Lidovky.cz

Česko

Nejvíce pokut dostali odpírači roušek. Nákaza se šířila spíš v teple domovů než ‚řáděním‘ na veřejnosti

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Vánoce bývají označovány za hlavní příčinu toho, proč se české statistiky nově nakažených koronavirem na začátku roku dostaly opět do popředí celosvětových žebříčků. Na veřejnosti se ale nestřídmosti zřejmě neděly častěji než jindy.
  5:00

Pražští strážníci a covidové restrikce za prosinec 2020 dle typu provinění:

  • Roušky MHD a související prostory: V prosinci bylo řešeno celkem 4 147 případů porušení krizových a mimořádných opatření. Uloženo bylo 153 pokut celkem za 28 600 korun, správním orgánům bylo oznámeno 50 případů a zbytek byl vyřešen domluvou.
  • Roušky v ostatní veřejných prostorech: V prosinci bylo řešeno celkem 2 539 případů porušení krizových a mimořádných opatření. Uloženo bylo 44 pokut celkem za 14 200 korun, správním orgánům bylo oznámeno 37 případů a zbytek byl vyřešen domluvou.
  • Provozovny, restaurace, bary, obchody, nákupní centra apod.: V prosinci bylo řešeno celkem 70 případů porušení krizových a mimořádných opatření. Uloženo bylo 19 pokut celkem za 19 200 korun, správním orgánům bylo oznámeno 34 případů a zbytek byl vyřešen domluvou.
  • Zákaz shlukování, volného pohybu a vycházení: V prosinci bylo řešeno celkem 426 případů porušení krizových a mimořádných opatření. Uloženo bylo 34 pokut celkem za 18 000 korun, správním orgánům bylo oznámeno 50 případů a zbytek byl vyřešen domluvou.
  • Zákaz požívání alkoholu na veřejných prostranstvích: V prosinci bylo řešeno celkem 514 případů porušení krizových a mimořádných opatření. Uloženo bylo 42 pokut celkem za 8 200 korun, správním orgánům bylo oznámeno 26 případů a zbytek byl vyřešen domluvou.

Nákaza se kolem vánočních svátků podle policejních dat šířila spíš v teple domovů než „řáděním“ na veřejnosti. Strážci pořádku alespoň zvýšené množství přestupků proti restrikcím nezaznamenali. „Na Štědrý den provedli policisté 610 kontrol, z čehož byly pokutou nebo oznámením řešeny tři případy,“ uvedl pro Lidovky.cz Jan Daněk, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Na Silvestra pak policisté v metropoli kontrolovali 832 případů – 17 prohřešků pokutovali či postoupili dále – a na Nový rok to bylo 966 kontrol, z čehož vzešlo 13 domluv.

Na rozdíl od státní policie třídí ty městské protiprávní jednání dle typu provinění a evidují celkovou i průměrnou výši pokut. Můžeme se tak dozvědět, že pražští strážníci v posledním měsíci minulého roku řešili celkem 7 775 porušení krizových a mimořádných opatření. Příkazem na místě uložili 294 pokut za celkem 88 800 korun, správním orgánům oznámili 203 případů a zbytek vyřešili domluvou. Informace serveru Lidovky.cz poskytla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Čísla jsou to srovnatelná s předchozími měsíci. V září strážníci řešili 7719 případů porušení restrikcí, za což uložili 210 pokut za 46 700 korun, správním orgánům oznámili 69 případů a zbytek vyřešili domluvou. V říjnu odhalili 9806 „narušitelů“, 732 z nich za to zaplatilo celkem 307 000 korun, 386 případů musely řešit správní orgány. Z 8920 listopadových případů skončilo pokutou na místě 901, i v tomto období odešly dvě třetiny hříšníků jen s domluvou.

„Vyčíst z prostého porovnání požadovaných dat to, jak se vyvíjí vůle dodržovat jednotlivá mimořádná a krizová opatření, rozhodně nelze. Celkové počty zjištěných a řešených přestupků jsou více méně srovnatelné. Drobné odchylky jsou způsobeny mimo jiné tím, že v daném měsíci platila jiná opatření než v tom následujícím a naopak,“ uvedl pro Lidovky.cz Eduard Šuster, ředitel Městské policie Praha. Například v září ještě nebyl nouzový stav a neplatila tak přísná opatření jako v říjnu a listopadu. Také v prosinci jsme byli část měsíce podle systému PES ve třetím, mírnějším stupni.

Policie může „úřadovat“ pouze ve veřejných prostorách. Pokud si pozvete domů nenápadně přátele a nenasadíte roušky, těžko se dostanete do policejní statistiky, ačkoliv šance, že se nakazíte, je možná ještě větší. Nicméně alespoň, co se zjištění policie týče, lze říci, že počet lidí odmítajících pravidla není nijak dramatický.

