Lidovky.cz

Česko

Kulhánkova síla je Hamáček za zády. Možný příští pán Černínského paláce má ale i jeden rétorický handicap


Jakub Kulhánek | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
PRAHA - „Loni jsem získal bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné,“ hájí se nový adept na šéfa diplomacie před pochybnostmi, které vyvolává jeho angažmá u zkrachovalé čínské společnosti CEFC.

Zaorálek zůstane ministrem kultury. Do čela diplomacie ČSSD navrhne náměstka z vnitra

Sedmatřicetiletý Jakub Kulhánek patřil až do úterního večera k méně známým figurám sociální demokracie. Stál vždy ve stínu nynějšího šéfa strany Jana Hamáčka. Byl však dříve také poradcem premiéra Bohuslava Sobotky. Po „havárii“ s křeslem nového šéfa diplomacie, které odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek, nyní vystřelil dopředu. 

Autor:

Hamáčkův nynější politický náměstek na ministerstvu vnitra má tak našlápnuto stát se příštím pánem Černínského paláce. Doporučilo ho na tuto funkci nejužší vedení sociálních demokratů. Místopředseda strany Roman Onderka včera signalizoval, že by s ním neměl mít problém ani prezident Miloš Zeman.

Kdo je favorit ČSSD do pozice ministra silového resortu? Kde jsou jeho slabiny? Lidovky.cz zjišťovaly okolnosti výběru Jakuba Kulhánka i to, co má za sebou.

Se CEFC i prověrkou

Bezesporu nejskloňovanějším škraloupem Kulhánka je jeho angažmá u čínské společnosti CEFC Europe. Před dvěma lety vyšlo mimo jiné najevo, že údajný majitel CEFC Jie Ťien-ming byl v Číně obviněn z hospodářské kriminality a od té doby o něm není nic známo. Jie Ťien-ming, jenž byl symbolem očekávaných investic z Říše středu, byl také poradcem prezidenta Zemana. Z obřích čínských investic však sešlo.

Náměstek Kulhánek se už dříve bránil, že pro čínskou společnost pracoval pouze rok jako konzultant a zpracovával „analýzy investičních projektů a regulačního prostředí v EU“. Pochyby o své důvěryhodnosti rozptyluje odkazem na bezpečnostní prověrku. Tu má na nejvyšší stupeň.

Ministerstvo zahraničí je ‚vykucháno‘, uvedl Zaorálek. Jde o danajský dar, říká o nabídce na přechod z kultury

„Celý minulý rok mne tajné služby prověřovaly na přísně tajné. Prověrku jsem získal před třemi měsíci,“ řekl pro Lidovky.cz Kulhánek s tím, že už jednou obdobnou prověrku měl. Po pěti letech však vypršela její platnost, a proto žádal o její prodloužení.

Z bezpečnostní komunity přichází opatrné hodnocení. Nepanuje z výměny v diplomacii sice nadšení, ale ani zděšení. „Já v něm bezpečnostní riziko nevidím. A už vůbec ne směrem k Číně,“ řekl serveru Lidovky.cz pod podmínkou anonymity zdroj ze zpravodajské branže.

S podporou šéfa ČSSD

Kulhánek sice nepatří mezi silné postavy ČSSD, čerpá však sílu z toho, že je roky klíčovým Hamáčkovým spolupracovníkem. Ten po vyhraném sjezdu strany zavelel k útoku na Černínský palác, který do tohoto týdne vedl jeho stranický oponent Tomáš Petříček.

Hamáček na Kulhánka už dříve přenášel řadu povinností spojených s řízením ministerstva vnitra. Pověřil ho například vyjednáváním o dvojstranných policejních vztazích s Velkou Británií po brexitu. Pravidelně se účastnil také zasedání Ústředního krizového štábu v souvislosti s pandemií koronaviru.

Pokud Hrad novou volbu ČSSD posvětí, Kulhánek nevstoupí do neznámého prostředí. V letech 2015 až 2016 působil jako náměstek tehdejšího ministra zahraničí Zaorálka. Na starosti měl důležitou sekci bezpečnostní a multilaterální. Rozhodoval například o citlivé agendě udílení povolení k exportu zbraní. Rok před tím byl i náměstkem ministra obrany pod Martinem Stropnickým (ANO).

V roli Zaorálkova náměstka se zúčastnil v roce 2015 i mise do Libanonu. A to kvůli pětici unesených Čechů, mezi kterými byl i příslušník Vojenského zpravodajství. Libanonci požadovali výměnu Čechů za v Česku zadrženého obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda. Na cestě do Bejrútu Kulhánka tehdy doprovázel Robert Šlachta, někdejší ředitel protimafiánské jednotky. „Byl to úředník. Nevnímal jsem ho ani špatně ani dobře. Vždy se na zásadní rozhodnutí čekalo na pokyn od ministra zahraničí,“ vzpomínal na setkání s Kulhánek Šlachta.

Podruhé do stejné řeky

Se Zaorálkem se však Kulhánek nerozešel dle informací serveru Lidovky.cz v dobrém. Neuspěl ve výběrovém řízení, které museli znovu absolvovat všichni náměstci kvůli platnosti nového služebního zákona.

Kulhánek sice formálně splnil náležitosti tendru, ale Zaorálek dal přednost jinému náměstkovi. Spekulovalo se, že důvodem byla jazyková zkouška z druhého jazyka – ruštiny. Certifikát získal Kulhánek na Ukrajině. Kulhánek jinak ovládá angličtinu. Vystudoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově a získal magisterský titul na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu.

Jenže právě jazykové nedostatky připomínají i vysoce postavení úředníci ministerstva zahraničí. „Kdysi musel odejít, protože neměl pořádnou zkoušku z druhého jazyka. Teď se vrací jako ministr. Když je rozčílený, tak trochu zadrhává,“ napsal pro Lidovky.cz jeden z diplomatů v narážce na Kulhánkův rétorický handicap.

Půlroční mise

Větší oříšek bude ale to, jak se Kulhánkovi podaří udržet dosavadní kurs české zahraniční politiky končícího kabinetu. Ačkoli jde o šest měsíců do voleb, budou se řešit zásadní otázky včetně detailů výstavby jaderné elektrárny v Dukovanech či nákupu zahraničních vakcín, a to včetně ruského Sputniku V. Jak prezident Zeman, tak premiér Andrej Babiš, který avizoval, že s Kulhánkem nemá problém, dlouhodobě usilují o více pravomocí, které tradičně spravoval Černínský palác.

Právě to kritizoval i ministr kultury Zaorálek, který označil Černínský palác za vykuchané ministerstvo.

Z Kulhánkova okolí zaznívá, že na směřování české zahraniční politiky se v zásadě nic měnit nebude. „Pokud nezíská Sputnik schválení Evropským lékovým úřadem, bude s tím mít problém,“ řekl pro Lidovky.cz zdroj pod podmínkou anonymity. Jak moc se to povede, napoví jeho první kroky v úřadu.

Babiš uvedl, že nemá problém s novým kandidátem na ministra zahraničí Kulhánkem

Pozornost nicméně vzbudil nástup nového politického náměstka Pavla Jaroše na ministerstvo zahraničních věcí. Ten patří mezi šedé eminence pražské ČSSD. I on už v diplomacii dříve působil jako tajemník resortu, a to v éře sociálnědemokratického ministra Jana Kavana. Z toho období měl Jaroš problém se zákony kvůli údajně předraženým rekonstrukcím ambasád. Nikdy však nebyl z ničeho uznán vinným.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.