Lidovky.cz

Déšť rozvodnil řeky na Moravě a ve východních Čechách. Voda zaplavila i krasové jeskyně

Česko

  7:23aktualizováno  20:24
Praha - Hladiny některých toků v Jihomoravském kraji jsou kvůli vydatným dešťům stále na vzestupu, třetí stupeň povodňové aktivity platí na říčce Velička ve Strážnici na Hodonínsku, také na Bělé na přehradě v Boskovicích a na řece Moravě ve Strážnici.

Voda vytvořila jezero i ve Sloupu v Moravském krasu. Hasiči evidují v souvislosti s deštěm šest desítek událostí, čerpají hlavně vodu ze sklepů.

Po vydatných deštích 14. října 2020 voda zaplavila správní budovu...
Po vydatných deštích 14. října 2020 voda vytvořila jezero ve Sloupu v Moravském...

Velička ve Strážnici dosáhla třetího stupně, který značí ohrožení, krátce po půlnoci. Třetí stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení hladiny ve výši 310 centimetrů. Hladina se ráno nejvýše vyšplhala na 318 centimetrů kolem 5:00 až 6:00, poté začala přechodně klesat, ve 14:40 ale dosahovala 329 centimetrů a stále stoupala. Bělá na přítoku do Boskovic dosáhla třetího povodňového stupně krátce po 5:00, vyhlašuje se při dosažení hladiny ve výši 85 centimetrů. Hladina toku v místě se od 8:30 pohybuje kolem hranice jednoho metru, dále nestoupá.

Druhého povodňového stupně, který značí pohotovost, dosáhla Morava v Lanžhotě na Břeclavsku, hladina dále stoupá. To samé platí u Veličky ve Velká nad Veličkou a u Svitavy v Bílovicích nad Svitavou a na Svratce v Židlochovicích.Morava ve Strážnici dosáhla třetího povodňového stupně po 9:00, vyhlašuje se při dosažení 660 centimetrů. Hladina v místě stoupá, ve 14:50 byla na 687 centimetrech se vzestupnou tendencí. Voda stoupá i ve Veselí nad Moravou, kde povodňová komise vyhlásila také třetí stupeň povodňové aktivity. Uzavřený je kvůli tomu například chodník podél řeky Moravy od Zbrodku po park, stojí na webu města.

Povodně hrozí nově i v okolí Moravské Třebové a Mohelnice

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla ve 15:10 Svratka ve Veverské Bítýšce či brněnském Poříčí, Svitava v Letovicích, Loučka v Dolní Loučce, také Dyje u Nových Mlýnů a v Ladné nebo Haná ve Vyškově.

Hasiči na jihu Moravy v souvislosti s vydatným deštěm od úterního večera zhruba do 15:00 evidují šest desítek událostí. Z toho zhruba polovina na Blanensku, desítka pak na Hodonínsku. „Stále platí, že jde o lokální záležitosti, žádnou nějakou větší událost neevidujeme. Šlo o odčerpávání vody ze sklepa, čištění propustí, stavidel, také jsme likvidovali popadané stromy či větve,“ řekl  mluvčí hasičů Petr Příkaský.

Voda se rozlila například na krasových ponorech ve Sloupu v Moravském krasu, kde se Sloupský potok propadá do jeskynního systému Amatérské jeskyně za skálou Hřebenáč. „Potok nemá nikde do hlubšího podzemí volný vtok, ale cedí se přes sutě a naplavenou hlínu s dřevem. Hltnost ponorů je tak omezena,“ vysvětlil na webu strážců přírody Antonín Tůma ze správy chráněné krajinné oblasti. Voda před skalami tak vytvořila menší jezero a skála Hřebenáč se dočasně stala ostrovem. Voda zaplavila i areál Sloupsko-šošůvských jeskyní, parkoviště, správní budovy a odpočívadla.

Žďársko

Na jižní Moravě pršelo celé úterý i v noci na středu. Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňová pohotovost, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

V severovýchodní části Vysočiny platí na řece Svratce druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Hladina řeky začala v noci kvůli silným dešťům stoupat v obcích Borovnice a Dalečín na Žďársku. Stoupá i Sázava. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny řek stoupají i jinde na Moravě a ve východních Čechách.

V Dalečíně vystoupala hladina Svratky na první povodňový stupeň půl hodiny po půlnoci. Druhého stupně dosáhla okolo 5:30. Před 10:00 byla její hladina na 169 centimetrech, k třetímu povodňovému stupni - ohrožení - chybělo 11 centimetrů.