Strážníci čelí častěji verbálním útokům

Desítky přestupků přes svátky evidují statistiky i v dalších velkých městech. Brněnští strážníci od 21. prosince 2020 do 3. ledna 2021 zjistili 87 přestupků. Nejčastěji porušení povinnosti mít zakryté dýchací cesty (35) a porušení zákazu nočního vycházení (33). Uložili čtyři desítky pokut, její průměrná výše byla zhruba 800 korun.

„V období kolem Vánoc a konce roku se v ulicích především v nepracovních dnech pohybovalo podstatně méně osob. Strážníci se při svých kontrolách znovu setkávali s lidmi, kteří se netajili tím, že roušky cíleně odmítají nosit. Prakticky stejný počet lidí porušil zákaz nočního vycházení a nešlo zdaleka jen o případy, které by se týkaly silvestrovské noci,“ uvedl Pavel Šoba, strážník z tiskového oddělení Městské policie Brno.

Plzeňská městská policie zaznamenala ve stejném období přes stovku porušení restrikcí. Desítka událostí byla řešena uložením pokuty, z toho jedna se týkala porušení zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti, zbylé byly uděleny za nerespektování zákazu vycházení v nočních hodinách.

„Shlukování občanů ve větším než povoleném počtu jsme řešili v jednotkách případů, nenošení ochrany dýchacích cest v místech, kde je to vyžadováno dle přijatých krizových opatření, řešili strážníci v bezmála třech desítkách případů,“ uvedla pro Lidovky.cz tisková mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová.

Městská policie Ostrava evidovala za zmiňované období 390 případů porušení zákona. Nejčastěji to bylo nezakrytí úst a nosu. Většina provinilců za to zaplatila 310 korun, nejvyšší pokuta činila 1000 korun. Za porušení zákazu vycházení, alkohol na veřejnosti, otevřené provozovny či shromažďování padla nejvyšší pokuta 2000 korun.

Zkušenosti ostravských strážníků ale ukazují, že ochota lidí podřídit se restrikcím se snižuje. „V jarních měsících, respektive v první vlně byla ochota a uvědomělost občanů dodržovat opatření na daleko vyšší úrovni. V současné době se strážníci ve větší míře setkávají s nelibostí občanů respektovat tato opatření. Četnější jsou i verbální útoky na naše strážníky,“ uvedl pro Lidovky.cz Jindřich Machů, tiskový mluvčí Městské policie Ostrava.

Kdo přestupky kontroluje:

  • Všechna aktuálně platná a účinná Krizová opatření Vlády ČR, Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, nebo Nařízení Krajských hygienických stanic, vychází ze zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, kde jsou jasně definovány, které orgány se podílí na kontrole jejich dodržování. 
  • Pokud jsou předpisy vydávány podle zákona o ochraně veřejného zdraví, jsou pro kontrolu jejich dodržování stanoveny pouze místně příslušné krajské hygienické stanice, které si v případě potřeby mohou vyžádat součinnost Policie ČR.
  • Za porušení krizových a mimořádných opatření hrozí v tzv. příkazním řízení na místě, uložení pokuty až do výše 10 000 korun. V této souvislosti je důležité zmínit, že obecně u všech pokut ukládaných v příkazním řízení na místě spáchání protiprávního jednání platí, že musí být splněny následující podmínky a to, že nestačí domluva, obviněný souhlasí se zjištěným stavem věci, s právní kvalifikací skutku, s uložením pokuty a její výší, a s vydáním příkazového bloku. 
  • Pokud nejsou splněny výše uvedené skutečnosti, tak věc na místě příkazem (pokutou) řešit nelze a celá věc se oznamuje příslušnému správnímu orgánu, kterým podle druhu porušeného předpisu může být buď Krajská hygienická stanice hlavního města Prahy, nebo Odbor bezpečnosti MHMP, které budou tyto oznámené věci následně řešit v rámci správního řízení.
  • Pokud jsou předpisy vydávány podle krizového zákona, pak pro kontrolu jejich dodržování není v tomto zákoně stanoven žádný subjekt. Hygienické stanici tedy nepřísluší řešit přestupky, které vznikly porušením povinností vyplývajících z krizových opatření vlády, jako je třeba přítomnost lidí v uzavřených stravovacích zařízeních. Tyto přestupky spadají pod magistrát. Hygieně přísluší kontrola ministerských opatření, jako je například právě nošení roušek.
  • Všechny zákony pak navíc neobsahují jakoukoliv zmínku o obecní či městské policii. Ta však i přesto vnímá dohled nad dodržováním krizových, mimořádných opatření a nařízení, jakou svou povinnost a můžeme tedy strážníky v mnoha obcích a městech vidět dělat maximum v rámci jejich možností proto, aby pomohli zabránit šíření viru SARS-CoV-2.
Zdroj: Městská policie hl.m. Prahy a ČTK
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.