Lidovky.cz

Hamáček obhájil funkci předsedy ČSSD. Slíbil, že se strana udrží ve sněmovně

Česko

  15:59aktualizováno  22:59
Praha - Vicepremiér Jan Hamáček v pátek obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování pátečního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Slíbil, že se strana pod ním udrží ve sněmovně. Podle politologů je pro Hamáčka znovuzvolení velkou výzvou. Statutárním zástupcem Hamáčka se opět stal Roman Onderka, ve vedení strany budou jako místopředsedové čtyři nováčci a ministryně práce Jana Maláčová.

Hamáček se na sjezdu opřel do premiéra: Spolupráce s ANO je nelehká, s Babišem dvojnásob

Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat. „Jsem připraven udělat maximum a pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do sněmovny dovedu, a na tom trvám,“ řekl Hamáček.

Dosavadní místopředseda Petříček k vítězství Hamáčkovi poblahopřál a současně poděkoval těm, kdo věřili jeho vizi. Také Valachová poděkovala všem za podporu a soupeřům za férový souboj. Podle serveru Lidovky.cz by měl Hamáčkův soupeř Petříček skončit v čele ministerstva zahraničí. Podle zdrojů serveru se do funkce vrátí Lubomír Zaorálek, kterého v čele ministerstva kultury vystřídá poslanec ČSSD Jan Birke. Hamáček na dotaz ke změnám ve vládě uvedl, že by výhrady k některému ministrovi za svou stranu sdělil nejdříve jemu. Doplnil také, že žádnému ministrovi „bianco šek“ do voleb nedává.

ČSSD podle něj čekají další jednání o volební spolupráci se Zelenými. Také v tomto případě nechce nic vzkazovat přes média. „My si sedneme a budeme hovořit, jaké jsou možnosti spolupráce. Nijak nezastírám, že diskuse v sociální demokracii je složitá,“ uvedl Hamáček. 

V kandidátské řeči v pátek řekl, že strana musí prosazovat smysluplnou a šetrnou zelenou politiku. Odmítá ale zelený aktivismus vedoucí k nesmyslným zákazům. Spolupráci se Zelenými jednotlivým regionům vnucovat nechce. S návrhem společné cesty do voleb oslovil sjezd spolupředseda Zelených Michal Berg. Země, kde spolupracují zelení a sociální demokraté, představují ideál, ke kterému bychom měli směřovat a kde je vysoká kvalita života, shrnul, proč tyto dvě strany plánují spolupráci.

Hamáček se stal předsedou ČSSD v únoru 2018, o rok později ho ve funkci potvrdili delegáti znovu. Strana pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, ze všech subjektů přišla také o nejvíce postů v zastupitelstvech krajů. Hamáček dnes delegátům slíbil, že ČSSD ve sněmovně udrží.

Podle politologa Ladislava Mrklase je páteční znovuzvolení Hamáčka do čela ČSSD určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na „jistotu v nejistotě“. ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas. Podle politologa Jana Kubáčka je strana unavená, nejistá. 

Delegáti podle něj vsadili na Hamáčkovu popularitu, uvědomují si, že je sociální demokracie ve složité kondici, ale přece jen má voliče. Popularitu Hamáčka, který je ministrem vnitra a stojí v čele Ústředního krizového štábu, připomněla i politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní je problémem ČSSD nyní to, že se o ní mluví jako o straně, u které není jisté překročení potřebné pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny. „Tato situace řadu voličů odradí a raději dávají svůj hlas někomu jinému,“ řekla ČTK Dvořáková.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Hamáčkovi ke znovuzvolení pogratuloval. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. „Těším se na další spolupráci,“ řekl Babiš. Delegáti sjezdu ale během celodenní diskuse polemizovali o přínosech a ztrátách, které pro sociální demokracii plynou ze spolupráce s hnutím ANO. Valachová dokonce avizovala v případě svého zvolení, že vyvolá dohodovací řízení s ANO, a to včetně jeho možného vyústění v odchod z vlády. Hamáček spolupráci s ANO označil za nelehkou, vidí ale i výsledky, které přinesla. Na nesnadnou pozici Hamáčka na sociálních sítích poukázali gratulanti z řad opozice.

