Lidovky.cz

Česko

Soud zrušil opatření o povinném nošení roušek venku. Ministerstvo zdravotnictví dostalo čas na úpravu

Oblíbeným stylem nošení roušky jsou zakrytá ústa, ale nikoliv nos. foto:  Michal Šula, MAFRA

Aktualizováno
Městský soud v Praze zrušil mimořádné opatření, jimž ministerstvo zdravotnictví od 21. října rozšířilo povinnost nosit roušky v Česku. Úřad ho podle pátečního rozsudku nedostatečně odůvodnil. Soud rozhodl o tom, že opatření se ruší k 21. listopadu, ministerstvo tak má do té doby čas přijmout nové bez vad. Ministerstvo uvedlo, že učiní potřebné kroky k tomu, aby opatření platilo i nadále. Zvažuje také podání kasační stížnosti.
  10:40aktualizováno  15:23

Soud konstatoval, že shledal jako důvodné námitky proti nedostatkům odůvodnění opatření. 

„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Ministerstvo podle soudu pouze přebralo odůvodnění z dřívějších opatření a nevysvětlilo, proč pravidla zpřísnilo. „Ministerstvo nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí,“ píše soud. 

V odůvodnění postrádá i jakékoli konkrétní podklady ohledně vývoje epidemické situace, které ministerstvo při změně zohlednilo. „Stejně jako konkrétnější úvahy o přínosu roušek ve všech těchto oblastech,“ uvádí soud.

Povinnost nosit roušky venku je zpět, dva metry od ostatních si je mohou lidé sundat. Kdy je musí nosit i v autě?

V odůvodnění soudu chybí i úvahy, proč ministerstvo zvolilo právě ty výjimky, které opatření obsahuje. „Popsané vady nejsou nedostatky ryze akademickými - brání totiž soudu náležitě posoudit jednotlivé námitky, zpochybňující proporcionalitu zvoleného řešení,“ vysvětlil soud. Současně zdůraznil, že rozhodnutím nezlehčuje hrozby epidemie a nehodnotí potřebnost a přiměřenost opatření. „Soud potřebnost a přiměřenost neposuzoval, jelikož mu v tom bránilo právě nedostatečné odůvodnění,“ uvedl.

Soud je přesvědčen o tom, že od začátku epidemie už uplynulo dost času, aby ministerstvo opatření odůvodňovalo lépe. „Výjimečnost dané situace nemůže být nadále důvodem přezíravého postupu soudu k nedostatkům a pochybením, na která již soud ministerstvo dříve opakovaně upozornil,“ vysvětlil. 

Pro nepřezkoumatelnost však opatření zrušil až k 21. listopadu, aby měl resort dostatečný časový prostor. „Aby, shledá-li pro to dostatek důvodů, obdobné opatření opětovně přijal a zohlednil v něm všechny výtky zdejšího soudu,“ dodává soud.

Soud nezpochybnil pravomoc

„Považujeme za podstatné, že soud nijak nezpochybnil pravomoc ministerstva vydat mimořádné opatření o povinnosti nosit ochranný prostředek dýchacích cest. Stejně tak soud netvrdí, že takové opatření není potřebné či přiměřené aktuální situaci. Soud založil své rozhodnutí výlučně na závěru o nedostatečném odůvodnění přijatých opatření a výjimek z nich,“ řekl mluvčí ministerstva Kryštof Berka. 

Úřad podle něj učiní potřebné právní kroky k tomu, aby povinnost nosit roušky platila i po 21. listopadu, zváží ale i podání stížnosti proti rozsudku. Ta však nemá odkladný účinek. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odpoledne uvedl, že epidemiologická skupina resortu má dost času, aby do 21. listopadu podala potřebné důkazy a zareagovala. „Nemělo by být naším záměrem ustoupit od nošení ochranných pomůcek,“ řekl.

Podle příslušného opatření se od 21. října nošení roušek kvůli covidu-19 rozšířilo i na venkovní území obcí v případě, že je člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku dostali například členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Roušky začaly být povinné také v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti.

Výběr informací o povinném nošení roušek

  • V počátcích šíření koronaviru většina zemí světa nošení roušek svým občanům nepřikazovala, pouze doporučovala. Česko patřilo k výjimkám, povinné roušky mimo domov nařídila vláda mezi prvními s účinností od 19. března. Ukázalo se tehdy, že ČR nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek, ale i dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma.
  • Od 25. května, kdy přišlo první uvolnění po více než dvou měsících, bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí (s výjimkou osob z jedné domácnosti). Roušky však nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě. Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června.
  • Povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července. Netýkalo se to však pražského metra, v hlavním městě byly roušky i nadále povinné i při vnitřních hromadných akcích pro více než sto lidí. Zakrývání nosu a úst bylo nezbytné rovněž v regionech s vyšším výskytem nemoci covid-19. Mezi ně tehdy patřilo Karvinsko, Kutnohorsko, Jihlavsko či Moravskoslezský kraj.
  • Částečně se roušky začaly vracet koncem července, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od 25. července bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad sto osob. Regionálně vymezená povinnost nosit roušku v té době platila také například ve zdravotnických či sociálních službách na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Jihočeském kraji.
  • V polovině srpna vládní rada pro zdravotní rizika přistoupila k dalšímu zpřísnění, a to s platností od 1. září. Tehdy se roušky vrátily na úřady, do hromadné dopravy (v Praze i do vestibulů a na letiště) a do zdravotnických a sociálních zařízení. Znovuzavedení roušek ale provázel zmatek. Ministr Vojtěch původně oznámil, že roušky budou od 1. září i v obchodních centrech, školách mimo třídy, v kadeřnictví a hospodách. To ale nakonec neplatilo.
  • Od 9. září začaly být roušky povinné v pražských obchodech a nákupních centrech. Následující den začala platit povinnost zakrytí nosu a úst v celém Česku na úřadech, ve společných prostorách škol, v obchodech, firmách (pokud není možné dodržovat rozestupy), kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách.
  • Od 18. září byly roušky povinné i ve třídách při výuce (s výjimkou prvního stupně základních škol). V Praze i v celém Středočeském kraji od 21. září začala platit povinnost nosit roušky na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Nařízení se týkalo akcí, jako jsou slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění, a trhů. V Praze měli mít výjimku děti do dvou let, herci, hudebníci nebo sportovci.
  • V polovině září také doručovatelé České pošty roznesli všem téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. O rozdávání roušek starším lidem rozhodla vláda 9. září a jejich distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun. Vedle seniorů nad 60 let je mělo dostat i 170.000 lidí s plným invalidním důchodem a 17.000 zdravotně postižených do 18 let.
  • V souvislosti se zhoršením koronavirové situace se zpřísnila také pravidla nošení roušek. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) oznámil povinnost od 13. října nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy, tedy na jejich nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.
  • Prezident Miloš Zeman v televizním projevu 16. října vyzval, aby lidé nosili roušky a naslouchali odborníkům. Každý tak podle něj může přispět k záchraně životů. Ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) požádal, aby policie pokutovala ty, kteří nenosí roušky na místech, kde je to povinné.
  • Po dalších nárůstech lidí nakažených covidem-19 ministr Prymula 19. října ohlásil povinnost od 21. října nosit roušku i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku mají členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky rovněž v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo jen se členy své rodiny.
  • Městský soud v Praze dnes zrušil mimořádné opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví od 21. října rozšířilo povinnost nosit roušky v Česku. Úřad ho podle rozsudku soudu nedostatečně odůvodnil. Soud dnes rozhodl o tom, že opatření se ruší k 21. listopadu, ministerstvo tak má do té doby čas přijmout nové bez vad.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.