V Borovnici začala hladina stoupat asi okolo 2:00. V 10:00 byla hladina na 220 centimetrech, přičemž hranice třetího stupně je v Borovnici stanovená na 225 centimetrů.

Kyanid v Bečvě může pocházet z areálu Tesly Rožnov. Podle Brabce byla katastrofa zneužita k předvolebnímu boji

Starostové obou obcí řekli, že situace je zatím klidná. V Borovnici se podle starosty Edvarda Holeše voda obvykle rozlije jen na louky, zatím je v korytu řeky. „U nás zatím nehrozí žádné nebezpečí, situaci sledujeme, myslím, že to bude dobré. Dalečín má protipovodňové hráze a voda se potom vylívá až pod obcí přímo do přehrady,“ řekl starosta Dalečína Pavel Kadlec.

Okolo 7:00 se na první povodňový stupeň dostala také řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou. Okolo 9:00 na první stupeň vystoupala stejná řeka i v obci Sázava nebo říčka Balinka v obci Baliny.

Hasiče na Vysočině víc než voda zaměstnalo odstraňování popadaných stromů asi na deseti místech. Vodu vyjeli čerpat dvakrát na Havlíčkobrodsko a také na Ždársko, dostávali ji ze sklepů. Pomáhali také v Novém Jimramově na Žďársku, kde se voda přelila přes náhon, nebo v Herálci na Žďársku. Vyplývá to z informací na webu hasičů.

V Herálci se podle starosty Zdeňka Gregora voda dostala do dvou sklepů rodinných domů. „Ráno jsme byli dva centimetry od třetího stupně. Asi v 9:30 jsme to kontrolovali a byli jsme na stejné hladině. Máme tady zatopené nějaké sklepy, dělali jsme evakuaci hospodářských zvířat, oveček a jinak to monitorujeme,“ řekl starosta.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji k 18:00 platil nejvyšší třetí povodňový stupeň na šesti místech. Takzvané ohrožení je na Novohradce v Luži a Úhřeticích, na Loučné v Cerekvici, na Doubravě v Pařížově a na Třebůvce v Mezihoří a Hraničkách. Rozvodněné jsou i další toky v celém regionu. Některé menší silnice jsou kvůli záplavám neprůjezdné. Hasiči na mnoha místech odčerpávají vodu a staví hráze z pytlů z pískem.

Druhý stupeň platí podle Českého hydrometeorologického ústavu na Chrudimce v Hamrech a Nemošicích a na Jevíčce v Chornicích. Nad běžnými stavy jsou rovněž Třebovka v Ústí nad Orlicí, Loučná v Litomyšli a Dašicích, Chrudimka v Přemilově, Úsobrnský potok v Jaroměřicích a Svitava v Rozhraní.

Hasiči měli od úterních 19:00 do středečních 18:00 zhruba 140 výjezdů. Odstraňovali spadlé kmeny a větve, čerpali vodu ze sklepů, garáží a suterénů domů a stavěli hráze z pytlů s pískem. Museli také uvolňovat ucpané propustky a nahromaděné klády pod mostky stoupajících řek.

Kvůli záplavám je stále neprůjezdná silnice třetí třídy Luže - Doly. Pod vodou a uzavřená je také menší komunikace na průjezdu Hrochovým Týncem na Chrudimsku.

Podle Povodí Labe by měly srážky ustávat. Na horních a středních úsecích vodní toky kulminují nebo již pozvolna klesají. Výraznější vzestup hladin v noci vodohospodáři předpokládají na dolních úsecích řek a následně i na Labi. Dosažení třetího povodňového stupně očekávají na dolním toku Loučné v Dašicích možná i na Chrudimce v Nemošicích.

Zlínský kraj

Třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení platil ve středu v podvečer Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku a Luhačovickém potoce v Luhačovicích-Polichně na Zlínsku. Jejich hladiny nad jeho spodní hranici vystoupaly odpoledne. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO). Hasiči ve Zlínském kraji už od úterý vyjíždějí odčerpávat vodu, stavět hráze z pytlů s pískem nebo čistit propustky.

