Lidovky.cz

Česko

Všechny party plukovníka Husáka. Policejní šéf z teplického mejdanu má za sebou podivuhodnou kariéru


Vladislav Husák na snímku z července 2018 | foto: ČTK

Premium Původní zpráva
PRAHA - Jen málokterému policistovi se dostalo takové pozornosti díky společenským radovánkám, jako se to podařilo Vladislavu Husákovi. Nyní mu však jedna taková akce podlomila kariéru.

Bendovy teplické oslavy se účastnil i krajský policejní ředitel Husák. Švejdar ho vyzval k rezignaci

Uprostřed lockdownu. Přesto se v Teplicích odehrálo v sobotu setkání několika desítek lidí. Přišli do místního hotelu slavit kulatiny vlivného politika Petra Bendy. Nechyběl expremiér Jiří Paroubek ani poslanec ANO a šéf sportovní agentury Milan Hnilička. Mezi gratulanty se vmísil i vysoce postavený důstojník policie. Místo aby oslavu, která porušila hned několik protiepidemických pravidel, zarazil, přidal se Vladislav Husák, šéf liberecké krajské policie, ke gratulantům. Právě kvůli tomu bude od února bez funkce.

Autor:

Husák zpočátku výzvy policejního prezidenta Jana Švejdara i ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby z toho vyvodil osobní odpovědnost, odrážel. Poukazoval na to, že prý byl v hotelu pracovně. Chtěl se sejít s Hniličkou a bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem.

Jiří Paroubek (zleva), Milan Hnilička (uprostřed) a Jiří Šlégr.

 „To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ uvedl Husák pro web PressPort Magazín. Jenže nevysvětlil, proč proti mejdanu nezakročil. A přidal neméně zajímavý dovětek, proč v hotelu přenocoval: „vzhledem k večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě“ požádal pracovníka v recepci hotelu o možnost noclehu.

Vytáčky z „obecňáku“

Jenže po úterním dopoledni, kdy vysvětloval víkendovou akci policejnímu prezidentovi, už mluvil jinak. Předcházelo tomu odvolání z funkce a zahájení kázeňského řízení. „Do doby ukončení kázeňského řízení budu zařazen na pozici bez příplatku za vedení. Tyto kroky jsem zvolil především proto, aby nebyla poškozena dobrá pověst policejního sboru a naše dlouhodobá a úspěšná práce v našem kraji,“ uvedl v úterý odpoledne v prohlášení pro média Husák.

Už jednou přitom za společenské uklouznutí čelil kritice. A stejně jako nyní zvolil kostrbaté vysvětlování. Fotoaparáty deníku Blesk ho na konci roku 2011 zachytily během družného hovoru s titány pražského politicko-byznysového světa v Obecním domě. 

Vystřídali se tam Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička i tehdejší poslanec ODS Boris Šťastný. „S Hrdličkou a dalšími jsem neřešil vůbec nic. Jednalo se o náhodné setkání, zahlédl jsem je a chtěl jsem je pozdravit, případně prohodit pár slov, což jsem učinil. To je vše,“ dušoval se Husák, tehdy náměstek policejního prezidenta.

Jenže i tenkrát vytočil tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho doběla. Požadoval jeho okamžitý odchod z funkce. V té vydržel jen do března 2012, kdy na post rezignoval.

S dodržováním psaných i nepsaných pravidel měl Husák vůbec problémy. Kupříkladu v březnu 2008 MF DNES zdokumentovala, jak se Husákův vůz řítí rychlostí 190 kilometrů za hodinu. Ani tehdy to nebylo bez následků. Po dvou letech musel odejít z pozice nejvyšší – policejního prezidenta. Spekulovalo se i o údajném vynášení informací z citlivých případů.

Složité konce a restarty

Pokaždé však dokázal ve sboru svůj kariérní růst znovu zázračně nastartovat. A ani tentokrát nemusí být jeho ambicím konec. Kázeňské řízení se může vléci několik měsíců. Není navíc jasné, s jakým výsledkem skončí. Jestli napomenutím, snížením platu, nebo odnětím služební hodnosti, což fakticky znamená vyhazov. „Dobrovolně odejít nechce. Ministr vnitra i policejní prezident chtějí jeho odchod. Trvat to může ještě několik měsíců,“ upozornily Lidovky.cz důvěryhodný zdroj z vedení policie.

Pětapadesátiletý Husák umí vyčkávat. A zastánců měl v politice vždy dost. Mnoho kontaktů mohl zúročit i v pozici ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, který má na starosti ostrahu politiků nebo například sněmovny. Tam se přesunul, když skončil coby náměstek policejního prezidenta.

Posledních osm let šéfoval policii v Libereckém kraji. Ani tady nezahálel. „Pokládám ho za policejního ředitele s mimořádnými zkušenostmi a organizačními schopnostmi. O to víc mě jeho chyba mrzí a očekávám jeho veřejnou omluvu. Nehodlám se ale připojovat k mediálně vděčným výzvám k odstoupení,“ reagoval liberecký hejtman Martin Půta.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.