Lidovky.cz

Česko

Známé přišla esemeska, že je pozitivní, i když frontu na test nevystála. Průvodce nejrozšířenějšími hoaxy o covidu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Server Lidovky.cz přináší výčet těch nejčastějších hoaxů, které se mezi lidmi šíří v souvislosti s pandemií koronaviru.
  19:30

Na test nedorazil, přesto přišla SMS
Jedná se o hojně šířené příběhy lidí, kteří se jdou nechat otestovat na covid, ale dlouhé čekání vzdají a otestovat se nakonec nenechají. Přesto jim ale druhý den přijde informační SMS o tom, že jsou pozitivní. „Tyto falešné zprávy se začaly masově šířit v polovině září a představují zajímavou kolektivní reakci na společenskou únavu z druhé vlny pandemie a souvisejících chaotických vládních opatření,“ upozornil etnolog Petr Janeček. Podle něj jde o aktuálně nejrozšířenější dezinformaci. 

O tom, že se jedná o hoax, tedy falešnou zprávu, informoval na sociálních sítích například poslanec Dominik Feri (TOP 09), server Manipulátoři.cz nebo hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Nikdo z autorů těchto příspěvků nebyl podle Maniulátorů totiž schopen ukázat SMS zprávu od hygieny či říct, komu konkrétně se tato událost přihodila.

Tenhle hoax je poslední dobou mimořádně populární. Na to, že jde o absolutní nesmysl poukázal např. web manipulatori.cz, který mohu na ověřování doporučit.

Příběh nedává smysl z důvodu, že k registraci a přiřazení konkrétní osobě s žádankou dochází až přímo před testem.

Serveru iRozhlas.cz to popsala pražská hygienička Jágrová: "Je to absolutní nesmysl, protože jestliže čekáte ve frontě, tak se registrujete, až na vás přijde řada. V tu dobu tam máte většinou vytvořenou žádanku. Žádanku vám zadal praktický lékař, u kterého jste registrován, nebo hygienická stanice. K té žádance se musí přidat výtěr. Bez toho se materiál nedokáže zpracovat. Pokud se k žádance nepřidá výtěr, tak tam ta žádanka ve virtuálním prostoru visí a nějak se s ní nemanipuluje. Není vůbec reálné, aby došlo k něčemu takovému."

Z webu Manipulatori.cz dále: "Pokud je člověk vyzván hygienou, že se setkal s rizikovým kontaktem, nebo je zaregistrován lékařem v systému e-žádanek, absolvovat test musí povinně. „Představme si situaci, kdy hygienici pošlou potenciálně nakaženého člověka na test a zanesou ho do systému Chytré karantény. On ale na odběr nedorazí. V tom případě to zjistíme ve chvíli, kdy karanténu ukončujeme. Pokud neuposlechne, tak se může vystavit pokutě. Karanténa je povinná," popsala mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Není možné se jen tak nedostavit."

Podobný hoax se šířil na Slovensku. Autorka hoaxu příspěvek smazala, kontaktovala policii a omluvila se. Příspěvek se ale šíří stále dál.

11. října 2020 v 13:33, příspěvek archivován: 27. října 2020 v 16:25

Přestože se jedná o hoax, na konci října se stal skutečností. Zatím neznámí hackeři totiž napadli systém pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Plzeň a odesílali z něj falešné informace o výsledcích testů i lidem, kteří testováni vůbec nebyli. „Realita tak předstihla fikci. Nic to ale nemění na tom, že městská legenda tu byla první a hackeři se jí, jak už to tak často bývá, pouze inspirovali,“ míní etnolog Petr Janeček.

Aplikace eRouška slouží ke sledování obyvatel
Lidé se bojí, že z principu tato aplikace dokáže sledovat jednotlivé občany a hlásit jejich případnou pozitivitu na hygienické stanice. Aplikace jako taková však nezpracovává žádné osobní údaje, a tak není možné určit polohu žádného z uživatelů. I rozhodnutí o vložení kódu, díky kterému aplikace pracuje s informací, že je uživatel pozitivní, zůstává na každém z uživatelů.

‚Proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci.‘ Mezi Čechy kolují falešné zprávy, část jim věří, ukázal průzkum

Tato aplikace je pouhým rozhraním pro systém Exposure Notification, společně vyvinutý a vestavěný firmami Apple a Google do operačních systémů iOS a Android. Systém Exposure Notification používá pro své fungování Bluetooth LE, kterým v pravidelných intervalech skenuje přítomnost jiných Bluetooth zařízení v okolí se zapnutou aplikací navázanou na systém Exposure Notification. Tou aplikací může být eRouška nebo jakýkoliv její ekvivalent vyvinutý jinou zemí,“ uvádí na svém webu Manipulátoři.cz

Více informací o tom, jak aplikace eRouška funguje, si můžete přečíst v článku.