Podle mluvčího krajských hasičů Romana Žemličky vyjížděly profesionální i dobrovolné jednotky od půlnoci do středečních 17:00 ve Zlínském kraji ke 137 událostem, které souvisely s vydatným deštěm a záplavami. Z toho v 70 případech šlo o čerpání vody ze sklepů a jiných prostor. „Dále to bylo čištění propustků a koryt vodních toků, odstraňování stromů z vodních toků, monitoring vodních toků, pytlování a tak dále,“ řekl mluvčí.

Na dvou místech podle něj hasiči vyprošťovali auta, která uvízla ve vodní laguně. „Ve třech případech došlo na Zlínsku k sesuvu svahu, a to ve Žlutavě, ve Zlíně a ve Štítné nad Vláří. Ve dvou případech hasiči vyjeli k zabezpečení lodí na řece Moravě,“ řekl Žemlička.

Vodohospodáři uvedli, že k rozlivům dochází převážně mimo zastavěná území. Podle mluvčího Povodí Moravy (PMO) Petra Chmelaře voda zatopila například silnici mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Podle webu dopravniinfo.cz je silnice se zvýšenou opatrností průjezdná, provoz řídí policie. „Během poledne docházelo ve východní části našeho území ke slábnutí srážkové činnosti, která však během odpoledne postupně opět sílila. Zesílení srážek oddálilo kulminace některých vodních toků,“ uvedl Chmelař.

Na místech, kde jsou vodní nádrže, se podle něj zachytily povodňové průtoky. „Nádrže se v současnosti plní. Manipulace jsou řízené tak, aby nedocházelo k souběhu povodňových průtoků na přítocích,“ uvedl Chmelař. Vodohospodáři situaci monitorují i v terénu v zasažených oblastech. „Těžká technika je připravená případně zasáhnout. Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek,“ doplnil mluvčí.

Třetí povodňový stupeň platil ve středu ráno a pak znovu také odpoledne na říčce Bystřičce nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku. V podvečer klesla její hladina na druhý povodňový stupeň znamenající pohotovost. Ten před 18:00 platil také na Moravě v Kroměříži a Otrokovicích na Zlínsku, Dřevnici ve Zlíně, Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, Vláře ve Štítné nad Vláří-Popově na Zlínsku, Senici v Ústí na Vsetínsku, Bystřičce pod nádrží na Vsetínsku, Velké Stanovnici pod přehradou v Karolince na Vsetínsku, Ludkovickém potoce v Ludkovicích na Zlínsku a Luhačovickém potoce nad Luhačovickou přehradou na Zlínsku. Na řadě dalších řek a potoků v kraji evidovali hydrologové první povodňový stupeň značící bdělost.

Ve Zlínském kraji je nadále zataženo s deštěm, večer by měly srážky podle předpovědi ČHMÚ postupně slábnout. V noci a ve čtvrtek bude podle meteorologů v regionu zataženo, na většině území s občasným deštěm nebo mrholením. K ránu by mělo místy ubývat deště.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji ve středu večer stále platí třetí povodňový stupeň na pěti místech, a to na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou a v Přerově, na Olešnici v Kokorách na Přerovsku, na Romži v Polkovicích na Přerovsku a na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku. Na většině míst výška hladina stagnuje, zvyšování hladiny pociťují ještě nižší části povodí. Hasiči zasahovali u 170 událostí, stavěli protipovodňové hráze a čerpali vodu. Podle Povodí Moravy se voda rozlévá převážně mimo zastavěná území, na několika místech zaplavila komunikace.

Hasiči od rána zasahovali převážně na Přerovsku, poté i na ostatních tocích v kraji. „Vyjížděli jsme poté hlavně na Jesenicko a Olomoucko, kde začalo přibývat výjezdů hlavně v odpoledních hodinách. Večer byl vyhlášený 2. stupeň povodňové aktivity i na celém Prostějovsku. Na vytipovaných místech, které jsme vždy vybírali po dohodě se starostou obce, jsme stavěli protipovodňové bariéry z pytlů s pískem nebo mobilní hrazení,“ sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči v terénu čerpali vodu z rodinných domů, sklepů či lagun v okolí bytové zástavby. „Čistili jsme propustky i stavidla, odstraňovali jsme naplaveniny z koryt řek. Využili jsme velkokapacitní čerpadla či čerpací kontejnery. Plnili jsme pytle s pískem pro případ potřeby,“ doplnila mluvčí. V terénu byly desítky profesionálních i dobrovolných hasičů.

