Lidovky.cz

Česko

Na horách hrozí vyšší nákaza koronavirem, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Asociace horských středisek je proti

Lidé využili zasněženou sjezdovkuve Špindlerově Mlýně v Krkonoších k zimním radovánkám. foto: ČTK

Praha - Na horách je podle ministerstva zdravotnictví vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech. Data podle něj ukazují, že nakažených na 100 000 obyvatel je v příhraničních regionech víc, zejména v oblastech s horskými středisky. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Podle zveřejněných dat ministerstva je nejvyšší týdenní počet na 100 000 obyvatel v okrese Sokolov (1230), Cheb (1098), Trutnov (1043) a Náchod (848).
  16:04aktualizováno  17:32

Češi po tisících zamířili do hor, počasí porazilo vládní regulace. Zjišťovali jsme, jak to vypadalo ve skiareálech

„Situace v horských střediscích a příhraničních oblastech je kritická. Nová data jasně ukazují, že řada obyvatel ignoruje nařízení,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle ministra je situace v horských střediscích závažnější, protože se tam setkávají lidé z celé země.

Ministerstvo přiložilo k tiskové zprávě mapu okresů označených podle čtrnáctidenního počtu nových případů ke konci ledna. Více než 1000 na 100 000 obyvatel v ní má 24 ze 76 okresů. V Karlovarském kraji jde o Chebsko, Sokolovsko i Karlovarsko. V Plzeňském o okres Rokycany, Plzeň-sever a Plzeň-jih, ve Středočeském Rakovník, Benešov, Mladá Boleslav a Nymburk, okres Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji a Znojmo v Jihomoravském kraji. Na Moravě je mezi nejpostiženějšími regiony ještě Opavsko. V Královéhradeckém kraji jsou červenou barvou pro nejvyšší výskyt označeny všechny okresy, v Pardubickém s výjimkou Chrudimska a v Libereckém bez Českolipska.

Mezi nejznámější lyžařské oblasti v Česku patří Krkonoše většinově v Královéhradeckém kraji, Jizerské hory v Libereckém kraji, Orlické hory v Pardubickém kraji nebo Krušné hory v Karlovarském kraji. Dále jsou to Jeseníky v okrese Jeseník (450/100 000 obyvatel), Šumava s okresy Klatovy (987), Prachatice (765) a Český Krumlov (801) nebo Beskydy v okrese Vsetín. Jeseník a příhraniční okresy v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji přitom patří mezi regiony s nejnižším výskytem nemoci covid-19.

Podle ministerstva v regionech s horskými středisky za posledních sedm dní přibylo 540 nových případů na 100 000 obyvatel, v ostatních regionech 465. Více je tam i hospitalizovaných, v horských regionech 46,9 na 100 000 obyvatel, jinde 38,7. Podobně je tam podle resortu i více případů mezi staršími 65 let.

‚Lidé se asi víc bojí, že by neprokázali služební cestu.‘ Hosté po zpřísnění narychlo ruší pobyty na horách

Ministr v tiskové zprávě apeloval na občany, ale platná protiepidemická opatření dodržovali. „Je třeba si uvědomit, že nové varianty viru jsou nebezpečnější a epidemická situace v zemi se nezlepšuje,“ sdělil. Varoval také před tím, že některé nemocnice jsou už nyní přeplněné. „Může dojít k situaci, kdy se nebudou moct postarat o lidi s úrazy, infarkty nebo dalšími nemocemi, „ dodal.

V horských regionech podle platných nařízení vlády platí zákaz provozu vleků a lanovek. Zavřené musejí být pro veřejnost také hotely a restaurace. Ubytovací služby jsou zakázané, pokud nejsou nezbytné k výkonu zaměstnání, povolání nebo podnikatelské činnosti.

Označit hory jako rizikové místo je scestné

Označit pohraniční horské oblasti ČR za rizikové z hlediska šíření koronaviru z důvodu turistického ruchu, je podle Asociace horských středisek (AHS) scestné a zavádějící. Má to zdůvodnit pokračující neopodstatněnou uzávěru lyžařských areálů. Podle ředitele AHS Libora Knota vláda pokračuje v politickém rozhodování o skiareálech, a nepřihlíží k racionálním argumentům. Knot tak reagoval na tiskovou zprávu ministerstva zdravotnictví, podle níž je na horách vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech.

„Před dvěma měsíci na tom byl podle ministerstva zdravotnictví nejhůře Zlínský kraj. Jak by pan ministr zdůvodnil, že se tam nákaza šířila nejrychleji? To bylo proto, že tam žádné hory nejsou? Je to úplně stejně scestná logika,“ řekl ředitel AHS Libor Knot.

Podle něj se zaplněností nemocnic v pohraničních oblastech nemá turistický ruch a jarní prázdniny co do činění. „Problém není na horách,“ řekl Knot.

Ministerstvo zdravotnictví dnes označilo situaci v horských střediscích a příhraničních oblastech za kritickou. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) se tam setkávají lidé z celé země a řada obyvatel ignoruje nařízení. Data podle ministra ukazují, že nakažených na 100 000 obyvatel je v příhraničních regionech víc, zejména v oblastech s horskými středisky.

„Lidé se setkávají v rámci republiky na daleko rizikovějších místech. To, že se lidé setkávají na čerstvém vzduchu, navíc v době jarních prázdnin, nemůže být důvod k tomu něco omezovat,“ řekl Knot.

Asociace nedávno ostře kritizovala uzavření posledních několika lanových drah, které na horách sloužily pro pěší a běžkaře. „Z epidemického hlediska to bylo naprosté plácnutí do vody, nic neřešící zákaz. Svědčí to o nekompetentnosti,“ řekl Knot. Provoz lanových drah a vleků byl do soboty omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdových tratí. Po zpřísnění protiepidemických opatření přestala minulý týden platit i tato výjimka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.