V Česku pozitivní, v Německu negativní
Za tímto novým hoaxem stojí hvězda české dezinformační scény Jiří Černohorský. Ten se snaží svých skoro 6 tisíc sledujících přesvědčit o tom, že jistému Josefovi Krajovi vyšel český test na covidové onemocnění pozitivní, německý test o den později už negativní. Zjevná fotomontáž vyplývá například z toho, že jako uvedená pojišťovna je zadána ta s kódem 501: žádná taková v České republice však není.

Prémie za covidovou smrt
Třetí nejsdílenější zářijový hoax převzaly například i Parlamentní listy. Ten informuje o zhruba osmasedmdesátileté babičce, jež při cestě z koupelny upadla a zemřela. Když se podle zdroje, jímž má být „známý“ uživatelky Šárky Bajerové, dostavil doktor, bez kontroly uvedl, že paní zemřela na koronavirus. „Pak lékař uvedl: Pokud podepíšu, že tato žena zemřela na koronu, pak dostanu kremace mrtvých bezplatně. Moje žena řekla ne,“ citovaly Parlamentní listy údajnou korespondenci Bajerové „známého“, jenž nemá žádné jméno.

Hoax se po internetu šířil v množství variant, vždy šlo však o to, že zemře-li někdo v Německu, uvádějí lékaři automaticky jako příčinu smrti covid-19. Pokud na tento scénář rodina přistoupí, měla by „při vyzvednutí těla na patologii“ dostat finanční odměnu, či bezplatný pohřeb.

Ve všech těchto příbězích však chyběly jakékoliv konkrétní zdroje. Podle serveru Hoax.cz si navíc ani v Česku, ani v Německu příbuzní nevyzvedávají těla na patologii a covid není udáván jako příčina smrti.

Hromadění oxidu uhličitého pod rouškou zabije děti
„Jak dlouho budeme čekat, než zkolabuje řidič autobusu díky vdechování CO2 (oxid uhličitý) ??? CO2 - je toxický pro lidský organismus a hromadí se v těle díky používání roušek a kolaps je nevyhnutelný!!!,“ píše na svém facebookovém profilu Petr Kovář.

Dále se snaží cílit na rodiče, jimž vytýká, že až řidič autobusu s rouškou nabourá kvůli kolapsu i s jejich dětmi, bude to jen jejich vina - neměli totiž víc odvahy a kritického přístupu.

Hoax je však nesmyslný, zdravotníci například v listu Healthline podotýkají, že molekuly CO2 jsou mnohem menší než mezery ve tkanině ústenky jakéhokoliv typu.

Virus v informační válce. Poplašné zprávy o koronaviru šíří na sociálních sítích tisíce účtů s původem v Rusku

Čipování populace
Podle této dezinformace připravuje stát nucené očkování populace jako nástroj kontroly společnosti. Zdroje tohoto hoaxu uvádí, že spolu s vakcínou se do těla dostanou nanočipy, které poslouží k elektronické identifikaci obyvatel.

„Konspirační teorie o připravovaném nuceném či plošném očkování v souvislosti s koronavirem jsou velmi často propojovány s dezinformačními narativy o ‚utajených záměrech elit a očkování jako prostředku k nastolení totalitní světovlády‘. Těží především z často iracionálního přesvědčení některých lidí, že je očkování nejen neúčinné, ale dokonce i nebezpečné,“ uvedlo na pravou míru ministerstvo vnitra na jaře.

Obdobným hoaxem, který se ujal spíše v zahraničí je ten, který tvrdí, že čip je do těla zaveden během odebírání vzorku z nosu. „Facebookový přítel z Anglie byl na testech na covid-19 asi před měsícem. Dlouho ho pak bolel nos a občas se mu z něj spustila krev. Z té nosní dírky, kde mu dělali takzvaný stěr. A jednou, když se u televize šťoural v nose, vytáhl si mikročip,“ popisuje příběh uživatel Facebooku. 

Právě s těmito hoaxy je pak často spojováno jméno Billa Gatese, který se na jaře nechal slyšet, že „jednou bude existovat digitální certifikát, který ukáže, kdo byl testovaný, kdo se uzdravil a kdo se nechal naočkovat“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.