Lidovky.cz

Česko

Lysolaje čelí trestnímu oznámení, starosta měl prodat pozemky pod cenou. Zaplatili víc, než říká posudek, brání se


Náměstek pražského primátora a starosta Lysolají Petr Hlubuček. | foto: ČTK

Premium
PRAHA - Odbočíte-li cestou z pražských Dejvic do Roztok vlevo a podjedete železniční násep, ocitnete se rázem mezi venkovskými staveními daleko od ruchu velkoměsta. Úzká silnička vás pak vytáhne nahoru údolím Lysolají, které patří k nejlukrativnějším adresám v hlavním městě. Právě zde Praha odprodala před čtyřmi lety pozemky o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních do rukou developera. Okolnosti nyní vzbudily zájem detektivů.

Případem se od února zabývá státní zastupitelství. Prověřují trestní oznámení, které míří na transakci, u níž stál Petr Hlubuček (STAN), současný náměstek pražského primátora a od roku 2010 také starosta městské části Praha-Lysolaje.

Autor:

„Mohu potvrdit, že trestní oznámení bylo zasláno a je evidováno u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Po prostudování podání bylo toto státním zástupcem postoupeno policejnímu orgánu k přijetí dalšího opatření,“ napsal serveru Lidovky.cz Aleš Cimbala, mluvčí pražských žalobců. „S ohledem na počáteční fázi přípravného řízení není možné v současné chvíli uvádět další bližší podrobnosti týkající se dotazované věci,“ dodal Cimbala. Redakce však získala kopii oznámení. Na základě toho je možné rozkrýt, o co v případu jde.

Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka, město nesplnilo podmínky stavebního povolení

Problematická cena

Pozemky Prahy koupila společnost Dalaviren na základě kupní smlouvy navržené a podepsané starostou městské části Lysolaje Petrem Hlubučkem. A to za sto milionů korun (bez DPH), což odpovídá ceně 2499 korun za metr čtvereční. Podle zmíněného trestního oznámení to však údajně bylo výrazně pod skutečnou hodnotou.

„V době prodeje byly tyto pozemky podle územního plánu určeny k zástavbě pro účely bydlení. Tržní cena byla cca šest až osm tisíc tisíc korun za metr čtvereční. Pozemky jsou navíc v těsné blízkosti přírodní rezervace a v oblasti blízké stanice metra Dejvická, což zvyšuje jejich atraktivitu a hodnotu. Je nepochybné, že cena byla velmi podhodnocena a hlavní město Praha tak přišlo minimálně o 140 milionů korun,“ uvádí oznamovatelka Petra Pětioká, která je pod oznámením podepsaná. Upozorňuje také, že developer nyní prodává pozemky se ziskem 11 tisíc korun za metr čtvereční.

Náměstek primátora Hlubuček serveru Lidovky.cz v obsáhlém vyjádření napsal, že prodej byl řádně připraven a zcela v souladu se zákony. Sám by prý nebyl schopný prodej ovlivnit. „Starosta ani zastupitelstvo městské části Praha-Lysolaje nemohlo schválit a prodat dle svého uvážení nic. Vše podléhá souhlasu rady a zastupitelstva Hlavního města Praha,“ uvedl náměstek s tím, že během půlročních příprav prodeje nikdo projekt nenapadl.

Hlubuček dále namítl, že se v roce 2017 neprodávaly stavební pozemky, nýbrž pole. „Nelze srovnávat tehdejší cenu nezasíťovaného pole s dnešní cenou stavebních pozemků po vydání územního rozhodnutí, což si žádá řadu investic a nákladů na správní úkony,“ obhajoval postup. Poukázal rovněž na to, že developer musel investovat do pozemků, které následně opět získají Lysolaje. Jde například o komunikace, parkovací stání či zeleň.

