Lidovky.cz

Povinné respirátory v MHD? Blatný je chce jen doporučit, Prymula upozorňuje na možný nedostatek v budoucnu

Česko

  11:56aktualizováno  13:57
PRAHA - Premiér Andrej Babiš zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory. Přemýšlí nad tím pod vlivem britské mutace koronaviru, která se objevila v Česku.

Další zpřísnění systému PES není na stole, patří tam ale doporučení typu nošení respirátorů FFP2 v dopravě a ideálně v obchodech, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Pokud bychom nařídili brutální používání respirátorů všem, znamenalo by to poměrně obrovské nároky na to, aby respirátory byly nakupovány na každého obyvatele v denním režimu, a to je obrovská změna přístupu,“ řekl pro CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je ve státních rezervách asi 16 milionů respirátorů. Ministerstvo průmyslu a obchodu analyzuje výrobní kapacity v ČR pro případ, že by se zvažovalo jejich nařízení. „Okamžikově dostatek respirátorů asi máme, ale dlouhodobě ne, protože pokud by se používal jednorázově, je to obrovská zátěž, s níž se nepočítalo,“ namítá Prymula.

Problémem je podle premiéra fungování lyžařských středisek, o jejichž otevření za podmínek daných jednotlivými hygienickými stanicemi ve středu Babiš hovořil s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Na rozdíl od něj si nemyslí, že by to bylo možné. Poznamenal, že vláda usilovala v uplynulých měsících o to, aby hygienické stanice postupovaly společně. Věc podle premiéra musí posoudit ministr zdratovnictví Jan Blatný (za ANO).

Roušky dávají chřipce vale. Opatření proti koronaviru jsou účinná i proti šíření jiných onemocnění

V souvislosti se šířením takzvané britské mutace koronaviru Německo a Rakousko zavádějí povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek ve veřejné dopravě a obchodech. Česko jich má podle Babiše v zásobě a u výrobců dost, otázkou je jejich cena a hrozba, že s vyšší poptávkou jejich cena poroste. Omezení ceny ze strany státu by podle něj mohlo znamenat, že výrobci je raději vyvezou.

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali v polovině prosince v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko. V Česku ji laboratoře potvrdily v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.