzdělávání, jako o kontaktu. Udržet se jako součást sociální skupiny, ve které se děti nachází, a mít tam paní učitelku jako někoho, kdo se o ně zajímá a kdo je poslouchá,“ řekla.

Jarolímková považuje za klíčové, aby rodiče byli v úzkém kontaktu s učitelkou nebo učitelem. „Rodiče bývají často zaskočeni látkou, kterou děti ve škole probírají. Učit mají kantoři, kteří znají metodiku, výukovou didaktiku a ovládají pedagogický um. Rodiče by měli být jenom připraveni látku dovysvětlit, dítě vyzkoušet a ne ji učit,“ uvedla ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4. Podle ní je teď úkolem rodičů také dětem vysvětlit, co se děje a proč nesmějí chodit do školy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.