Lidovky.cz

Výrazné uvolnění nelze zatím očekávat, řekl Blatný. V Česku se aplikoval přes milion vakcín

Česko

  12:55aktualizováno  15:01
Praha - Výrazné uvolnění protiepidemických opatření se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nedá od 21. března očekávat. Zvažuje ale uvolnění omezení pro pohyb za účelem rekreace, který je v současné době omezen na hranice katastru. Mohl by se rozšířit na hranice okresu jako ostatní cesty z jiných důvodů. Ministr zároveň oznámil, že v Česku se aplikoval víc než milion očkovacích dávek vakcín proti covidu.

„Nemyslím si, že by od 21. března došlo k nějakým zásadnějším uvolněním ve smyslu otevírání čehokoliv,“ řekl ministr. Po konzultaci s odborníky chce navrhovat rozšíření perimentu pro volnočasové aktivity. 

„Já sám si nyní nic dalšího neumím představit. Právě proto, že ta situace v nemocnicích a v populaci se zastavila a o něco se zlepšuje, ale rozhodně to není taková změna, která by umožňovala zásadní razantní uvolňování dalších opatření,“ dodal.

Těžký průběh covidu mají častěji mladší lidé. Na JIP leží s nemocí víc mužů než žen

Přísnější opatření, která zahrnují mimo jiné zákaz pohybu mimo okres kromě cest do práce, k lékaři či dalších vyjmenovaných výjimek, byla zavedená od 1. března. Povinné je také nošení respirátorů ve veřejných prostorách, v zaměstnání a venku v zastavených územích. Tehdy politici hovořili o tom, že by měla platit na tři týdny. V posledních dnech ale Blatný i premiér Andrej Babiš (ANO) zmiňovali uvolnění nejdříve po Velikonocích.

Blatný už dříve uvedl, že plán zmírňování opatření chce předložit příští týden na jednání vlády. Už ho podle něj projednala epidemická skupina ministerstva zdravotnictví. O víkendu ho chce projednat se skupinou odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala, hlavní hygieničkou a zástupci politických stran.

Přes milion dávek

Očkování podle Blatného dostalo přes 700 000 lidí, někteří už mají obě potřebné dávky. Ke 13:00, kdy začala tisková konference, se podle Blatného jednalo o zhruba 1,013 milionu podaných dávek.

V Česku se nyní očkují především zdravotníci a senioři. Podle Blatného dostalo minimálně jednu dávku očkování přes 55 % lidí nad 80 let. Do očkování se od začátku března zapojili i praktičtí lékaři, podle ministra registruje své pacienty k vakcinaci přes 63 % ordinací praktiků.

Pozitivních testů ve firmách je mezi jedním a dvěma procenty. Jde o stovky případů

 Praktičtí lékaři ke čtvrtečnímu večeru naočkovali svým pacientům přes 57 000 dávek. Podle Blatného jsou mezi lidmi registrovanými k očkování u praktiků z asi 70 % lidé ve věku 70 až 79 let, dalších asi 20 procent jsou senioři nad 80 let. Praktici mohou očkovat i mladší pacienty, kteří mají více nemocí nebo jim kvůli jejich zdravotnímu stavu hrozí těžký průběh nemoci covid-19.

Otevření registrací pro další věkové skupiny plánuje ministerstvo zdravotnictví od dubna. Blatný řekl, že by mělo jít o skupinu, která je označena v očkovací strategii jako 1.B. „V části 1.B, která by měla být od dubna k dispozici, jsou i některé části infrastruktury,“ řekl Blatný. Dostat by se mělo i na policisty, část z nich podle ministra dostane očkování v zařízeních ministerstva vnitra. Prioritou je ale stále věk, doplnil.

Blatný také zopakoval, že Česko neplánuje omezit očkování vakcínou firmy AstraZeneca. Některé evropské země v minulých dnech očkování nebo podávání vybraných šarží pozastavily kvůli případům úmrtí po očkování. Ve čtvrtek se tak stalo i v Itálii. Stejná šarže jako v Itálii se podle ministra používá i v Česku, souvislost s podezřením ale v ČR nebyla prokázána.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.