Lidovky.cz

Česko

Benešová ústavní soudce z politických tlaků nepodezírá, jen prý chtěla upozornit na opakování mandátu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že rozhodnutí Ústavního soudu k volebnímu zákonu respektuje, nesouhlasí ale s jeho načasováním. Ústavní soudce nepodezírá z politických či jiných tlaků. V prohlášení zaslaném vysvětlila, že svým dřívějším vyjádřením chtěla poukázat na to, že „kdyby u ústavních soudců nedocházelo k opakování mandátu, podobné pochybnosti by vůbec nevznikaly“.
  17:21aktualizováno  21:35

‚Co je za tím? Komu se kdo zavázal?‘ Ministryně Benešová označila nález Ústavního soudu za divný a neobjektivní

Ústavní soud ve středu zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získání pěti procent hlasů.

Benešová se poté k nálezu vyjádřila pro Deník N. V rozhovoru označila rozhodnutí za podivné, podle ní nepůsobí objektivně. „Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát,“ řekla. „Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?“ pokračovala. Rozhodnutí nazvala „vrcholovým číslem“, nad kterým zůstává rozum stát. Její vyjádření vyvolalo kritiku Soudcovské unie i Unie státních zástupců.

„Zaznamenala jsem, že má včerejší (středeční) slova na adresu Ústavního soudu žijí v mediálním prostoru vlastním životem. Ráda bych proto vysvětlila, jak jsem je mínila, aby nebyla nadále dezinterpretována,“ uvedla nyní ministryně.

Ústavní soud se znovu pasoval do role aktivisty, který páchá dobro, tvrdí politolog

„Chtěla jsem vyvolat diskusi o problému a zdůrazňuji, že rozhodnutí Ústavního soudu respektuji. Hluboce ale nesouhlasím s jeho načasováním. Rozhodnutí přišlo po více než třech letech, v době kdy řešíme pandemii koronaviru a stojíme na prahu voleb,“ napsala.

„Nikdy jsem nepodezírala ústavní soudce a ani neřekla, že by podléhali politickým či jiným tlakům. Věřím, že ve svém rozhodování jsou nezávislí. Jsem přesvědčená, že prapříčina celého problému spočívá v možnosti opakování mandátu ústavního soudce,“ uvedla. Doplnila, že kdo zvažuje setrvání ve funkci, musí pro něj získat politickou podporu - v případě ústavních soudců podporu senátorů, tedy těch, o jejichž návrhu soudci rozhodovali. Senátoři ústavní soudce schvalují na návrh prezidenta.

Ministryně také upozornila na to, že projednávání zákona trvá ve sněmovně rok, i pokud na něm panuje shoda. „Nalézt soulad v tak složité materii, která bude mít vliv na výsledky voleb a musí projít oběma komorami Parlamentu, může vyvolat ústavní krizi. Věřím, že to nikdo z nás nechce,“ uzavřela.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.