Lidovky.cz

Žáci 1. a 2. tříd ZŠ se do škol vrátí 18. listopadu, řekl Plaga. Ve třídách budou povinné roušky

Česko

  13:14aktualizováno  17:36
Praha - Žáci prvních a druhých tříd základních škol, kteří mají nyní kvůli epidemii koronaviru stejně jako ostatní děti výuku na dálku, se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. Speciální základní školy pro handicapované se příští středu otevřou pro všechny ročníky. V základních a středních školách se navíc zájemcům umožní prezenční individuální konzultace. Na středečním briefingu v Poslanecké sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

S výjimkou speciálních a mateřských škol budou od 18. listopadu pro děti i učitele ve školách povinné roušky i ve třídách. Bude platit zákaz zpěvu a tělocviku a mělo by se často větrat, řekl Plaga. Třídy se po návratu do škol nebudou muset dělit do menších skupin, jako to bylo na jaře. Děti z různých tříd by se ale neměly potkávat, řekl ministr. Za dodržení této podmínky se podle něj pro žáky prvních a druhých tříd od příští středy obnoví rovněž fungování školních družin.

Když se bude epidemie vyvíjet jako dosud, žáci 1. a 2. tříd by se mohli do škol vrátit 18. listopadu, uvedl Babiš

Na twitteru ministr doplnil, že v malotřídních školách se s prvňáky a druháky budou moct do tříd vrátit i starší žáci z prvního stupně. To se podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové vztahuje třeba i na smíšené Montessori třídy, kam chodí s nejmladšími žáky i třeťáci. Obnovena bude také prezenční výuka v základních školách při výchovných a diagnostických ústavech a školách pro dlouhodobě nemocné při zdravotnických zařízeních. Pro ostatní žáky podle Plagy bude zatím pokračovat povinné vzdělávání distančním způsobem.

Školy se kvůli zhoršení epidemické situace začaly zavírat postupně v první polovině října. Základní školy přešly na výuku na dálku úplně od 14. října. Speciální školy se zavřely 2. listopadu, kdy se původně podle slibu bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) měli vrátit do lavic žáci prvního stupně základních škol. Otevřené jsou nyní jen školky. Kvůli pokračující epidemii byl návrat školáků nakonec odložen.

Znovuotevření škol by mělo vycházet z modelu pro uvolňování nebo zpřísňování opatření, který bude mít pět stupňů. Tabulku, podle níž se bude o školách rozhodovat, chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představit v pátek. Nový systém podle něj bude počítat s tím, že pro první a druhé třídy a ve speciálních školách bude možná prezenční výuka i při nejvyšším stupni protiepidemických opatření.

Pravděpodobnost návratu všech žáků a studentů do škol do Vánoc, odmítl Blatný odhadovat. Vše podle něj bude záležet na vývoji epidemické situace, kterou může ovlivňovat chování lidí. „Já bych si návrat dětí do škol samozřejmě přál,“ řekl. Vyzval proto veřejnost k dodržování protiepidemických opatření. Podobně se vyjádřil i Plaga.

Podzimní vlna: kde se stala chyba? Rodí se tým, který má zjistit příčiny prudkého nárůstu covidu-19

Ministr školství doplnil, že zřizovatelé by měli vybavit školy hygienickými potřebami a ochrannými pomůckami. Podle něj to patří k jejich povinnostem, protože dostávají z rozpočtového určení daní přes 14 miliard korun ročně. Každý zaměstnanec v mateřských, základních a středních školách dostal již dříve od státu deset respirátorů, celkem jich stát poslal do škol 2,9 milionu.

Návrat do škol by podle Plagy měl platit i pro děti, které doma žijí s někým, pro koho je nákaza covidem-19 riziková. Rodiny podle něj mohou mít také individuální vzdělávací plán a využívat možností konzultací ve škole. Dodal, že si ale neumí představit, že by někdo chtěl dítě držet pořád jen doma.

Školy a pandemie covidu

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila kvůli koronaviru od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i na vysokých školách.

20. dubna - Vysoké školy se v omezené míře otevřely pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Mohly se také konat individuální konzultace či zkoušky.

11. května - Do škol se mohli vrátit studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria (ve skupinách nejvýše 15 žáků). Ve stejných skupinách se mohli vrátit žáci 9. tříd základních škol, ale výhradně pro účely přípravy na přijímací zkoušky, dále studenti všech ročníků vysokých škol.

25. května - Do základních škol se po dvouapůlměsíční pauze začali vracet žáci prvního stupně. Docházka byla ale až do konce školního roku dobrovolná a provázela ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, učitelé dál vzdělávali na dálku.