Spor o naočkování dobrovolných hasičů v Praze. Náměstek Hlubuček nesouhlasí, že k němu došlo neoprávněně

„Díky prodeji pozemků můžeme financovat výstavbu veřejně prospěšných staveb, přesně v souladu s urbanistickým plánem, potřebami obyvatel naší městské části a souhlasem rady a zastupitelstva Hlavního města Praha,“ doplnil Hlubuček, dle kterého investor na vlastní náklady a riziko zajistil vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení, vybudování všech sítí a infrastruktury.

Stěžejní pro rozhodování města při prodeji byl znalecký posudek, jejž vypracovala společnost Equita Consulting. Ta pozemky ocenila na 79,4 milionu korun. Konečná cena vystoupala ještě výš. „V rámci jednání se společností Dalavrien se městské části následně podařilo, po velmi komplikovaném jednání, zvýšit kupní cenu na částku 100 mil. Kč plus DPH. Zároveň se podařilo dojednat další finanční přínosy pro městskou část. Celková finanční kvantifikace hrazených nákladů ze strany Dalavrienu pro městskou část tak dosahuje cca 48,4 milionu korun,“ upozornil náměstek Hlubuček.

Část pozemků vrátí

Jenže cenu z posudků zpochybňuje trestní oznámení. „Původně byla vypočtena hodnota 223,9 milionu korun, ale byly od této ceny odečteny různé náklady na zasíťování a ostatní investice nového majitele, což je velmi nestandardní a podezřelé. Posudek bral v potaz i míru zisku pro kupujícího investora a dalšími metodami manipuloval s výslednou hodnotou,“ uvádí se v oznámení.

Jednatel znaleckého ústavu Equita Consulting Leoš Klimt si ale za posudkem stojí. „Hodnota pozemků stanovená v posudku je objektivní a lze ji s vynaložením běžného úsilí postupem popsaným v posudku opakovat i zkontrolovat. Za závěry uvedené v předmětném posudku si stojíme,“ napsal serveru Lidovky.cz Klimt s tím, že respektovali běžné standardy, aniž by přihlíželi, kdo je konkrétní kupec.

„V postupu ocenění to znamená provést rozvoj předmětného pozemku z pohledu developera, avšak nikoli konkrétního. Hodnota nemovitosti obecně je dána jejím užitkem. Vstupy pro výpočet jsou získány z trhu, a to jak na straně nákladů, tak i na straně možných realizačních cen. Znamená to rozvoj daného pozemku s předpoklady, které jsou obvyklé pro všechny investory, tedy pro obecného investora (a kupce),“ dodal Klimt.

Praha plánuje výrazně omezit dopravu po nábřežích. Smět tam budou jen místní

Redakce znalecký posudek od Equita Consulting, jehož kopii získala, nechala prostudovat jiným ústavem, který zpracovává znalecké posudky při prodeji rozsáhlých pozemků a nemovitostí. Z jeho vyjádření vyplynulo, že zvolená metoda – tedy stanovení ceny, od níž se následně odčítají náklady na zasíťování a podobně – je v pořádku. Přesto by ale cena pro město mohla být příznivější.

„My bychom byli pravděpodobně s výsledkem výš o zhruba 50 milionů korun. To je nárůst o 62 procent. Jednotková cena cca 3200 Kč/m2 je o 1000 Kč/m2 vyšší oproti posudku Equity a o 700 Kč/m2 vyšší oproti prodejní ceně, která byla cca 2500 Kč/m2,“ uvedl jednatel znaleckého ústavu, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Magistrátní prověrka nic nezjistila

Dle náměstka Hlubučka magistrát, kde přistál rovněž podnět oznamovatelky, případ prověřil a nic protiprávního nezjistil. „Dle mých informací si odpovědní pracovníci vyžádali veškeré podklady od MČ Lysolaje a po prostudování celé záležitosti na celém projektu neshledali nic podezřelého,“ uvedl náměstek primátora.

Oznamovatelka Pětioká věří, že policie podnět prověří pečlivě. „Prosíme o důkladné prošetření této kauzy a vyvození a vyvození odpovědnosti všech, kdo Praze způsobili takovouto finanční ztrátu,“ požaduje Pětioká s tím, že fakticky zastupuje i další nespokojené Pražany, které případ zajímá.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.