Statutárním místopředsedou ČSSD se znovu stal Onderka. Delegáti on-line sjezdu mu dali přednost před starostou Líšně Břetislavem Štefanem až v druhém kole volby potom, co ho podpořil Hamáček. Z 261 delegátů jich ve druhém kole Onderku podpořilo 137, Štefan získal 114 hlasů, pro žádného z dvojice nehlasovalo deset delegátů sjezdu. 

Onderka se v kandidátské řeči ohradil proti používání výrazu přežívání při popisu stavu strany, je podle něj třeba vítězit, nikoli pouze čekat na lepší období. Po volbě statutárního zástupce delegáti vybírali zbytek místopředsednictva. Místopředsedy se stali bývalá poslankyně Jana Váhalová, starosta Hvozdné na Zlínsku Josef Říha, bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, ministryně práce Jana Maláčová, která funkci obhajovala, a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Delegáti všechny zvolili v prvním kole, nejvíce hlasů získala Váhalová.

Zůstane Hamáček u kormidla? ČSSD si ‚z obýváků‘ zvolí vedení, zákulisní intriky ztíží on-line prostředí

Prvnímu dni on-line sjezdu ČSSD dominovala otázka výnosů a ztrát vládního angažmá. V diskusi, která společně s projevy funkcionářů a kandidátů trvala více než šest hodin, vystupovaly dva bloky sociálních demokratů. V čele prvního obhajoval Hamáček angažmá strany ve vládě, vyzdvihl zejména podíl sociálních demokratů na zvládnutí první vlny epidemie covidu-19. V druhém stáli kritici účasti sociálních demokratů v kabinetu, který podle nich zatěžuje Babišova minulost a jeho neschopnost a chaotičnost při řízení země v epidemii koronaviru.

Někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl, že voliči vnímají sociální opatření vlády jako výsledek Babišovy práce. „Nám zbylo pár ministerských křesel a křesel náměstků, prodali jsme se za pár drobných,“ řekl. Podle Valachové kvůli vládnímu angažmá ČSSD krvácí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Janu Hamáčkovi ke znovuzvolení šéfem ČSSD. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. „Těším se na další spolupráci,“ uvedl. O přínosech a ztrátách, které plynou ze spolupráce s hnutím ANO pro sociální demokracii, polemizovali během celodenní diskuse delegáti sjezdu. Hamáčkova protikandidátka Kateřina Valachová dokonce avizovala v případě svého zvolení, že vyvolá dohodovací řízení s ANO, a to včetně jeho možného vyústění v odchod z vlády. Na nesnadnou pozici Hamáčka na sociálních sítích poukázali gratulanti z řad opozice.

Hamáček delegátům on-line sjezdu slíbil, že sociální demokracii udrží po podzimních volbách ve sněmovně. Spolupráci s ANO označil za nelehkou, vidí ale i výsledky, které přinesla. „ČSSD vládne od roku 1989 nejdéle ze všech politických stran. Po ostudné osmileté vládě s Andrejem Babišem je čas, aby si od vládnutí odpočinula. Potřebuje to sama, ale hlavně naše země,“ napsal na Twitteru po gratulaci Hamáčkovi ke znovuzvolení předseda opoziční ODS Petr Fiala.

„Znovuzvolenému předsedovi Janu Hamáčkovi gratuluji - straně kondoluji,“ uvedl bývalý předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle kritiků spolupráce ČSSD a ANO ubírá vládní angažmá sociálním demokratům hlasy. Senátor Petr Vícha označil vstup ČSSD do Babišovy vlády před třemi lety za sebevraždu skokem z 15. patra, přičemž nyní letí kolem třetího.

„Nevím, zda je v dané situaci Janu Hamáčkovi k čemu gratulovat, ale každopádně jemu i ČSSD přeji dostatek síly, energie a dobrých rozhodnutí. Je to důležité nejen pro nejstarší stranu u nás, ale především pro naši zemi, která nutně potřebuje daleko lepší vládu, než je tato,“ glosoval volbu předseda lidovců Marian Jurečka.