Třebůvka v Lošticích kolem 20:00 dosahovala 258 centimetrů, ohrožení je vyhlašováno při dosažení 220 centimetrů. Za poslední hodinu se údaje už příliš nezvyšují. Také Olešnice v Kokorách již stagnuje, ve 20:000 byla hladina vy výši 302 centimetrů, před hodinou o dva centimetry vyšší. Nepatrně se začala snižovat Bečva v Teplicích nad Bečvou, kolem 20:00 dosahovala 445 centimetrů. Vydatné srážky ještě zvyšují hladinu v místní části Přerova v Dluhonicích, kde je nyní 549 centimetrů, voda do nižších částí povodí stále dotéká. Stav ohrožení se vyhlašuje po dosažení výšky hladiny 530 centimetrů. Podobná situace je také na Romži v Polkovicích na Přerovsku, i tam hladina ještě stoupá. Večer dosahovala 282 centimetrů.

Druhý povodňový stupeň stále platí na toku ve Velké Bystřici na Olomoucku, na Romži ve Stražisku na Prostějovsku a ve Vrchoslavicích na Prostějovsku. Na mnoha dalších místech zvýšené hladiny toků dosáhly prvního stupně.

Na řadě míst voda stále komplikuje dopravu. Aktuálně je uzavřen most mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou, vozovku tam zaplavila voda. Stejně tak je neprůjezdný železniční podjezd v Tovární ulici v Přerově, podjezd v Hynčině na Šumpersku, ale i podjezd mezi Hněvkovem a Hoštejnem na Šumpersku. Uzavřena je kvůli povodní silnice 439 u obce Ústí na Přerovsku.

Situace komplikuje rovněž dopravu

Po objízdných trasách jezdí od rána kvůli zaplaveným silnicím autobusy na některých linkách u Teplic nad Bečvou na Přerovsku, ve Staré Červené Vodě na Jesenicku a u obce Lukavice na Šumpersku. Cestující musí počítat s případným zpožděním těchto linkových autobusů, informoval na webu Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

Voda kvůli vydatnému dešti zaplavila silnici I/439 z Teplic nad Bečvou do obce Ústí, takže tři autobusové linky tam jezdí po objízdných trasách. „Všechny zastávky budou obslouženy,“ stojí na webu KIDSOK. Záplavy poškodily most na silnici I/456 ve Staré Červené Vodě na Jesenicku. Dvě autobusové linky proto jezdí jinudy. Autobusy ale zastavují na všech stanovištích.

Zaplavena je také silnice III/31541 mezi obcemi Bohuslavice a Lukavice na Šumpersku. Vedení KIDSOK upozornilo, že spoje autobusové linky 933252 budou končit a začínat již v obci Bohuslavice. Spoje autobusové linky 932289 pak mají kvůli objížďce zhruba desetiminutové zpoždění.

Problémy jsou i na jiných místech Olomouckého kraje. Podle dopravních informací policie je například od časných ranních hodin zavřená zaplavená silnice 43911 u Hustopečí nad Bečvu na Přerovsku, se zvýšenou opatrností musejí řidiči projíždět kvůli vodě pod podjezdem na silnici 47 v Bělotíně na Přerovsku.

Problémy jsou i u Buku na Přerovsku, kde je částečně zatopený železniční podjezd. Uzavřena je silnice 49010 mezi obcemi Turovice na Přerovsku a Prusinovice na Kroměřížsku, je zaplavená.

Hodonínsko

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla v noci na středu ve Strážnici kvůli vydatným dešťům třetího povodňového stupně, který značí ohrožení. Stejný stupeň platí i na Bělé na přehradě v Boskovicích. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další některé toky v kraji jsou na prvním či druhém povodňovém stupni.

Velička ve Strážnici dosáhla třetího stupně krátce po půlnoci, vyhlašuje se při dosažení hladiny ve výši 310 centimetrů. Hladina se nejvýše vyšplhala na 318 centimetrů kolem 5:00 až 6:00, v 7:20 dosahovala 314 centimetrů. Bělá na přítoku do Boskovic dosáhla třetího povodňového stupně krátce po 5:00, vyhlašuje se při dosažení hladiny ve výši 85 centimetrů. Hladina toku v místě stále mírně stoupá, v 7:40 dosahovala 93 centimetrů.

