Lidovky.cz

Česko

Očkování není pro každého. Vakcinaci nejstarších ‚křehkých‘ seniorů by měli lékaři dobře zvážit

Nežádoucí účinky po očkování mohou mít pro starší seniory závažné důsledky. foto: ČTK

Praha - Bez očkování se z koronavirové epidemie nedostaneme, ale není pro každého. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje osm případů úmrtí, které by mohly souviset s podáním vakcíny proti covidu.
  5:00aktualizováno  8:46

„Očkování podstupuje velké množství lidí, včetně osob, které trpí závažnými zdravotními problémy či komorbiditami. V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,“ konstatuje SÚKL. 

Lékový ústav eviduje pět podezření na úmrtí po očkování. Případy prověří

Zároveň však upozorňuje, že jde opravdu jen o podezření, jednotlivá úmrtí musí pečlivě prozkoumat a následně je vyhodnotí i Evropská léková agentura (EMA). Jedno je ale jisté – ve všech případech šlo o seniory. Serveru Lidovky.cz to řekla mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

Aktuálně se v Česku přednostně očkují zdravotníci a lidé starší 80 let. Právě senioři jsou nejrizikovější skupinou z hlediska případných zdravotních komplikací během nemoci covid-19. Z toho důvodu mají ve strategii očkování tu nejvyšší prioritu. Vzhledem k tomu, že jejich imunita je oslabená a tělo křehké, vakcína proti koronaviru jim může i uškodit. 

Vakcína proti covidu-19.
Očkování seniorů nad 80 let v nemocnici Motol.

SÚKL proto vydal doporučení, aby lékaři před každým očkováním individuálně vyhodnotili zdravotní stav lidí nad 85 let. V dokumentu se rovněž píše, že by doktoři měli konzultovat vakcinaci se samotným seniorem i s jeho rodinou. Ústav to mimo jiné vysvětluje tím, že v klinických studiích bylo zahrnuto jen málo pacientů starších 85 let, jde o takzvaně křehké seniory.

Své si řekla i rodina

Obecně záleží na dvou hlavních kontraindikacích, které lékaři napovědí, že by očkování neměl doporučit. „Jde o aktuálně nepříznivý stav pacienta, pokud třeba bojuje s infekcí a podobně. V druhé řadě záleží na celkové anamnéze. Jestliže měl senior v minulosti těžkou alergickou reakci na nějaký lék, doktor může mít obavy, aby u něj očkování nevyvolalo podobné nežádoucí účinky,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Někde vakcínu AstraZeneca seniorům ani nenabízejí, jinde ji dali vězeňské službě. Stát se snaží obavy mírnit

Doporučení Státního ústavu pro kontrolu léčiv považuje za logické. „Říká nám, abychom u velmi starých lidí individuálně posoudili, zda mohou podstoupit vakcinaci. To ale děláme standardně, doktor musí pokaždé vyhodnotit zdravotní stav pacienta,“ uvedl šéf praktiků.

Podobného názoru je i ředitelka michelského domova seniorů Věra Barešová, s doporučením ústavu souhlasí. „U starších lidí musíte postupovat velmi citlivě. Někdy jsme očkování řešili i s rodinami klientů, některé z nich si třeba nepřály, aby podstoupil vakcinaci,“ řekla pro Lidovky.cz šéfka Domova seniorů Michle. 

Zároveň potvrdila, že ne pro všechny velmi staré lidi je očkování vhodné. Její zařízení navíc pečuje o polymorbidní pacienty, kteří trpí více chronickými chorobami najednou. U nich je předběžné vyšetření doslova nezbytné. „Samozřejmě vždy zvažujeme pro a proti, jestli očkování danému seniorovi něco přinese, nebo ne, abychom ho zbytečně netrápili,“ dodala Barešová.

Očkování zastavila teplota nebo zánět

Ošetřovatelé v michelském domově seniorů pečují celkem o šedesát klientů, nejstaršímu je sto let. Všichni vakcinaci podstoupit nemohli. „Někdo měl zrovna teplotu nebo byl jinak nemocný, třeba trpěl zánětem močových cest. Dokonce se i stalo, že mezi první a druhou dávkou senior zemřel,“ přiblížila Barešová.

Individuální přístup volí i v síti domovů seniorů SeneCura. „Posouzení klienta vždy provádí na místě těsně před očkováním lékař, na němž je finální rozhodnutí, zda pacient může vzhledem ke své anamnéze a aktuálnímu zdravotními stavu proces absolvovat,“ řekla Michaela Kopřivová, mluvčí společnosti SeneCura, jež vlastní 15 domovů po celé republice. I ona potvrdila, že v zařízení mají klienty, kteří buď nechtějí, nebo nemohou být naočkováni. „Neočkujeme ty, kdo mají v anamnéze třeba silnou alergickou reakci,“ doplnila Kopřivová.

Podobně postupují i v Domově pro seniory U Kostelíčka v Pardubicích. „Mohu potvrdit, že u některých klientů se od očkování ustoupilo. Převážně kvůli tomu, že u nich probíhalo akutní respirační onemocnění,“ řekl LN ředitel pardubického zařízení Lukáš Holeček.

Ptají se i u praktiků

Zájem o konzultace ohledně očkování zaznamenává ve své ordinaci i šéf praktiků Šonka. „Pacienti se nás občas ptají na to, co si o vakcíně myslíme a jestli se mají nechat naočkovat,“ řekl. Jeho kartotéka čítá 2500 až 2700 lidí. 

„V tuto chvíli nevím o nikom, komu bych řekl, že se určitě nemá nechat naočkovat,“ prohlásil Šonka s tím, že skutečně záleží na akutním stavu pacienta a na posouzení v danou chvíli. Praktičtí lékaři ve svých ordinacích ještě neočkují ve velkém, začít by měli od března.

Učitelé při očkování dostanou přednost před chronicky nemocnými. Ti se bouří, považují to za nespravedlivé

Speciální kategorií jsou pacienti v terminálním stádiu nemoci, kdy dochází k postupnému vyhasínání funkcí organismu ve všech jeho rovinách. SUKL v doporučení uvádí, že u takových jedinců se musí očkování důkladně zvážit. „My pečujeme o dva pacienty v terminálním stavu, pro ně už vakcína skutečně není vhodná,“ řekla k tomu ředitelka michelského domova Barešová.

Lékový ústav doposud eviduje 996 případů podezření na nežádoucí účinky v souvislosti s vakcínou proti covidu. Mezi nejčastější příznaky patří horečka, únava, citlivost v místě vpichu, bolest v podpaždí či zimnice. Takových hlášeních je celkem 507 . V dalších 279 případech se objevily neurologické příznaky, jako je bolest hlavy, závrať či ospalost.

SUKL důrazně upozorňuje, že jde o pouhá podezření, nikoliv o prokázané nežádoucí účinky očkování. Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu hlásit přes rezervační systém i lidé starší 70 let a učitelé.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.