Vizitka předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka (42)

  • Datum a místo narození: 4. listopadu 1978, Mladá Boleslav
  • Vzdělání: studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor překladatelství - tlumočnictví/ekonomie (nedokončil)
  • Současná funkce: předseda ČSSD (od února 2018); první místopředseda vlády a ministr vnitra (od června 2018); poslanec (poprvé zvolen v roce 2006, poté dvakrát obhájil, znovu zvolen i v roce 2017)
  • Kariéra: v letech 1996 až 2001 působil jako praktikant v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto; od roku 1998 si vydělával jako překladatel z angličtiny; v letech 2002 až 2004 byl tajemníkem klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje, poté působil ve funkci vedoucího zahraničního oddělení ČSSD (2004-2006) a byl poradcem pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (2005-2006); v roce 2006 byl poprvé zvolen do sněmovny, od prosince 2012 byl jejím místopředsedou; po celé funkční období 2013 až 2017 byl předsedou sněmovny; po volbách v říjnu 2017 byl zvolen místopředsedou sněmovny, ve funkci byl do jmenování členem vlády v červnu 2018; od června do října 2018 byl i pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí; od října 2010 do února 2018 byl zastupitelem Mladé Boleslavi.
  • Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 2001, od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů (MSD), kterým v letech 2002 až 2006 předsedal; ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD; v roce 2010 působil také jako ústřední volební manažer ČSSD; od března 2015 do února 2018 byl místopředsedou ČSSD, od prosince 2016 byl také předsedou středočeské krajské organizace strany; v únoru 2018 byl zvolen předsedou ČSSD, v březnu 2019 byl na sjezdu strany ve funkci potvrzen.
  • Rodina: je ženatý, má dva syny; loni se po 13 letech manželství rozvedl s manželkou Kamilou a znovu oženil s bývalou pražskou zastupitelkou za ODS Gabrielou Kloudovou.

Ostatní:

  • Hamáček se dostal do čela ČSSD v únoru 2018, když porazil ve druhém kole volby na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, dostal 272 z 516 hlasů. Na sjezdu volal po sjednocení strany, jež vidí v diskusi, nikoli "mečem a násilím". "Žádný názor nemůžeme vylučovat z diskuse. Musí skončit to, že vedení ČSSD a její členové spolu nemluví," uvedl tehdy. V březnu 2019 na volebním sjezdu neměl protikandidáta a byl zvolen velkou většinou, když dostal 433 hlasů z 501 odevzdaných.
  • Krátce po svém zvolení do čela strany Hamáček rezignoval na funkci zastupitele Mladé Boleslavi, podle svých slov proto, aby měl čas na náročná jednání ČSSD s hnutím ANO Andreje Babiše.
  • Hamáček je označován za experta ČSSD na diplomacii a zahraniční politiku. Podle tisku patří mezi "umírněné" sociální demokraty. V listopadu 2013 se v 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny, před ním tento primát patřil sociálnímu demokratovi Miloslavu Vlčkovi, který byl v roce 2006 zvolen do čela poslanců ve věku 45 let.
  • Hovoří anglicky, španělsky, německy a francouzsky, ovládá základy ruštiny a polštiny.
  • Hamáčkovo čtyřleté působení v čele sněmovny neprovázely výraznější kontroverze. V říjnu 2016 nicméně vyvolal silnou kritiku pravicové opozice jeho podpis pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů (spolu s Hamáčkem i prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha a premiéra Bohuslava Sobotky), které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlamy v ČR. Signatáři v něm zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální české politiky k Číně.
  • Jako vicepremiér a ministr vnitra poslední rok vystupuje především v souvislosti s řešením pandemie koronaviru. Mimo jiné je předsedou Ústředního krizového štábu
  • V letech 2000 až 2002 byl členem řídícího výboru Evropských mladých sociálních demokratů (ECOSY), mimo jiné zastupoval ČR v Konventu mladých EU (2002). Mezi roky 2006 a 2008 také působil jako viceprezident a člen vedení Světové organizace sociálně demokratické mládeže (IUSY).
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.