Druhého povodňového stupně, který značí pohotovost, dosáhla Morava ve Strážnici, tam už ale hladina klesá k prvnímu stupni. Na druhém povodňovém stupni je i Litava v Brankovicích na Vyškovsku, také tam hladina už stoupat přestala.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, je aktuálně (8:00) Morava v Lanžhotě na Břeclavsku, Velička ve Velká nad Veličkou, Svitava v Bílovicích nad Svitavou či v Letovicích, Svratka ve Veverské Bítýšce nebo Haná ve Vyškově.

Hasiči na jihu Moravy v souvislosti s vydatným deštěm dosud vyjížděli k několika událostem. „Vyjížděli jsme především na Blanensko, částečně i Vyškovsko. Šlo o odčerpávání vody ze sklepa, čištění propustí či stavidel,“ řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Na jižní Moravě pršelo celé úterý i v noci na středu. Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňová pohotovost, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

Ústecký kraj

Meteorologové varují před vydatnými srážkami na některých místech v Ústeckém kraji. Na toku Mandava ve Varnsdorfu platí první stupeň povodňové aktivity, hladina přesáhla 90 centimetrů. 

Ve Šluknovském výběžku a v Děčíně platí výstraha před velmi vydatným deštěm s úhrny srážek až 80 milimetrů, hrozí další rozvodnění toků a řek. Hasiči od rána vyjeli k 11 událostem, šlo převážně o popadané stromy. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Srážky s úhrny kolem 40 milimetrů ve středu očekávají meteorologové v Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Chomutově a v Kadani. Místy nad 700 metry nad mořem by mohlo napadnout deset centimetrů mokrého sněhu. Na hřebenech hor může spadnout až 20 centimetrů sněhu. Těžký mokrý sníh může lámat stromy, uvedli meteorologové na webu.

„Od 4:48 do 7:46 vyjely jednotky v Ústeckém kraji na 11 míst, kde spadly stromy,“ řekl Marvan a doplnil, že v devíti případech popadaly stromy na vozovku. „V jednom případě spadl strom na telefonní kabel a v jednom na zaparkované osobní auto,“ uvedl mluvčí. V Ústí nad Labem v ulici Jindřicha Plachty čerpali hasiči vodu z ulice.

Liberecký kraj

Vydatné deště zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na třetím stupni jsou Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici III. třídy z Boleslavi do Černous. Jinak se voda z řeky rozlila do polí. „Dá se říci, že máme kulminace na řece, čekáme, co bude dál,“ řekl  po 15:00 velitel dobrovolných hasičů z Višňové Lubomír Erban. 

Na druhém stupni je Jizera na Semilsku a na prvním řeka Nisa v Liberci, potok Jeřice v Mníšku u Liberce a pod první se vrátila Kamenice v Plavech na Jablonecku.

„Monitorujeme jednotlivé toky. Na některých místech jsou zaplavané sklepy a zahrady, řešili jsme i ucpané propustky a kanalizaci,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Podle ní měli hasiči kolem 35 výjezdů, zejména v noci a ráno. V noci vyjížděli hlavně k popadaným stromům, přes den byly zásahy spojené se vzestupem vody. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci a ve středu se nejspíš už nerozjede. V noci poprvé od jara v kraji na vrcholcích hor sněžilo, silnice jsou ale mokré. Sníh leží například na Lysé hoře nad krkonošskou Rokytnicí nad Jizerou.

V kraji nejvíce pršelo v Jizerských horách, od úterního odpoledne tam místy napršelo už téměř 100 milimetrů, déšť ale postupně slábne. Výstraha meteorologů před vydatným deštěm pro Frýdlantským výběžek platí do středeční půlnoci. Smědá je na třetím stupni ve Višňové a v Předláncích, za dopoledne řeka vystoupala o dva metry. V Předláncích bylo maximem 259 centimetrů, v 15:00 byla hladina o dva centimetry níže. 

Extrémní povodeň s minimálně padesátiletou vodou nastává při 335 centimetrech, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Na třetím stupni je i Řasnice ve Frýdlantu. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu tam byla v 15:00 na 122 centimetrech, což je dva centimetry nad hranicí pro třetí povodňový stupeň. Maximem tam bylo ve středu 126 centimetrů.

Zvedla se také Jizera na druhé straně Jizerských hor. Ve 12:00 byla v Jablonci nad Jizerou na 200 centimetrech, což je deset centimetrů pod třetím stupněm, a pak začala mírně klesat. V 15:00 byla na 192 centimetrech. Na prvním stupni je Jizera v Dolní Sytové a Železném Brodě. Nisa v Liberci se v posledních hodinách drží stabilně kolem 90 centimetrů, což značí také bdělost. Druhý stupeň nastává při 125 centimetrech.

