Lidovky.cz

Jaká je prognóza pro rodiny v covidové době? Podle expertů hrozí rozvodová vlna a vysoké dluhy

Česko

  13:31
PRAHA - Jestliže je rodina základ státu, pak se dá směle říct, že covid státem otřásá v základech. Agentura Median s Nadací Sirius provedla rozsáhlý výzkum mezi lidmi, kteří pracují v sociálních službách a státní správě, aby zjistily – na způsob ekonomických výhledů –, jaká je prognóza pro rodiny. Vyhlídky nejsou nijak růžové.

Častými oběťmi rozvodů jsou děti. foto: Shutterstock

Odborníci ve velké míře předpovídají zásadní ekonomické problémy, jež mohou vést až ke ztrátě bydlení, a na psychice se podepíšou v podobě vyšší rozvodovosti nebo domácího násilí.

„Jako nejzávažnější rizika se v tomto pohledu jeví zadlužení a exekuce, ztráta zaměstnání, fyzické a psychické vyčerpání a ztráta bydlení. Podpora rodin v těchto aspektech zahrnuje existenci sociálního bydlení, podporu rodin při ztrátě zaměstnání, finanční a dluhové poradenství, ale také sociální poradenství a opatření, která rodičům umožní sladit pracovní a rodinný život,“ píše se v závěrečné zprávě průzkumu, již mají Lidovky.cz k dispozici.

Alkohol není lék proti koronaviru. Nevěřte všemu, co si přečtete, varují odborníci

Ztrátu bydlení experti, logicky, uvádějí jako nejmarkantnější ohrožení a predikují, že se s ní bude v brzké budoucnosti potýkat podstatně více rodin než na začátku letošního roku. Záchrannou síť v podobě sociálního bydlení nemá Česká republika pořádně nataženou, zákon, který by oblast upravoval, pořád chybí, byť už se po něm roky volá a vlády ho roky slibují. Upravoval by mimo jiné i podíl bytů, jež obce musejí pro takové případy vyčlenit, protože ztráta domova představuje hlubokou propast, jíž se snadno padá na společenské dno.

V otázce peněz experti ze sociální sféry doporučují, aby stát zvláště ohlídal, že se nerozbují vysoké zadlužení a exekuce. Může v ně vyústit ztráta zaměstnání, řada podniků neunesla protikoronavirové restrikce a musela propouštět či aspoň škrtat. Tohle riziko je výraznější v domácnostech, kde finanční odpovědnost nese jen jeden rodič.

„Odborníci očekávají, že samoživitelé přijdou o práci výrazně častěji než rodiče z úplných rodin, přestože samoživitelé nejsou z pohledu věku a výše příjmu výrazně jiní než ostatní. Jsou ovšem znevýhodněni z hlediska časových dispozic,“ vysvětluje závěrečná zpráva. Jiný loňský průzkum, na němž také participovala Nadace Sirius, navíc uvádí, že statisticky mají sólo matky v porovnání s těmi, jež žijí v partnerství, nižší vzdělání. I to je na trhu práce znevýhodňuje.

Změny pravidel insolvencí a exekucí se kvůli covidu-19 prodlouží, schválili poslanci

Vláda nasadila proti propouštění dotační programy, kterými poskytuje zaměstnavatelům peníze na platy, aby nemuseli rozdávat výpovědi i přes ztrátu zisků. Někteří však ani tak neutáhli či neutáhnou fixní provozní náklady a k propouštění se uchýlit museli. Pak by měl být připraven solidní a smysluplný systém rekvalifikací na úřadech práce, aby nové dovednosti odpovídaly tomu, po čem je poptávka. A hlavně, a na tom se respondenti shodli takřka jednohlasně, je nutné upravit systém dávek, aby to nebyl nepřehledný a nemotivační „průtokáč“.

Koaliční svár o přídavek

„Obecně se odborníci přiklánějí více k finanční podpoře rodin, která je vázaná na prokazatelné specifické situace nebo je přidělena na základě splnění více kritérií. Pozitivně vidí odborníci také daňové úlevy u pracujících rodičů,“ zní názor expertů.

Užitečným bonusem by mohlo být zvýšení přídavku na děti, jak ho už od května a zatím marně prosazuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), jíž se nedaří přimět koaliční hnutí ANO, zejména ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby na tuto pomoc rodinám přistoupila. Hlavní spor se vede o to, kolik rodin má mít nárok. Přídavek dostává asi 240 tisíc domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima, což ročně stojí něco přes dvě miliardy korun. Maláčová chce, aby se rozšířil okruh oprávněných žadatelů.

Psycholožka radí, jak prožít klidné Vánoce. Korona-stres a lockdown-stres se potkaly v nejdepresivnějším období

S tímto přilepšením pro rodiče souzní i opozice. „Je to potřeba. Čísla týkající se rodičů malých dětí ukazují, že tyto rodiny mají mnohem nižší příjmy na hlavu než domácnosti bez dětí,“ řekla třeba místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Vedle ekonomického strašidla číhá z finančního stresu na rodiny též nástraha v podobě zhoršených vztahů, šedesát procent respondentů očekává nárůst počtu rozvodů, přibude podle nich i patologických jevů. „Druhou nejzávažnější skupinu problémů tvoří domácí násilí, závislost na alkoholu, nelegálních látkách nebo lécích,“ vypočítává shrnutí výsledků průzkumu.

Stát v tom může, a podle expertů má, pomoci kvalitními a dobře financovanými sociálními službami a poradnami, aby se preventivně hasil požár, dokud jsou v ohništi jen uhlíky. A to je další problém. Tento segment je v Česku dlouhodobě podfinancovaný, pročež mu chybí dostatek pracovníků. Lidovci upozorňují, že v návrhu rozpočtu na příští rok se nedostává dvou miliard korun, aby šla poskytovat standardní péče.

ČÍHAJÍCÍ NÁSTRAHY OČIMA ODBORNÍKŮ:

HLAVNÍ RIZIKA, KTERÝM BUDOU RODINY BRZY ČELIT:

■ ztráta zaměstnání
■ snížení příjmu rodiny
■ fyzické nebo psychické vyčerpání rodičů
■ zadlužení či exekuce
■ ztráta bydlení
■ závislosti na telefonu, počítači

MÍRA EKONOMICKÉHO OHROŽENÍ DLE TYPU RODINY, ŘAZENO SESTUPNĚ:
■ samoživitelé s dětmi
■ rodiny s nemocným dítětem
■ rodiny s nemocným dospělým
■ složené rodiny (děti nejsou biologicky spřízněné s oběma rodiči)

SCHOPNOST ZVLÁDAT PROBLÉMY DLE TYPU RODINY:
■ klasická: zvládne finanční nesnáze většinou sama, nejlépe si vede i v řešení případné ztráty bydlení

■ nesezdané rodiny: mají o něco nižší schopnost vypořádat se vlastními silami s finančními problémy, ale s pomocí to dovedou

■ složené rodiny: zhruba půlka z nich svede
zdolat ekonomické trable sama, druhá půlka s pomocí
■ rodiny samoživitelů: takřka nulová schopnost zvládnout peněžní problémy svépomocí, nejvyšší míra těch, kdo to nezvládne ani s pomocí
■ pěstounské rodiny: finanční odolnost slušná, nízké ohrožení rozvodem
■ rodina pečující o nemocného: druhé nejvyšší riziko, že finanční potíže nezdolají ani s pomocí

Zdroj: Median, Nadace Sirius

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.