Lidovky.cz

Česko

V úterý přibylo takřka dvanáct tisíc potvrzených nakažených, jde o nejvyšší denní nárůst

Oddělení klinické mikrobiologie na Bulovce, testy na Covid-19. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 000 nakažených. Většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných ale přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 1619 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
  6:35

Od března odhalily laboratoře v Česku 193 946 případů koronaviru. Denní nárůsty se zvyšují zejména v poslední době. Za uplynulých sedm dní přibylo více než 64 000 potvrzených případů, tedy téměř třetina z celkového počtu. Z nemoci se dosud v České republice vyléčilo 79 108 lidí.

Podle aktualizovaných údajů ministerstva zemřelo v pondělí s covidem 97 lidí, což je zatím nejvyšší počet obětí za jeden den. Od pátku do neděle připadá na každý den 71 úmrtí, v úterý je zatím zaznamenáno 42 zemřelých. Tyto údaje se většinou ještě zpětně mění.

Kapacita pro pacienty s COVID-19 je nyní vyčleněna na celkem 10ti pracovištích...
Pro zdravotníky je to emočně velmi těžké. Od jara “jedou” v podstatě jen covid...

Zvyšuje se také podíl nakažených z celkového počtu testovaných. Od pátku 9. října do pondělí 19. října podíl pozitivních testů s jedinou výjimkou vždy přesáhl 25 procent. Před tímto obdobím se to nestalo ani jednou. Úterní bilanci testů zveřejní ministerstvo dnes vpodvečer.

Nejvýrazněji nyní přibývá nakažených na Zlínsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo zhruba 881 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v okrese Prostějov, a to více 770. Přes 700 případů na 100 000 obyvatel odhalily laboratoře ještě v okresech Plzeň, Plzeň-sever, Plzeň-jih a Uherské Hradiště.  V Praze je na 100 000 obyvatel téměř 523 případů nákazy.

V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku mají členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své rodiny. Současně musí mít lidé zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách budov kromě domácnosti nebo ubytování, také ve vozech a na nástupištích hromadné dopravy.

Prymula: Vrchol pandemie bude mezi 3. a 11. listopadem. Ministr zvažuje ještě přísnější opatření

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý ve Sněmovně prohlásil, že i za současných restrikcí je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho a platná omezení se často nedodržují. Největší nápor na zdravotnický systém očekává mezi 3. a 11. listopadem. Opatření podle něj zřejmě ještě zpřísní.

Situace v hlavním městě

V Praze odhalily laboratoře v úterý 1571 případů koronaviru. Je to nejvíce od začátku epidemie, dosud se denní nárůst ani jednou nedostal přes 1400 případů. Od března se v hlavním městě nakazilo 33 626 lidí, vyléčilo se jich 15 008, obětí je 265. V Praze tak aktuálně je 18 353 lidí s prokázanou nemocí covid-19. 

V posledních osmi dnech byl denní nárůst v hlavním městě sedmkrát vyšší než 1000 případů. Jedinou výjimkou byla neděle, kdy se ovšem testuje méně. Za uplynulých osm dní tak v Praze přibylo více než 9300 potvrzených případů koronaviru.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. Přesto ale roste i počet úmrtí s covidem-19. V minulém týdnu zemřelo v metropoli 48 lidí, přičemž v pátek bylo 11 úmrtí, což je dosud nejvíce. Na tento týden připadá zatím sedm obětí. Tyto údaje se ale mohou ještě zpětně změnit.

Policii klátí vir, za tři dny vyřadil ze služby bezmála tisícovku členů sboru. Důvod k obavám zatím není, vzkazuje

Problémy v Praze kvůli koronaviru mají také například strážníci nebo hasiči. Pražské městské policii se v posledním týdnu zdvojnásobil počet zaměstnanců nakažených covidem. V pondělí evidovala 26 nakažených, většina jsou strážníci. Zvýšil se rovněž počet zaměstnanců v karanténě.

Hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním možném počtu. Přijímají proto opatření, jak zajistit akceschopnost sboru a bezpečnost ve městě. Připraveny pomoci jsou jednotky dobrovolných hasičů, v záloze jsou krizové scénáře při dalším zhoršení situace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.