Lidovky.cz

Krevní plazmou proti koronaviru. Vyléčení mohou dárcovstvím zachránit život, nemocnice je prosí o pomoc

Česko

  5:00
Praha - Vyléčení z koronaviru mohou jiným nemocným zachránit život. Stáčí, když darují svou krevní plazmu s potřebnými protilátkami. Nemocnice akutně hledají dárce, zásoby docházejí. V Česku je aktuálně patnáct míst, kde lze rekonvalescentní plazmu odebrat.

Lékařka plicního oddělení JIP ve Fakultní nemocnici v Plzni. foto: Dan MaternaMAFRA

Pětadvacetiletá Michaela byla vždy zvyklá pomáhat druhým, proto neváhala a rozhodla se po prodělání nemoci covid-19 darovat svou krevní plazmu. V těle má totiž potřebné protilátky. Podání takzvané rekonvalescentní plazmy je jednou z možností, jak nemocné s koronavirem léčit. Vzhledem k tomu, že hospitalizovaných s těžkou formou covidu přibývá, lékaři vyzývají vyléčené, aby přišli krevní plazmu darovat. Nemocnicím akutně chybí.

Jako první začala s léčbou covidových pacientů pomocí této metody Thomayerova nemocnice v Praze. „Plazmu s vytvořenými protilátkami jsme zatím odebrali přibližně 75 dárcům a vydali jsme ji k léčbě 48 pacientů, kteří byli hospitalizováni buď na plicní klinice, anebo na anesteziologicko-resuscitační klinice,“ řekl webu Lidovky.cz její mluvčí Petr Sulek.

Darovat krevní plazmu mohou lidé nejdříve čtrnáct dní po vyléčení z koronaviru. Nesmí jít ovšem o jedince, kteří někdy v minulosti dostali transfuzi krve. Ženy mohou podstoupit odběr navíc jen v případě, že nikdy neporodily.

Máte covid? Návod, jak snížit riziko nákazy ostatních členů domácnosti

„Po transfuzi a těhotenství se v těle tvoří protilátky proti bílým krvinkám, kvůli těmto protilátkám nelze použít plazmu pro přímé podání pacientům,“ vysvětlil primář transfuzního oddělení ve Fakultní nemocnici Hradec Králové Vít Řeháček. 

I na jeho oddělení probíhá odběr rekonvalescentní plazmy, podle odhadů přišly do nemocnice prozatím darovat potřebnou složku krve s protilátkami desítky lidí. V Královéhradeckém kraji je hradecká nemocnice jediným pracovištěm, kde lékaři plazmu odebírají. Zdravotnické zařízení proto zásobuje i jiné krajské nemocnice.

„Dobrý skutek“

Po celém Česku je zhruba patnáct transfuzních zařízení, kde plazmu od vyléčených dárců odebírají. Třeba v pondělí se na seznam přidala Fakultní nemocnice Plzeň. „Zatím k nám přišlo na test protilátek cca 40 občanů, z toho 35 je vhodných a proběhlo 10 odběrů covidové plazmy,“ řekla pro Lidovky.cz její mluvčí Gabriela Levorová.

NEMOCNICE, KDE JE MOŽNÉ PLAZMU DAROVAT

  • Thomayerova nemocnicev Praze
  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Fakultní nemocnice Olomouc
  • Krajská nemocnice Liberec
  • Krajská zdravotní Ústí nad Labem
  • Slezská nemocnice v Opavě
  • Ústřední vojenská nemocnice Praha
  • Krajská nemocnice Tomáše Bati
  • ve Zlíně
  • Všeobecná fakultní nemocnice
  • v Praze

  • Nemocnice České Budějovice
  • Fakultní nemocnice Brno
  • FN Královské Vinohrady
  • Ústav hematologie a krevní transfuze
  • Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • Fakultní nemocnice Plzeň

Medici vyrazili do boje s covidem. Školy jim ale zkoušky neodpustí, místo toho si mohou přijít na hezké peníze

Mezi dárce v Thomayerově nemocnici se zařadil i student medicíny Šimon Tesař. „Chtěl jsem udělat dobrý skutek a někomu pomoci. Zároveň jsem byl zvědavý, jestli mám skutečně vytvořené protilátky,“ uvedl pro Lidovky.cz. Darovat plazmu přišel do pražské Krče již dvakrát, poprvé v květnu a pak v září.

„V tuto chvíli opravdu urgentně sháníme dárce, plazmy je nedostatek a pacienti přibývají,“ apeloval mluvčí Sulek. Všechny oslovené nemocnice uvádí, že zásoby jsou skutečně omezené a každý dárce zdravotnickému systému velmi pomůže.

Těžší průběh, více protilátek

V případě odběru rekonvalescentní plazmy je lepší, když dárce prodělal těžší formu covidu. „A to kvůli vyššímu objemu vytvořených protilátek v těle,“ vysvětlil Sulek. Odběr trvá zhruba 45 minut a podle doktorů není nikterak bolestivý. Lékaři při jednom „sezení“ odeberou přibližně 700 až 800 mililitrů krevní plazmy. Záleží na hmotnosti člověka. Tato porce vystačí přibližně pro jednoho a půl pacienta. Plazma se po odebrání otestuje na množství přítomných protilátek a pak se zmrazí. Vzhledem k jejímu nedostatku ale nevydrží v mrazicích boxech moc dlouho.

Krevní plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je ovšem čtrnáct dnů. Jednou z podmínek je také to, že dárce musí být plnoletý a mladší 65 let. Musí být v dobré kondici a splňovat všeobecné podmínky dárcovství, mezi něž kupříkladu patří, že v minulosti neprodělal žloutenku typu B či C a nebere drogy. Odběr plazmy lze podstoupit minimálně šest měsíců od nového tetování či piercingu.

Lékaři při procesu využívají plazmaferetický přístroj a plazmu odebírají stejně jako krev, tedy přes žilní přístup. Člověk se nemusí obávat následného vyčerpání. „Dárci všeobecně odběry plazmy zvládají velmi dobře. Někdy se dárce může cítit sláb, ale tento stav se rychle upraví, takže doprovod k odběru není nutný,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Trend poklesu nakažených v ČR pokračuje. V sobotu přibylo 6711 případů, před týdnem jich bylo o tisíc více

Do tamního Krevního centra přichází zhruba deset dárců rekonvalescentní plazmy týdně. „Prozatím bylo vyexpedováno 177 vaků s plazmou pro pacienty ve Fakultní nemocnici Ostrava, ale také pro pacienty z dalších nemocnic v Moravskoslezském kraji,“ přiblížila Petlachová. V ostravské fakultní nemocnici lékaři potřebnou krevní složku s protilátkami podali zatím 46 pacientům.

Jít příkladem se rozhodli i mnozí politici, kteří prodělali koronavirus. Darovat krevní plazmu přislíbila třeba poslankyně Karla Šlechtová (za ANO) či vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.