1. června - Maturanti začali psát didaktické testy (matematika, francouzský či anglický jazyk) státních maturit. Mohlo začít též praktické vyučování na středních školách a konzervatořích. Do speciálních škol se mohli vrátit děti se zdravotním postižením.

2. června - Maturanti začali psát didaktické testy z českého jazyka a literatury, německého, španělského či ruského jazyka. O den později mohli někteří ze studentů složit těžší test z matematiky, který není součástí povinné státní maturity.

8. června - Začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy na čtyřleté obory. Na konzultace či na třídní hodiny se do škol mohli vrátit žáci druhých stupňů základních škol.

9. června - Konaly se přijímací zkoušky na víceletá gymnázia.

10. června - Na řadě středních škol začaly ústní státní maturity a maturitní zkoušky na úrovni škol. Nejzazším termínem konání byl 17. červenec, termíny určovali ředitelé škol.

22. června - Některé ze škol začaly předávat žákům vysvědčení. Školní rok oficiálně skončil 30. června.

28. července - Ministr školství Robert Plaga (ANO) sdělil, že nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla.

20. srpna - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že ve školách nebudou od 1. září povinné roušky, zavedou se jen tehdy, když se zhorší situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí covid-19. Vojtěch původně oznámil, že roušky se budou muset nosit mimo jiné i ve školách mimo třídy.

25. srpna - Ministerstvo školství zaslalo školám aktualizovaný manuál, podle kterého mají od 1. září fungovat.

1. září - V Česku začal nový školní rok. Zhruba dvě desítky škol z celkem 12.000 zůstaly kvůli karanténě zavřené, další se uzavřely v následujících dnech a na dalších školách se postupně ocitly v karanténě buď celé třídy, nebo skupiny žáků. Nošení roušek povinné nebylo, hygienici nošení roušek doporučovali, rozhodnout ale museli ředitelé škol.

4. září - Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová oznámila, že od 14. září by měli školáci a studenti v Praze opět nosit roušky ve společných prostorách škol. Opatření se týkalo i středních a vysokých škol. Část škol přitom toto opatření zavedla již při zahájení školního roku 1. září.

10. září - Roušky se vrátily do společných prostor škol po celé ČR, začala totiž platit celostátní povinnost nosit ochranu nosu a úst ve vnitřních prostorách budov. Ve třídách ale žáci mohli roušky sejmout.

17. září - Ministr Vojtěch sdělil, že ministerstvo zdravotnictví od 18. září nařizuje nošení roušek ve školách s výjimkou prvního stupně základních škol i při výuce ve třídách.

21. září - Na VŠ v Praze byla zavedena distanční výuka. Distanční výuku zavedly i některé mimopražské univerzity.

5. října - V nejrizikovějších okresech byly na dva týdny uzavřeny střední školy s výjimkou praktické výuky. Na ZŠ byl zakázán zpěv v hodinách hudební výchovy, tělocvik na druhém stupni byl možný jen venku. Ve stejných okresech přešly na výuku na dálku i základní umělecké školy (ZUŠ) a vyšší odborné školy.

8. října - Byla vyhlášena opatření, planá od 12 října, MŠMT také vyhlásilo volno pondělí 26. a úterý 27. října, čímž se podzimní prázdniny prodloužily na celý týden.

12. října - Na on-line výuku přešly VŠ, střední školy a ZUŠ v celé ČR (s výjimkou praktické výuky a praktik pro mediky). Na druhém stupni ZŠ se prezenčně učila jen půlka žáků, ostatní měli výuku na dálku. Po týdnu se žáci měli vystřídat.

14. října - Uzavřely se všechny školy kromě mateřských (a škol pro děti zdravotníků a dalších nezbytných profesí). Žáci přešli na distanční výuku, do škol se měli 2. listopadu vrátit alespoň žáci prvního stupně ZŠ.

27. října - Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že 2. listopadu se do škol nevrátí ani žáci prvního stupně ZŠ.

30. října - Vláda rozhodla, že od pondělí 2. listopadu přejdou na dálkovou výuku kvůli epidemii koronaviru i speciální školy.

9. listopadu - Vláda schválila návrh krizové novely vysokoškolského zákona, která má i v roce 2021 a dál umožnit v případě mimořádné situace ve vysokých školách učit na dálku, upravit harmonogram studia či podmínky a termíny přijímacích zkoušek.

11. listopadu - Vláda rozhodla, že žáci prvních a druhých tříd ZŠ se vrátí do škol 18. listopadu, znovu se také otevřou speciální ZŠ pro handicapované, a to všechny ročníky. Pro 1. a 2. třídy se obnoví družiny. V ZŠ a SŠ budou od 18. listopadu možné prezenční individuální konzultace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.