Lidovky.cz

Česko

Zdravotníci nedostanou vakcínu najednou, aby se ochránil systém. Vedlejší účinky jsou zatím nejisté

Očkování vakcínou proti covidu v Británii. foto: Reuters

Doporučujeme
Praha - Vedlejší účinky patří k jakémukoli očkování. Často jde o teplotu až horečku, únavu, bolest svalů a kloubů nebo hlavy. Stejné jevy doprovázejí i vakcínu proti covidu-19, zatím se zdá, že ve větší míře.
  5:00

„Četnost výskytu u nového očkování je extrémně vyšší, než jakou známe z jiného běžného očkování. Je ale nutné brát v potaz, že z prvních dvou fází klinického testování jsou informace o malém souboru – a ten může být zavádějící,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz vakcinolog Marek Petráš.

Od úterý začala proti covidu očkovat Velká Británie. První den se vyskytly dva případy, kdy reakce na vakcínu byla nepříznivá. Platí ale, že se jedná o miniaturní vzorek lidí, a celý proces uvedení vakcíny na trh myslí i na to.

Očkování vakcínou proti covidu v Británii.
Očkování vakcínou proti covidu v Británii.

I když regulační autority dají souhlas s použitím vakcíny, nadále má výrobce za úkol zkoumat, jak lidé na očkování reagují. Úřady navíc mají k dispozici plná data od producentů sér, a tím i lepší možnost kontroly. „Pokud by měly pocit, že něco schází, mohou to dále vyžadovat,“ líčí Petráš.

Kanada schválila nasazení vakcíny od společnosti Pfizer a BioNTech. Očkování by mělo začít příští týden

A rozptyluje i obavy, které by u části lidí mohly vyvstat vzhledem k tomu, že proces vývoje vakcín je kvapný a i jejich uvádění na trh se děje ve zrychleném režimu. „Znamená, že na posouzení máte kratší dobu, ale předpokládám, že aby se to kompenzovalo, bude přizváno víc posuzovatelů. Výhoda většího počtu lidí je, že někdo si může povšimnout detailu, kterého si jiný nevšiml,“ popisuje Petráš.

Lékaři postupně

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, kde v pracovní skupině pro covid působí i Petráš, chce případným problémům předejít. Navrhlo, aby se zdravotníci očkovali postupně, nikoliv najednou. V případě, že by měla vakcína nepříznivé dopady, nedošlo by k paralýze zdravotního systému.

Pozitivní zprávou je, že podle prvotních informací mají vyvíjené vakcíny vysokou účinnost, a to z osmdesáti až devadesáti pěti procent. Původní zadání přitom bylo, aby očkování proti koronaviru bylo aspoň tak účinné jako na chřipku. To má přitom v průměru účinnost padesát procent.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.