Lidovky.cz

Česko

V českých špitálech chybí dva tisíce sester. Povolání je to krásné, ale nezvládne ho každý, říká jedna z nich

Očkovací centrum na poliklinice ve Spálené ulice v Praze, kde se používá vakcína Moderna. foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Česku výrazně chybějí nemocniční sestry. O problému se ví dlouho, pandemie ho ale postavila do ostrého světla. Dle zjištění serveru Lidovky.cz v lednu nemocnicím chybělo 2102 všeobecných sester, plyne to z dat úřadu práce a ministerstva práce.
  11:41

Anketa mezi špitály stav jen potvrzuje. „V současné době chybí 99 úvazků do naplnění plánu pracovníků,“ sdělila serveru Lidovky.cz třeba mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Potíž s nedostatkem personálu je ještě větší, pokud sestry onemocní. Zvláště nyní, kdy je řada špitálů přetížená a počítá se doslova každý zaměstnanec.

„Problém je výpadek sestřiček, které jsou na nemocenské, v karanténě nebo doma ošetřují členy rodiny. Tohle nás trápí víc než obecný nedostatek sester,“ uvedla ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Pro plné zobrazení grafiky na ni klikněte!

Za celkový nedostatek může několik faktorů. Jedním z nich je demografický vývoj. Ze středních zdravotnických škol (SZŠ) vycházejí populačně slabší ročníky, zatímco silné starší ročníky sestřiček postupně odcházejí do důchodu.

„Ze středních škol odcházelo a odchází málo žáků na vyšší odborné školy, vysoké školy a samozřejmě i do nemocnic. Slabší ročníky nejsou schopny nahradit ty předchozí silné,“ vysvětlil ředitel brněnské Církevní SZŠ Grohova David Kasan.

Současný nedostatek zdravotnického personálu v nemocnicích logicky vede k velké poptávce po sestřičkách. Zájem špitálů je veliký, a proto jim často nabízejí různé benefity jako možnost ubytování, hlídání dětí mladým maminkám nebo náborové příspěvky.

ANKETA: Co si myslí úspěšní čeští podnikatelé o povinném testování ve firmách?

Zdravotníci chybějí dlouhodobě a všude, což jim na druhou stranu přináší výhodu: jistotu práce mají téměř vždycky.

„V současné chvíli jsou absolventi zdravotnických škol jediným oborem, jenž stoprocentně sežene práci. A to takovou, kterou musí stát zaplatit. Zdravotníci nemají problém sehnat zaměstnání, oni si práci naopak vybírají,“ říká členka prezidia České asociace sester Lucie Laurýnová.

Do praxe později, kvůli škole

A jaký je vlastně rozdíl mezi „druhy“ zdravotních sester? Ta praktická je obor vyučovaný na středních zdravotnických školách. Jejich absolventi mohou jít buď rovnou do praxe, nebo pokračovat dál na vysokou či vyšší odbornou školu a stát se tak všeobecnou sestrou. Ta má nejenom více kompetencí, může na rozdíl od sestry praktické třeba píchat léky lidem přímo do žíly, vydělá si rovněž více peněz. A právě po všeobecných sestrách je dnes největší poptávka.

Očkování proti covidu
Příprava vakcíny proti koronaviru,

Do statistické kolonky jsou pod položkou všeobecných sester započítávány i porodní asistentky, sestřičky ale i tak tvoří většinu tohoto počtu. Kromě toho, že je současných středoškoláků celkově méně, jde většina vystudovaných praktických sester ze střední školy dál studovat. Do praxe se tedy dostávají až později.

„Pokračování ve vzdělávání volí zhruba 70 procent absolventů. Ostatní nastupují do praxe na pozici praktická sestra,“ uvedla ředitelka SZŠ A VOŠ Liberec Jana Urbanová.

„Mimo obor jsou jen jednotlivci a tuto cestu volí povětšinou již během studia, když zjistí, že výběr oboru nebyl tím správným,“ říká Urbanová. Zájem o tento středoškolský směr je přitom velký.

Rozdílné generace

„S výjimkou školního roku 2015/2016, kdy základní školu končil historicky nejmenší počet žáků, vždy počet uchazečů o obor praktická sestra značně převyšuje počet přijímaných, a to až třikrát,“ sdělil ředitel olomoucké SZŠ A VOŠ Emanuela Pöttinga Pavel Skula.

Zatímco zdravotníci dál studují, v reálné praxi chybějí. „Kvůli požadavku, aby zdravotničtí asistenti buďto studovali dál, nebo nastoupili na nižší pozici za méně peněz, šla většina z nich dál studovat. Výběr povolání odsunou na později,“ vysvětluje Kasan.

Očkovaní zdravotníci brzdí kolaps. Stále více jich před virem chrání vakcína

Podle něj jsou z nich pak absolventi ve věku, kdy daleko více přemýšlejí o založení rodiny. Dalším faktorem při volbě zaměstnání je časová náročnost.

„Současná generace je trochu jiná. Mají více aktivit. Chtějí zkrácený úvazek a pokud možno jednu směnu, ne víkendy. Když přijde nová sestřička, pětadvacetiletá po škole, tak třeba vůbec nechce na intenzivní oddělení. Tam nám chybí nejvíc sester,“ popsala hlavní sestra Liberecké nemocnice Marie Fryaufová. Zároveň ale podotýká, že sestry s méně směnami jsou odpočatější a o to lépe pak pracují. Povolání sestry je podle ní krásné, ne každý ho ale psychicky zvládne.

Nečekané posily

Podle Laurýnové z České asociace sester je systém jejich vzdělávání nastavený správně, protože absolventy připravuje na reálnou praxi, která se v průběhu času mění a měnit nadále bude.

„Vzdělávání je upravené podmínkám současného zdravotnictví. Je to velmi náročný a intenzivně se rozvíjející obor, který potřebuje mít zaměstnance, tedy i praktické a všeobecné sestry, plně vzdělané,“ uvedla Laurýnová.

Potřebu vzdělání aktuálně upraveného pro současné potřeby zdravotnictví zdůraznila i ředitelka SZŠ Ruská Ivanka Kohoutová. „Není možné vzdělávat všeobecné sestry tak jako před třiceti lety. Systém poskytování ošetřovatelské a zdravotnické péče se výrazně změnil,“ říká Kohoutová. „Dnešní sestra se musí učit jiné činnosti než dříve. V praxi jsou jiné technologie, jiné vybavení, jiné postupy, jiné pomůcky,“ vyjmenovává Kohoutová.

Pandemie však současně přivedla do špitálů nové zaměstnance na méně kvalifikované profese, protože v řadě jiných oborů práce dramaticky ubylo, na rozdíl od zdravotnictví. „Mají zájem o pozice pomocného personálu. Díky tomu jsme naplnili volná místa na pozici sanitář/pomocník ve zdravotnictví,“ uvedla Ludmila Šimáčková z Fakultní nemocnice v Motole. Stále jim tu ale chybí 186 sester.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.