Lidovky.cz

Česko

Z centra Prahy se stalo bojiště. Policie s chuligány válčila o Staromák, řež na náměstí vyvolalo 400 radikálů

Demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Aktualizujeme
Praha - Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která se v neděli konala na pražském Staroměstském náměstí, se po oficiálním ukončení akce zvrhla v bitku s policií. Část protestujících z řad fotbalových fanoušků se pokusila prolomit policejní kordon a na policisty házela pyrotechniku. Policie nasadila vodní dělo a některé z útočníků zadržela. Nejméně 20 lidí včetně policistů utrpělo zranění. Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, ačkoliv povolený počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku.
  13:30aktualizováno  19:03

Změřte si IQ, radil jim Zeman. Kdo stojí za nedělní stávkou, kterou si přivlastnili sportovní chuligáni?

„Policisté zakročili až v okamžiku, kdy došlo k porušení zákona ze strany některých účastníků. Porušení Usnesení vlády ČR bylo řádně zadokumentováno a bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu k vyřešení,“ uvedl na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

„Podle prvotních informací by na místě mělo být zhruba 20 zraněných osob, jedná se i o policisty. Zranění by měla být lehčího charakteru způsobená právě potyčkami nebo zasažením slzným plynem,“ řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Na místě zasahovalo několik záchranářských posádek a vůz pro mimořádné situace Atego, záchranáři aktivovali traumaplán.

Podle policejního prezidenta Martina Vondráška stálo na počátku konfliktu 400 radikálů hlásících se k fotbalovým klubům. Uvedl to na České televizi. „Šlo o bezdůvodné napadení,“ tvrdí. Policie zásah odkládala, protože nechtěla porušit právo shromaždovat se daného Ústavou. 

Demonstrace v Praze.
Demonstrace chuligánů na Staroměstském náměstí.

Nejdramatičtější potyčky trvaly zhruba hodinu. Po ukončení demonstrace nejprve hooligans začali odpalovat dělobuchy a náměstí se zahalilo do kouře z dýmovnic. Samotný konflikt poté započal v ústí do Kaprovy ulice, která je nejbližší spojnicí k sídlu Úřadu vlády ve Strakově akademii. Někteří z účastníků protestu nahlas vyhlašovali svůj úmysl k vládní budově dojít. Jiným zase vadilo, že policie „omezuje jejich svobodu“, když odchod z náměstí umožnila jen částí ulic. Na policisty tak začaly létat lahve, odpadkové koše i petardy.

Do potlačení nepokojů se zapojili těžkooděnci, psovodi, jízdní policie a vodní dělo, které většinu výtržníků vytlačilo k orloji. Policisté na místě zatýkali nejaktivnější účastníky střetu, kteří kladli odpor nebo například útočili proti policejním vozům či koním.

171831 oct 20

Na náměstí i tak nadále zůstávalo několik stovek lidí, ačkoliv je policie vyzývala k opuštění prostoru. Skandovali vulgární hesla proti ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi i proti policistům - například „jebat Prymulu“, „ubožáci“ nebo „ACAB“ (All Cops Are Bastards - všichni policajti jsou parchanti) a zákrok si zblízka nahrávali na mobilní telefony.

Již před začátkem demonstrace zajistila policisté v souvislosti s protestem téměř 50 lidí. Měli u sebe pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky i střelnou zbraň, uvedla policie na Twitteru.

Demonstraci organizoval občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Původně počítal s dvouhodinovým programem, akci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení demonstrace z toho důvodu, že počet účastníků několikanásobně překročil 500. 

Průběh demonstrace byl předtím poklidný, řečníci mimo jiné kritizovali vládu a vyzývali k její rekonstrukci. Někteří účastníci však provolávali i nacionalistická hesla. Organizátor je opakovaně nabádal k dodržování protiepidemických opatření, například k vytvoření rozestupů. Žádal je také, aby se nenechali strhnout k násilnostem a děkoval policii za její přístup.

Magistrát vyzval k ukončení nedělní demonstrace kritiků protikoronavirových opatření vlády na Staroměstském náměstí z toho důvodu, že se jí účastnilo násobně víc lidí, než bylo povolených 500. Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz ČTK uvedl, že podle jeho informací tam bylo zhruba 2000 lidí, ale nemusí jít o konečné číslo.

„Policie hned na začátku upozornila svolavatele a poučila ho, že se tam porušují nařízení, načež se dostavili zástupci magistrátu, kteří toho svolavatele vyzvali k ukončení akce. A svolavatel slíbil, že akci do několika minut ukončí, což se stalo,“ uvedl Hofman. Kromě toho, že bylo porušováno nařízení nosit roušku a dodržovat rozestup, byl překročen limit 500 účastníků. Svolavatel přitom dopředu oznámil, že se do tohoto limitu vejde.

„Nejsem rád, že zdravotníci budou mít práci navíc. Zákon ale neumožňuje preventivní zákazy demonstrací. Pracovníci magistrátu na místě vyzvali svolavatele k ukončení akce poté, co došlo k porušení podmínek jejího pořádání. Ten výzvu uposlechl,“ komentoval na twitteru dnešní dění v centru Prahy její primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V sobotu se kvůli koronavirovým opatřením sešlo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Podle deníku se ve slovenské metropoli sešlo přibližně 400 až 500 lidí.

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly od středy na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce.

Slovenští chuligáni protestovali proti rouškám vrháním kamenů a láhví, policie zasáhla. Zopakuje se to v Praze?

 Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Od pondělí jsou zrušeny volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se ještě před týdnem mohly hrát bez diváků. Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce nebo třeba zápasy fotbalových týmů v Evropské lize.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.