Komplikace působil hlavně v noci i silný vítr. Polámal stromy a od rána kvůli němu nejezdí kabinová lanovka na Ještěd. „V noci foukalo nahoře kolem 30 metrů (108 kilometrů v hodině), ráno kolem 25 metrů (90 km/h),“ uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Přípustných pro provoz lanovky je 58 kilometrů za hodinu, pak už je nebezpečný.

Moravskoslezský kraj

V kravařské části Dvořisko na Opavsku hrozí, že se řeka Opava vylije z břehů. Vedení města připravuje evakuaci obyvatel stovky domů a tuto možnost nyní lidem nabízí, řekla starostka města Monika Brzesková. Hladiny řek v Moravskoslezském kraji stoupají od úterního večera. „Situaci monitorujeme už od noci. Hladina řeky je podle našeho čidla na třetím stupni. Už byla uzavřena komunikace vedoucí přes Dvořisko,“ řekla starostka.

Dodala, že s hasiči a policisty vedení města obešlo všechny obyvatele ohrožené části. „Všem jsme nabízeli evakuaci. Musíme zjistit, kolik lidí by tuto možnost využilo,“ řekla. Dodala, že s evakuací pomohou hasiči. Místní můžou hasiče využít i při stěhování nábytku a dalších věcí z nižších pater svých domovů do vyšších.

Podle starostky lze očekávat, že zájem o evakuaci bude malý. „Vycházíme z toho, jak to bylo v minulosti. Obcházíme ale všechny. Zjistíme situaci a všem předáme kontakty na povodňovou linku, kterou jsme zřídili,“ řekla.

Místostarosta Martin Schwarz okolo 16:00 dodal, že hladina řeky se zatím ještě drží na úrovni, která neohrožuje domy. „Řeka se vylila do polí. V zastavěné části se nám do sklepů tlačí spodní voda,“ řekl. Podle něj do situace, kdy by se voda dostala mezi domy, by hladina musela stoupnout ještě o několik desítek centimetrů. „Záleží, jak moc bude pršet. A jak se bude odpouštět přehrada Kružberk,“ řekl. Evakuace tak ještě nemusela začít, dodal. „Jsme ale připraveni,“ řekl místostarosta.

Situaci v Kravařích sleduje i Povodí Odry. „Dvořisko je lokalita, kde vylití hrozí pravidelně. Nyní na řece Opavě máme třetí povodňový stupeň v Držkovicích, v Opavě a v Děhylově. Předpokládáme, že hladina řeky v Kravařích bude vinou dotoku od Opavy ještě mírně stoupat,“ řekla mluvčí povodí Šárka Vlčková.

Vydatné noční deště zvedly hladiny řek na mnoha místech severní Moravy. Na osmi místech Moravskoslezského kraje platil odpoledne třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Pršet má přestat až ve čtvrtek. Na některých místech se podle hasičů voda dostala do sklepů domů. Omezila i provoz na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku a na řadě dalších komunikací. Hasiči v souvislosti s počasím evidují více než 400 výjezdů.

Královehradecký kraj

Vzedmuté hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly ve středu odpoledne klesat. Na poklesu byla Stěnava na Náchodsku, která v profilu Meziměstí ve středu ráno krátce překročila i třetí povodňový stupeň. Vpodvečer byl na Stěnavě první až druhý stupeň. Na poklesu byla při trvajícím prvním stupni Divoká Orlice v Orlickém Záhoří, vyplývá z dat Povodí Labe.

První stupně povodňové aktivity byly ve středu vpodvečer na Bělé v Jedlové v Orlických horách, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, Metuji v Krčíně, Dědině v Cháborech a na Labi ve Špindlerově Mlýně.

„Na horních a středních úsecích zasažených vodních toků probíhají kulminace, případně dochází již k pozvolnému poklesu průtoků. Výraznější vzestup hladin během noci předpokládáme na dolních úsecích zasažených vodních toků a vlivem postupného dotoku následně i na Labi,“ uvedl vedoucí dispečinku hradeckého ústředí Povodí Labe Jiří Petr.

V horských oblastech Královéhradeckého kraje za posledních 24 hodin napršelo 30 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Ve středu večer má být v kraji zataženo až oblačno, místy se čeká občasný déšť nebo mrholení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.