Lidovky.cz

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo koupit milion vakcín AstraZeneca z Emirátů, upozornil Petříček

Česko

  14:33aktualizováno  20:42
Praha - Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii.

Na Twitteru ministerstva zdravotnictví napsal, že šlo o nabídku na zprostředkování nákupu vakcín z Indie. Proti informaci se ohradil premiér Andrej Babiš (ANO), Česko by podle něj přijalo seriózní nabídky, ne podvodné.

Česká republika dostala od emirátů nabídku na nákup očkování AstraZeneca vyrobeného díky licenci v Indii, uvedl Petříček. Vakcína by podle něj v Česku byla nejpozději za dva měsíce. „Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček Respektu.

Vakcíny od firmy AstraZeneca
Očkování proti covidu

Odmítavé stanovisko na dnešním Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvádí Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle serveru je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Následně to potvrdil Blatný. „Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení,“ napsal na Twitteru. „Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ dodal ministr.

Babiš po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. „Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu,“ uvedl. Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka. „Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům,“ řekl. Česko podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovalo by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.

Podle Petříčka ale použití schválené vakcíny vyrobené mimo EU není vyloučené. „Podle informací, které jsem si ověřoval, tak mluvčí Evropské komise řekl, že se tyto záležitosti dají řešit, i kdyby výroba probíhala mimo autorizované výrobní závody,“ řekl ministr v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Vakcínu AstraZeneca mohou ve Francii dostávat i lidé starší 65 let. Zásadně snižuje riziko hospitalizace

Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Očkování vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamější partnerskou firmou.

Česko začalo proti nemoci covid-19 očkovat koncem loňského prosince. Dosud zdravotníci aplikovali celkem 702 000 dávek tří druhů vakcín od různých výrobců. Kromě AstryZenecy je to vakcína od firmy Moderna a od společností Pfizer/BioNTech.

Rychlejšímu postupu brání především nedostatek očkovací látky. Česko proto už požádalo další státy o jejich poskytnutí. Koncem února premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Francie poskytne Česku k polovině března 100 000 dávek vakcíny. Izrael Česku věnoval 5000 vakcín Moderna. Naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19. Tento týden do Karlovarského kraje orazilo 15 000 dávek vakcíny jako dar od německých spolkových zemí Durynsko, Sasko a Bavorsko.

Vakcína Sputnik V by mohla do Česka dorazit do konce března. Zatím 20 tisíc dávek, pokud bude zájem

Český prezident Miloš Zeman požádal Rusko o poskytnutí vakcíny Sputnik V. Podmínkou jejich využití by ale byla certifikace od tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), případně výjimka ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz v úterý uvedl, že pokud Česko dá Sputniku zelenou, může zhruba do 25. března dostat až 20 000 dávek a další později.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.