Lidovky.cz

Česko

Testy na covid do škol striktně nemusí být pouze z přední části nosu. Musí být ale neinvazivní

Testování žáků základní školy na Náměstí Svobody na Praze 6. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do škol, které v soutěži postupně vybírá Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Dosud muselo jít o testy z přední části nosu. V zadání, které podepsal nový ministr Petr Arenberger (za ANO), je pouze požadováno, aby byly neinvazivní, tj. s jiným odběrem než z nosohltanu.
  11:45aktualizováno  15:13

Podle aktuální specifikace jde opět o odběr z přední části nosu, ale také z dutiny ústní, ze zadní části dutiny ústní, ze stolice či ze sputa, tj. hlenu. Arenberger změnu na dnešní tiskové konferenci potvrdil, ministerstvo podle něj dnes posílá správě ještě další upřesnění.

PŘEHLEDNĚ: Školy budou testovat v pondělí a čtvrtek. Na koho se návrat do lavic vztahuje?

„My jsme včera (ve čtvrtek) Správě státních hmotných rezerv adresovali dopis, jenž se týká parametrů toho, jak mají vypadat neinvazivní testy, které by mělo co nejdříve nakupovat toto těleso - tedy Správa státních hmotných rezerv. Následuje ještě dneska další dopis, který upřesňuje, co se má dělat v rámci nákupů těchto prostředků pro dětské kolektivy ve školách,“ řekl dnes ministr.

Podle něj se trošku vtipně spekulovalo o tom, jestli tedy budou děti ve školkách mít testy třeba ze stolice. „Tak to určitě ne. I když možná v některých případech by to bylo jednodušší, než je výtěr z krku, ale to nespekulujme. Máme upřesňující parametr přímo pro SSHR, která na základě toho už opravdu vypíše výběrové řízení přímo pro ty děti tak, aby to pro ně bylo co nejjednodušší, co se týče antigenních testů,“ dodal Arenberger.

Ministerstvo ve specifikaci, která by měla v první fázi sloužit pro nákup 5,6 milionu testů pro druhou polovinu května, dále požaduje, aby balení testu obsahovalo veškerý spotřební materiál k provedení samoodběru i provedení testu. Pokud bude součástí testu samostatně balený ředicí roztok, nesmí být velikost balení větší, než odpovídá velikosti balení samotného vzorku. Doba od nanesení vzorku do odečtu výsledku pak nesmí být delší než 20 minut. Deklarovaná klinická citlivost testu prokázaná na jedincích s onemocněním nesmí být nižší než 90 %, deklarovaná klinická specificita testu nesmí být nižší než 97 %.

„Jakmile dostaneme upřesnění od ministerstva zdravotnictví, tak ho včleníme do zadávací dokumentace a vypíšeme zakázku na 5,6 milionu testů pro školy. Času není nazbyt. Ministerstvo školství chce mít testy u nás ve skladu už 3. května,“ řekl v pátek ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

Z rozhodnutí vlády se v pondělí do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole. Obnoví se praktická výuka ve středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách. Všechny školy, s výjimkou škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku kvůli epidemii zavřené od 1. března. Celkem je nyní podle dřívějších informací pro potřeby školství k dispozici asi 7,6 milionu testů.

Žáci 1. stupně se vrátí do lavic rotačně od pondělí, potvrdila vláda. Do MŠ jen předškoláci

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v úterý po jednání vlády uvedl, že SSHR má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Kabinet podle něj schválil rámec pro nákup 14,4 milionu testů, což by mělo stačit. Předseda SSHR Pavel Švagr už dříve upozornil, že po skončení nouzového stavu tuto neděli se tendry prodlouží, protože už budou muset být vypsány klasicky podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Plaga uvedl, že z tohoto důvodu zadala vláda správě nákup 5,6 milionu testů na období od 12. do 31. května už nyní.

Tento týden rozvezli hasiči ze skladů SSHR do krajů pro školy 4,1 milionu dříve dodaných testů na covid. Do škol zamířilo 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje testy jsou vyrobeny v Číně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.